Remont zabytkowego pałacu na finiszu. Uniwersytet Wrocławski płaci prawie 20 milionówźródło: fotopolska.eu - Columba livia

Remont zabytkowego pałacu na finiszu. Uniwersytet Wrocławski płaci prawie 20 milionów

https://img.investmap.pl/user/2/229091_%s.jpg
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Sięgający średniowiecza gmach przy ulicy Szewskiej był siedzibą książąt, sióstr zakonnych i policji. Od prawie stu lat uczą się w nim studenci. Uczelnia wyłoniła wykonawcę ostatniej części trwającej przebudowy. Roboty warte 18,8 miliona złotych zrealizuje w ciągu ponad dwóch lat Berger Bau Polska.
Uniwersytet Wrocławski rozstrzygnął 21 lipca przetarg (ogłoszony 5 maja) na przebudowę, rozbudowę i remont Instytutu Historycznego przy ul. Szewskiej 49-51/Uniwersyteckiej 29 na Starym Mieście (gmach znajduje się w rejestrze zabytków od 1962 r.). Chodzi o etapy IIc i IId (ostatnie), obejmujące skrzydło wschodnie oraz część północnego (fragment pomiędzy klatkami schodowymi K/1 i K/3). Maksymalną liczbę punktów w obu kryteriach (cena oraz okresy gwarancji i rękojmi) zdobyła wrocławska firma Berger Bau Polska Sp. z o.o. Otrzyma 18 mln 877 tys. zł brutto. Na realizację zadania ma 750 dni od daty podpisania umowy, a więc skończy na przełomie III i IV kwartału 2022 roku.
Do 25 czerwca wpłynęło siedem ofert. Jedna z nich okazała się zaszyfrowana w zły sposób, a druga nie spełniła wymogów formalnych. Pozostali chętni oczekiwali od 18 mln 877 tys. do 25 mln 960 tys. zł. Zamawiający planował wydać maksymalnie 24 mln 121 tys. zł (cztery propozycje zmieściły się w budżecie).
Nie jest podjęta żadna decyzja dotycząca zagospodarowania niezabudowanej działki na rogu ulic Kuźniczej i Uniwersyteckiej – informuje nas Agnieszka Kalota, zastępca kierownika Biura ds. Promocji UWr. – Będzie wykorzystana jako zaplecze budowy podczas remontu i przebudowy gmachu przy ul. Szewskiej.

Kompleksowa przebudowa

Przetarg uwzględnia roboty rozbiórkowe, sanitarne, elektryczne i teletechniczne. Berger Bau Polska zajmie się m.in. demontażem części stolarki, stropów i ścian oraz wykonaniem nowych elementów. Przeprowadzi roboty konserwatorskie i sztukatorskie ścian oraz sufitów wewnątrz budynków, a także elewacji. Ponadto zamontuje windę i podnośnik dla osób niepełnosprawnych. Czeka go jeszcze wymiana instalacji.
Wykonawca uwzględni fakt, że roboty będą realizowane w czynnym obiekcie – zastrzega uczelnia. – Zajęcia i praca naukowa w pozostałych częściach budynku będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-19:00. Jednakże Skrzydło Wschodnie oraz część Północnego, fragment pomiędzy klatkami schodowymi K/1 i K/3, które podlega przebudowie i remontowi będzie wykonawcy przekazane w całości i w czasie realizacji robót nie będzie ono dostępne dla użytkowników.
fotopolska.eu - Columba livia

Wielomilionowa dotacja

UWr rozpoczął jesienią 2016 roku prace wyburzeniowe i przebudowę zachodniego skrzydła Instytutu Historycznego. Skończył ten etap (wart ponad 5,6 mln zł) w październiku 2017 roku. Inwestycje obejmowała m.in. renowację zabytkowej stolarki i zegara od strony dziedzińca oraz wymianę stropów z drewnianych na żelbetonowe i instalacji. Instytut zyskał do użytku dwie dodatkowe kondygnacje oraz nową czytelnię i wypożyczalnię wraz z zapasem powierzchni magazynowej dla swojego księgozbioru.
W wysokim parterze nadbudowano antresolę, a nieużytkowy strych zagospodarowany został na piętro z gabinetami dla pracowników naukowo-dydaktycznych – informuje uczelnia.
UWr pozyskał w lipcu 2017 roku dotację z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizację prac budowlanych w latach 2017-2021. Wynosi ponad 21,7 mln zł (wkład uczelni to przeszło 6,7 mln zł).

Wieki historii

Jak podaje uczelnia, historia kompleksu gmachów przy ul. Szewskiej sięga XIV wieku. Powstał na zrębach średniowiecznych mieszczańskich kamienic.
Z najdawniejszych czasów niewiele się jednak zachowało poza kolebkowymi sklepieniami i fragmentami gotyckich murów, gdyż w minionych pięciu wiekach budynki były wielokrotnie przebudowywane i poddawane różnorodnym modernizacjom – podaje UWr.
Budynki stanowiły do 1707 r. (co najmniej od połowy XV w.) miejską rezydencję książąt brzeskich i brzesko-legnickich. W połowie XVI w. przeprowadzili renesansową przebudowę. Za to pod koniec XVII wieku budynki doczekały się przemiany w stylu wczesnego baroku.
To właśnie wtedy doszło do ich zintegrowania poprzez przykrycie wspólnym dachem i połączenie jedną fasadą – czytamy na stronie uczelni. – Z tego okresu pochodzi również obecna bryła, podziały architektoniczne, a także portal wejściowy skrzydła przy ul. Szewskiej.
Nieruchomość zmieniła właściciela w 1709 r. Przez kolejne około sto lat zajmowały ją siostry urszulanki. We wnętrzu urządziły m.in. kościół, kaplicę, refektarz i szkołę. W 1811 r. budynki przejęła policja (na jej potrzeby doszło w latach 1896-1898 do kolejnej przebudowy). Gdy uzyskała do użytku w 1927 roku nowy gmach przy ul. Podwale (obecny), przekazała je Śląskiemu Uniwersytetowi Fryderyka Wilhelma. Do zaadaptowania na cele uczelniane doszło trzy lata później. Od 1945 roku gmach jest w rękach Uniwersytetu Wrocławskiego.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Pod Wrocławiem za ponad miliard złotych powstanie nowa elektrociepłownia gazowa [FILM + WIZUALIZACJE]
Po wielu latach powstanie w końcu za prawie 1,16 mld zł nowa elektrociepłownia gazowa w Siechnicach...
Wrocław: Ogłoszono przetarg na remont ulicy Komandorskiej. Zostanie na niej kostka brukowa
Kolejna ulica w centrum Wrocławia doczeka się remontu. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił właśn...
Dolny Śląsk przejął następne linie kolejowe
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przejął kolejne linie kolejowe w regionie. Jak poinfo...
Wzrost cen mieszkań w Polsce przyspiesza po pandemicznym spowolnieniu
Po łagodnym spowolnieniu wzrostu cen mieszkań w ujęciu r/r w drugiej połowie 2020 (z lokalnymi spadk...
Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji budowy lub rozbudowy A4 i budowy S5 na Dolnym Śląsku
To krok milowy dla rozwoju dolnośląskiego odcinka autostrady A4. Konsorcjum firm Multiconsult Polska...
Znamy szczegóły nowej inwestycji biurowo-hotelowej przy stacji Wrocław-Mikołajów [WIZUALIZACJE]
Vastint poinformował oficjalnie o swojej najnowszej inwestycji w stolicy Dolnego Śląska, w ramach kt...
W Gliwicach powstało Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0
Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 zostało uruchomione przez firmę APA Group w Gliwicach....
Ogłoszono przetarg na remont zabytkowego tunelu kolejowego na linii Wrocław – Jelenia Góra
Sprawniejszą organizację kolejowych połączeń w Karkonosze zapewni odnowa tunelu kolejowego na trasie...
Wrocław: Miasto wystawia na sprzedaż kolejne zabytkowe, przedwojenne kamienice [ZDJĘCIA]
Jest szansa, że kolejne dwie zabytkowe, przedwojenne kamienice we Wrocławiu odzyskają swój dawny bla...
Coraz bliżej startu wielkiej inwestycji pod Środą Śląską
Jak poinformowała wczoraj w oficjalnym komunikacie giełdowym spółka Budimex S.A., zawarła w poniedz...