[Poznań] Dobre półrocze dla poznańskich deweloperów

Kajtman
Pozytywne wiadomości płyną z wielkopolskiego rynku mieszkaniowego. Deweloperzy rozwijający inwestycje w Poznaniu oraz podpoznańskich miejscowościach w tym półroczu oddali do użytku więcej lokali, niż rok temu w analogicznym okresie. Inwestorzy są również zadowoleni z poziomu sprzedaży.
Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w całym pierwszym półroczu bieżącego roku oddano do użytkowania 73 tys. 653 mieszkania, tj. o 15,1 procent więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., w którym odnotowano spadek o 3,7 procent. – Najnowsze statystyki GUS po raz kolejny nie sygnalizują jakichkolwiek słabych punktów. Co więcej, komunikują ciąg dalszy wysokiego tempa koniunktury inwestycyjnej w pierwotnym segmencie krajowej mieszkaniówki – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Dane GUS-u odzwierciedlają aktualną sytuację również na wielkopolskim rynku nieruchomości. Deweloperzy w błyskawicznym tempie oddają do użytku domy, a ponadto budują kolejne. W planach są następne inwestycje, co jest odpowiedzią na tegoroczne dobre wyniki.  
Wśród czynników mających wpływ na aktywność kupujących jako podstawowy należy wymienić program MdM. Mimo wyczerpania środków z puli na 2016 i pierwszej połowy środków z puli na rok 2017, rządowe dopłaty są i nadal w najbliższych miesiącach będą czynnikiem kształtującym popyt. – Wyniki sprzedażowe w pierwszym półroczu 2016 są dla nas zadowalające, zarówno w segmencie mieszkań spełniających warunki MdM jak i pozostałych, skierowanych do innego odbiorcy. W działalności deweloperskiej ważne jest uzupełnianie oferty o nowe inwestycje. Duży i zróżnicowany wybór przyciąga do biur sprzedaży kolejnych nabywców. Już niedługo wprowadzimy na rynek kolejne nowe inwestycje – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex.
Popyt na mieszkania pod PoznaniemNie słabnie zainteresowanie inwestycjami w całym powiecie. O sporym sukcesie pierwszego półrocza mogą mówić również przedstawiciele KM Building, dewelopera realizującego inwestycje w podpoznańskim Błażejewku oraz Brodowie. – Na Osiedlu Słonecznym w Brodowie niedawno oddaliśmy do użytku 34 domy w zabudowie szeregowej. Jednocześnie trwają prace przy budowie kolejnych 30 domów. Zadowalająca sprzedaż powoduje, że czasami wyprzedzamy przyjęte założenia inwestycyjne – mówi Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building. Deweloper planuje dalszą rozbudowę osiedla. W 2017 roku rozpocznie się II etap, w ramach którego ma powstać 197 domów, a także pawilon handlowy, plac zabaw i boisko. Greenbud Development przygotował do użytkowania po sześć domów w zabudowie bliźniaczej w Gortatowie i Siekierkach Wielkich. Trwa budowa dziesięciu domów-bliźniaków w Paczkowie, a mieszkańcy wprowadzą się do nich w pierwszym kwartale 2017 roku. – Duża grupa naszych klientów to rodziny z dziećmi, chętnie korzystają z programu MdM – zauważa Marcin Brygier, Prezes Zarządu Greenbud Development. 
Ponadto w podpoznańskim Zalasewie trwa budowa Osiedla Wiosennego II. Pod koniec roku do dyspozycji przyszłych mieszkańców będzie przekazane 116 domów o powierzchniach 75, 85 i 98 mkw. Inwestor, Planetbud Development zapowiada jednocześnie kolejne inwestycje w tej miejscowości. Już niedługo do sprzedaży trafią projekty Aleja Wiśniowa z 30 domami dwulokalowymi oraz Aleja Bukowa z 37 mieszkaniami. Natomiast pod koniec roku 2017 zakończą się prace budowlane na inwestycji Wschodnia 19. Projekt zakłada wzniesienie pięciokondygnacyjnego budynku z 146 mieszkaniami. Inwestycja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynkowe.
Dobre rokowaniaWarto zauważyć, że już w marcu wyczerpały się tegoroczne środki w ramach programu MdM, a na początku lipca skończyła się część puli przeznaczona na 2017 rok. Nie zmienia to jednak faktu, że od stycznia 2017 r. BGK udostępni resztę środków. – Cały czas sukcesywnie oddajemy do użytku kolejne domy. To dowód niesłabnącego zainteresowania naszą ofertą. Oczywiście wśród nabywców spore grono stanowią klienci wspierający się rządowymi dopłatami. Z pewnością takie transakcje powtórzą się w przyszłym roku, kiedy będą kolejno uruchamiane środki na rok 2017 oraz 2018 – zaznacza Adam Wędrychowicz z firmy Linea.
Wygląda więc na to, że deweloperzy w najbliższym czasie nie zamierzają zmieniać swojej polityki inwestycyjnej. Na rynku wciąż widoczny jest duży popyt. Dlatego deweloperom trudno decydować o ograniczaniu skali inwestycji. Ilość uruchamianych budów, a w konsekwencji również lokali oddawanych do użytku, prawdopodobnie nie spadnie.