Pustostany biurowe w Krakowie najwyższe od 10 latfot. Damian Daraż

Pustostany biurowe w Krakowie najwyższe od 10 lat

https://img.investmap.pl/user/3/35_%s.jpg
Orzech
REKLAMA
Według raportu "Office Occupier: Rynek biurowy w Krakowie" firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji zawartych w pierwszym kwartale 2021 r. wyniósł 26 700 mkw. i był niższy o 55% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. 
Wśród rodzajów transakcji dominowały nowe umowy (50%) i renegocjacje (48%), natomiast ekspansje stanowiły zaledwie 2% całkowitego popytu.
 W pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowano wzrost zainteresowania wśród firm powrotem do rozmów o powierzchni biurowej. Po roku funkcjonowania w warunkach pandemii, mają one już jasno określone potrzeby, wiedzą, jaki system pracy się u nich sprawdza, i są już gotowe na podjęcie decyzji, a to stanowi bardzo ważny sygnał dla rynku. Poziom pustostanów w Krakowie nadal rośnie, dzięki czemu najemcy będą mogli uzyskać przewagę w rozmowach z wynajmującymi. Dlatego jest to bardzo dobry moment na rozpoczęcie analizy dostępnych ofert i przystąpienie do negocjacji – mówi Karolina Słysz, dyrektor biura w Krakowie, Cresa Polska.
Na koniec pierwszego kwartału 2021 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie wyniosły 1,57 mln mkw. i powiększyły się w ciągu roku o 8,2%. Średnioroczne tempo wzrostu rynku w ostatnich 5 latach osiągnęło poziom 18,3%.
W stolicy Małopolski w pierwszym kwartale oddano do użytku 2 budynki biurowe: Equal Business Park D (11 600 mkw., Cavatina) oraz Ocean Office Park, część A1 (7 800 mkw., Cavatina). Pozwolenie na użytkowanie otrzymała również dobudowana część Lubicz I Business Centre o powierzchni 2 000 mkw. Nowa podaż wyniosła łącznie 21 400 mkw. i była o 36% niższa niż rok wcześniej.
W pierwszych trzech miesiącach 2021 roku najemcy w Krakowie wynajęli prawie 26 700 mkw., co oznacza spadek o 55% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Wśród rodzajów transakcji dominowały nowe umowy (50%) i renegocjacje (48%), natomiast ekspansje stanowiły zaledwie 2% całkowitego popytu.
 Ponad 47% ze 150 000 mkw. powierzchni biurowej będącej obecnie w budowie ma uzyskać pozwolenie na użytkowanie jeszcze w 2021 roku. Wśród największych krakowskich realizacji biurowych, których ukończenie zaplanowano na najbliższe kwartały, są między innymi Tertium Business Park III (BUMA) oraz pierwszy budynek kompleksu The Park (White Star) – mówi Iga Kraśniewska, Research Manager w dziale badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.
Największe transakcje najmu w pierwszym kwartale 2021 roku obejmują: renegocjację umowy najmu w budynkach Galileo, Newton, Edison (11 300 mkw., poufny najemca), nową umowę firmy Ringier Axel Springer w V.Offices (4 300 mkw.) oraz umowę przednajmu zawartą przez Zooplus Polska w High Five 3 (2 000 mkw.).
Absorpcja powierzchni biurowej w pierwszych trzech miesiącach 2021 r. wyniosła zaledwie 2 700 mkw., o 93% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wpływ na ten wynik miał dalszy wzrost pustostanów do 236 200 mkw.
Wskaźnik pustostanów na koniec marca br. wyniósł 15%, co oznacza wzrost o 1 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 5 p.p. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.
Czynsze pozostają na stabilnym poziomie – od 9 euro/mkw./miesiąc w południowych częściach miasta do 15,5 euro/mkw./miesiąc w centralnych lokalizacjach.
Źródło: Cresa Polska

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji budowy lub rozbudowy A4 i budowy S5 na Dolnym Śląsku
To krok milowy dla rozwoju dolnośląskiego odcinka autostrady A4. Konsorcjum firm Multiconsult Polska...
Znamy szczegóły nowej inwestycji biurowo-hotelowej przy stacji Wrocław-Mikołajów [WIZUALIZACJE]
Vastint poinformował oficjalnie o swojej najnowszej inwestycji w stolicy Dolnego Śląska, w ramach kt...
W Gliwicach powstało Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0
Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 zostało uruchomione przez firmę APA Group w Gliwicach....
Ogłoszono przetarg na remont zabytkowego tunelu kolejowego na linii Wrocław – Jelenia Góra
Sprawniejszą organizację kolejowych połączeń w Karkonosze zapewni odnowa tunelu kolejowego na trasie...
Wrocław: Miasto wystawia na sprzedaż kolejne zabytkowe, przedwojenne kamienice [ZDJĘCIA]
Jest szansa, że kolejne dwie zabytkowe, przedwojenne kamienice we Wrocławiu odzyskają swój dawny bla...
Coraz bliżej startu wielkiej inwestycji pod Środą Śląską
Jak poinformowała wczoraj w oficjalnym komunikacie giełdowym spółka Budimex S.A., zawarła w poniedz...
W Warszawie trwa budowa laboratorium diagnostyki medycznej ALAB [WIZUALIZACJE + ZDJĘCIA]
Budynek jest wznoszony na warszawskim Mokotowie przy ulicy Zawodzie 20/22. Obiekt o charakterze usłu...
Co kupić – dom czy mieszkanie?
Chęć posiadania własnego domu lub mieszkania to priorytet wielu dorosłych osób. Jest także synonimem...
Złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Głogowa w ciągu DK12
W miniony czwartek, tj. 17 czerwca br. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) we Wrocła...
O krok od podpisania umowy na środkowy odcinek trasy S7 Warszawa – Grójec
Kontrola uprzednia postępowania przetargowego na kontynuację projektowania i budowę drogi ekspresowe...