Rośnie popyt na powierzchnie biurowe w WarszawieFot. Jakub Zazula

Rośnie popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie

Orzech
Orzech
REKLAMA

Warszawski rynek biurowy pozostaje nadal bardzo atrakcyjny i stabilny mimo niższej aktywności deweloperskiej. W budowie jest 225 tys. mkw. przestrzeni do pracy, a 58 tys. mkw. znajduje się w modernizacji – wynika z najnowszych danych CBRE.

Na bardziej komfortowe dla najemców i efektywne energetycznie zmieniają się budynki V Tower, G5 oraz Lakeside II (dawniej UBC II). Rośnie popyt na biura w stolicy, który w II kwartale 2024 roku sięgnął 178,5 tys. mkw. Był o 30 proc. wyższy niż w trzech poprzednich miesiącach. Wśród sektorów podpisujących umowy na powierzchnię biurową w Warszawie dominowały finanse oraz przemysł i energetyka.

– Spadek aktywności deweloperskiej na rynku biurowym w stolicy ma wiele przyczyn, są to m.in. ograniczona dostępność gruntów, wyższe stopy procentowe i koszty finansowania, a także praca hybrydowa wpływająca na zmniejszanie powierzchni przez część najemców. W I kwartale bieżącego roku do użytku oddane zostały cztery projekty o powierzchni 48,7 tys. mkw., natomiast w II kwartale jeden – biurowiec Vibe A, zajmujący 15 tys. mkw. Łącznie mamy w Warszawie ponad 6,25 mln mkw. biur, z których większość to nowoczesne obiekty, z certyfikatami potwierdzającymi komfort dla najemców i przyjazność dla środowiska – podkreśla Paweł Dobrowolski, dyrektor w dziale powierzchni biurowych w CBRE.

Fot. Jakub Zazula
Fot. Jakub Zazula

W Warszawie powstaje 225 tys. mkw. powierzchni biurowej, a 58 tys. mkw. jest w trakcie modernizacji. Unowocześniane budynki to V Tower, czyli dawny Warta Tower przy ulicy Chmielnej, G5 Prime Offices przy ulicy Grójeckiej oraz Lakeside II (dawniej UBC II) znajdujący się na Mokotowie.

W II kwartale 2024 roku najemcy podpisali umowy na łącznie 178,5 tys. mkw. To o 8 proc. więcej niż w tym samym okresie minionego roku oraz o 30 proc. więcej w porównaniu do I kwartału bieżącego roku. Większość z tego popytu stanowiły renegocjacje umów (63 proc.), nowe transakcje objęły ponad jedną trzecią (38 proc.), a 7 proc. stanowiły ekspansje. Największe umowy podpisały dwie instytucje finansowe, obie w ramach renegocjacji.

REKLAMA

Biura w Warszawie wynajmowały przede wszystkim firmy z sektora finansowego oraz przemysłu i energetyki. Pierwsze odpowiadały za 19,4 proc. popytu, a drugie za 17,2 proc. Silne były też usługi konsumenckie (13,4 proc.) oraz usługi dla biznesu (11,6 proc.).

Fot. Jakub Zazula
Fot. Jakub Zazula

Najczęściej wybieranym przez najemców biur regionem Warszawy było centrum miasta, w którym w tym roku zrealizowano transakcje obejmujące 40 proc. całej wynajętej powierzchni. Popularny pozostaje także Służewiec (23 proc.).

– Poziom pustostanów na rynku biurowym w stolicy wynosi przeciętnie 10,8 proc. W II kwartale 2024 roku w centrum spadł o 0,5 pp. do 9,1 proc., natomiast w innych częściach miasta sięga średnio 12,3 proc. Większość z planowanych na ten rok otwarć nowych biurowców jest już za nami. W drugiej połowie roku możemy jednak spodziewać się dostarczenia na rynek nowych, nieco mniejszych obiektów. Prawdopodobne są także kolejne modernizacje czy nowe projekty rewitalizacyjne. Popyt powinien pozostać na stabilnym poziomie, choć w drugiej połowie roku może zostać podpisanych kilka większych transakcji – podsumowuje Katarzyna Gajewska, dyrektorka w dziale badań i analiz rynku w CBRE.

Fot. Jakub Zazula
Fot. Jakub Zazula

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA