Rekordy na katowickim rynku powierzchni biurowych Pixabay

Rekordy na katowickim rynku powierzchni biurowych

RAPORT
Orzech
Orzech
REKLAMA

Katowice należą do rynków biurowych o mniejszej skali niż wiodące ośrodki biznesowe, jednak ostatnie lata przyniosły miastu dynamiczny rozwój. Miniony kwartał przyniósł rekordowo wysoką nową podaż i relatywnie wysoki popyt, co wpłynęło na wzrost wskaźnika pustostanów do najwyższego poziomu w historii tego rynku.

Na koniec marca zasoby biurowe w Katowicach wyniosły 715 000 mkw. i jeszcze na koniec poprzedniego kwartału wyprzedzały pod tym kątem jedynie Łódź. Oddana do użytku nowa podaż około 116 000 mkw. spowodowała przesunięcie się Katowic o jedną pozycję, wyprzedzając tym samym rynek poznański.

– Aktywność organów odpowiedzialnych za promocję miasta i realizowane inicjatywy zostały dostrzeżone przez inwestorów. Ciekawe projekty biurowe, które wyróżniają się na tle innych miast, przyciągają najemców, którzy doceniają potencjał miasta i mniejsze nasycenie w porównaniu do pozostałych ośrodków regionalnych. Od stycznia do marca 2022 roku do użytku oddano około 116 000 m kw., co w porównaniu z średnioroczną podażą z ostatnich pięciu lat, wynoszącą ponad 30 000 m kw., jest rekordową wartością, do tej pory nienotowaną na tym rynku – komentuje Marta Bretner-Nogacka, Negocjator w Knight Frank.

TDJ Estate

Zapewnienie tak wysokiego wolnemu podaży było możliwe dzięki dużym projektom, takim jak: .KTW II (39 900 mkw., TDJ Estate), Global Office Park A1 i A2 o łącznej powierzchni ponad 55 000 mkw. (Cavatina Holding), DL Tower (11 870 mkw., DL Invest) oraz Carbon Office (8 450 mkw., Opal).

Rekordowy pod tym kątem pierwszy kwartał nie będzie w bliskiej przyszłości zagrożony. W budowie znajduje się wciąż ponad 70 000 mkw., z czego ponad 20 000 mkw. ma zostać ukończone jeszcze w 2022 roku. Największym projektem pozostającym w budowie jest budynek Craft (26 700 mkw., Ghelamco).

REKLAMA
Ghelamco

Przedmiotem najmu w I kwartale było ponad 29 000 mkw. powierzchni biurowej, co stanowiło wzrost wolumenu transakcji o blisko 150% względem IV kw. 2021 roku. Wyróżniającą się pod kątem metrażu transakcją była umowa na ponad 12 000 mkw., która została podpisana w budynku .KTW II. Największy udział w strukturze transakcji stanowiły nowe umowy - blisko 92%, zaś renegocjacje odpowiadały za pozostałe 8% wolumenu.

Cavatina Holding

– Mimo wysokiego popytu odnotowanego w I kw. 2022 roku, wskaźnik pustostanów na koniec marca 2022 roku wzrósł do rekordowego poziomu 19,8% i był wyższy o 9,3 pp. względem ubiegłego kwartału oraz 10,3 pp. porównując z analogicznym okresem 2021 roku. Jest to najwyższy wynik wśród największych miast regionalnych w Polsce. Co więcej, tak wysokiego współczynnika pustostanów nie odnotowano na żadnym rynku regionalnym w ostatnich kilkunastu latach – dodaje Katarzyna Bojar, Młodszy Konsultant w dziale Badań Rynku Knight Frank.

Porównując średnie czynsze wywoławcze na rynkach regionalnych, Katowice mogą pochwalić się jednymi z najniższych, a stawki wahają się od 8,00 EUR do 14,50 EUR za m kw./ miesięcznie. Podobnie jak w innych miastach, w przyszłości najemcy mogą wywierać presję na renegocjacje stawek czynszów i pakietów zachęt, chociaż z drugiej strony, rosnące koszty budowy i utrzymania, mogą wpłynąć na trudności w negocjacjach.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA