Rusza rewitalizacja pierwszego budynku kompleksu Stara Rzeźnia w Poznaniu Materiały prasowe

Rusza rewitalizacja pierwszego budynku kompleksu Stara Rzeźnia w Poznaniu

FILMY+WIZUALZIACJE+ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Vastint Poland robi kolejny krok w ramach spektakularnej rewitalizacji w Poznaniu. Deweloper podpisał umowę z Erbudem na przebudowę pierwszego z trzech zabytkowych budynków w kompleksie Stara Rzeźnia w centrum Poznania. Spółka odnowi ceglaną elewację oraz przeprowadzi kompleksowy remont wnętrz.

Erbud S.A. zrewitalizuje budynek dawnego przedszkola, zlokalizowany na rogu ulic Garbary i Grochowe Łąki, który ostatecznie zostanie przekształcony w obiekt biurowo-usługowy. Plan rewitalizacji głównej części Starej Rzeźni jest obecnie przedmiotem konsultacji społecznych zorganizowanych przez władze miasta Poznania w ramach procedury uchwalania planu miejscowego.

Teren inwestycji to powierzchnia około 5,5 ha, położona w północnej części centrum Poznania w obrębie ulic Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. Stanowi pozostałość po zamkniętej w latach 90. XX wieku Rzeźni Miejskiej zaprojektowanej przez miejskiego radcę budowlanego Felixa Moritza i wzniesionej w latach 1895-1900.

Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Fot. Jakub Zazula
Fot. Jakub Zazula
Fot. Jakub Zazula
Fot. Jakub Zazula
Materiały prasowe
Materiały prasowe

FILMY:

REKLAMA

W ślad za otrzymaniem pozwolenia w poznańskiej Starej Rzeźni rusza przebudowa i adaptacja budynku oznaczonego jako H17, który najpierw pełnił funkcję siedziby działu handlowego, a potem przyzakładowego przedszkola. W zakresie prac jest renowacja elewacji, przebudowa układu wewnętrznego, wymiana okien i dachu oraz kompleksowa modernizacja instalacji z dostosowaniem do nowego przeznaczenia. W dalszej perspektywie podobną przemianę przejdą pozostałe dwa budynki od strony ulicy Garbary, w których niegdyś mieściła się siedziba dyrekcji zakładów mięsnych oraz dawna portiernia.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

– Uwielbiamy rewitalizacje, zawsze szanujemy oryginalny charakter takich przestrzeni. Stara Rzeźnia w Poznaniu ma szansę stać się symbolem miasta, a wielki sentyment, którym darzą go mieszkańcy, to dla nas dodatkowa motywacja. Choć nie jest to z perspektywy grupy duży kontrakt, to czujemy się zaszczyceni, że możemy brać udział w tak prestiżowym projekcie – mówi Jacek Leczkowski, wiceprezes Grupy ERBUD.

– Będzie to dla mieszkańców Poznania przedsmak tego, co chcemy osiągnąć na całym terenie byłych zakładów mięsnych. Współpraca z tak doświadczoną firmą wykonawczą gwarantuje powodzenie projektu – mówi przedstawiciel inwestora, Michał Wojciechowski, senior Project Manager w Vastint Poland.

– Warto dodać, że dosłownie na dniach zakończyliśmy w jednym z największych gmachów Starej Rzeźni, przyszłej sali teatralno-widowiskowej, prace porządkowe. Oczyściliśmy też wnętrza z naleciałości z okresu PRL-u, a więc m.in. z lamperii, tynków i ceramiki przemysłowej. Celem tych robót było przywrócenie posadzek i ścian do stanu, jaki ten obiekt miał w chwili ukończenia budowy przed ponad 120 laty oraz przygotowanie się do rozpoczęcia właściwej konserwacji substancji budynku – dodaje Michał Wojciechowski.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Opracowany przez Vastint całościowy plan rewitalizacji Starej Rzeźni zakłada przywrócenie świetności zabytkowym budynkom i przekształcenie tego kwartału miasta w spójny urbanistycznie oraz interesujący pod względem architektonicznym kompleks wielofunkcyjny o szacowanej powierzchni zabudowy ponad 80 tys. mkw. Budynki poprzemysłowe oraz nowa zabudowa zostaną przeznaczone na biura, mieszkania, obiekty kultury, sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne. Dzięki różnorodności funkcji i skali inwestycji, powstanie tętniąca życiem przestrzeń, sprzyjająca integracji społecznej. Projekt przewiduje bardzo wysokie standardy ekologiczne całego założenia architektonicznego.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Erbud ma już na swoim koncie szereg podobnych projektów, m.in. rewitalizację Hali Koszyki w Warszawie – jednego z współczesnych symboli stolicy; wrocławski dom studencki Basecamp, który powstał w zrewitalizowanej piekarni Mammut czy Centrum Koneser na warszawskiej Pradze. W Parku Zdrojowym w Nałęczowie ERBUD przywrócił natomiast dawny blask barokowemu Pałacowi Małachowskich.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA