Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję nowego basenu na warszawskiej Białołęce Pracownia Projektowa Piotr Makowski MAQ

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję nowego basenu na warszawskiej Białołęce

WIZUALIZACJE
REKLAMA

Rozstrzygnięty został konkurs na najlepszą koncepcję nowego basenu na warszawskiej Białołęce, który ma powstać u zbiegu ulic Ostródzkiej i Hemara. Pierwszą nagrodę w konkursie na najlepszą koncepcję pływalni otrzymała Pracownia Projektowa Piotr Makowski MAQ z Gdyni. Sąd konkursowy przyznał też drugą nagrodę i dwa wyróżnienia.

W następnym kroku zwycięska pracownia zaprojektuje docelowy obiekt i uzyska pozwolenie na budowę. Potem, po uzupełnieniu finansowania dla inwestycji będzie można ogłosić przetarg na budowę pływalni.

Na konkurs architektoniczny wpłynęło 13 prac. Sąd konkursowy przyznał pierwszą nagrodę i 40 tys. zł Pracowni Projektowej Piotr Makowski MAQ z Gdyni za „wysoką atrakcyjność rozwiązań architektonicznych i świadomie zaprojektowany budynek.” Sąd wysoko ocenił potencjał projektu. Docenił powiązanie budynku z terenem leżącym w głębi działki i istniejącą zielenią wysoką. Jurorom spodobał się pomysł uzupełnienia rekreacji mikro placami, nanizanymi na układ ścieżek. Od frontu, czyli od ul. Ostródzkiej zaprojektowano kawiarnię. Choć jest elementem pływalni, ma oddzielne wejście i można z niej korzystać niezależnie. Przed kawiarnią znajdzie się strefa zieleni ciekawie powiązana z terenem rekreacyjnym, usytuowanym za budynkiem. W pracy przedstawiono atrakcyjne rozwiązania architektoniczno-funkcjonalne wnętrz z bardzo czytelną i elegancko zaplanowaną strefą wejściową z odkrywkami archeologicznymi w podłodze. Sąd konkursowy wskazał też autorom pracy zalecenia do poprawy przy docelowym projekcie.

Pracownia Projektowa Piotr Makowski MAQ
Pracownia Projektowa Piotr Makowski MAQ

Drugą nagrodę i 30 tys. zł otrzymała BDR Architekci sp. z o.o. z Warszawy. Sąd konkursowy docenił „interesujące rozwiązanie bryły budynku jako świadomie przeskalowanego dla stworzenia jego miastotwórczego charakteru oraz za właściwe powiązanie terenu zieleni leżącego w głębi działki z ul. Ostródzką, jak i ciekawe wnętrza przestrzeni basenów.”

BDR Architekci

Dwa wyróżnienia przyznano: Pracowni MAMGUSTA ARCHITEKCI sp. z o.o. z Warszawy i P2PA Sp. z o. o. z Wrocławia. Sąd konkursowy nie przyznał natomiast trzeciej nagrody. Konkurs był prowadzony z udziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

REKLAMA
MAMGUSTA ARCHITEKCI
P2PA

Jak będzie wyglądał nowy basen?

Pływalnia w parterze będzie miała osiem torów do pływania, basen rekreacyjny, brodzik dla najmłodszych oraz jedną zewnętrzną i dwie wewnętrzne zjeżdżalnie. Na tym samym poziomie znajdować się będzie również strefa z saunami, jacuzzi w tym z wodami solankowymi i grotą lodową. Na piętrze zaprojektowano trybuny oraz restaurację z tarasem. Z tarasu będzie się rozpościerał widok na teren zielony rekreacyjny ze sceną amfiteatru.

Zwycięzca konkursu zostanie zaproszony do negocjacji w trybie z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Po podpisaniu umowy, Pracownia Projektowa Piotr Makowski MAQ w ciągu ok. 10 miesięcy opracuje projekt i uzyska pozwolenie na budowę. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Nastąpi to po uzupełnieniu finansowania zadania. Dziś w budżecie miasta na tę inwestycję zarezerwowane jest kwota 14 mln zł.

Nieruchomość pod pływalnię u zbiegu ulic Ostródzkiej i Hemara o powierzchni nieco ponad 2,5 ha, miasto otrzymało od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W pierwszej kolejności magistrat musiał przeprowadzić na działce wykopaliska, bo w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego widniało tu stanowisko archeologiczne.

W efekcie przeprowadzonych w dwóch etapach prac archeolodzy odkryli pozostałości dużej osady łużyckiej sprzed 3 000 lat. Na terenie 0,5 ha odnaleźli ponad 1 500 fragmentów glinianych naczyń i śladów osadnictwa. Wydobyte eksponaty będą wyeksponowane na terenie inwestycji, by użytkownicy obiektu pamiętali o przeszłości tego miejsca.

Źródło: Urząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA