Sektor IT w Krakowie: 60 000 specjalistów IT w Krakowie, 30 największych firm IT zatrudnia połowę puli talentów IT, 38% specjalistów IT zatrudnionych w firmach amerykańskich, 5 nowych międzynarodowych jednorożców, stabilizacja trendów płacowych w 2024 roku oraz przesunięcie zapotrzebowania w kierunku specjalistycznych ról IT związanych z przetwarzaniem danych za sprawą Generative AI – czytamy w najnowszym raporcie MOTIFE „Krakow IT Market Report”.
MOTIFE i ASPIRE opublikowały kolejną edycję raportu o rynku IT w Krakowie. W ciągu ostatnich lat Kraków stał się znaczącym globalnym hubem IT, a 168-stronicowy raport oferuje dogłębną analizę czynników napędzających jego szybki rozwój, w tym puli talentów, kosztów prowadzenia działalności, wynagrodzeń i lokalnego ekosystemu, zilustrowaną komentarzami ponad 30 lokalnych ekspertów i liderów.
Opublikowane w raporcie dane zebrane przez MOTIFE i ASPIRE, przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa, Województwa Małopolskiego, OMGKRK, Krakowskiego Parku Technologicznego oraz lidera rynku nieruchomości komercyjnych CBRE, potwierdzają silną pozycję Krakowa, obrazując stały rozwój branży IT. Najwięksi pracodawcy IT to firmy HSBC, Comarch, Aptiv, Cisco i Motorola Solutions, zatrudniają już łącznie ponad 10 000 specjalistów IT.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy miasto powitało również ponad 20 nowych zagranicznych graczy IT, w tym międzynarodowe jednorożce, takie jak ActiveCampaign, Grammarly, Clari i Tanium, co świadczy o nieustającej atrakcyjności miasta jako globalnego centrum technologicznego.
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski podkreślił zaangażowanie miasta w tworzenie możliwości rozwoju dla wszystkich przedsiębiorców – szczególnie tych stawiających na innowacyjność i wykorzystujących zaawansowane technologie informatyczne, zauważając:
– "Staramy się, aby Kraków pozostał europejskim liderem atrakcyjności dla tych branż, dlatego zawsze stawiamy na dialog i budujemy międzysektorową współpracę z biznesem i nauką".
Michał Piątkowski, CEO MOTIFE, dodaje: – "Znaczną część tego sukcesu można przypisać firmom amerykańskim, które zatrudniają ponad jedną trzecią krakowskich talentów technologicznych. Odegrały one zasadniczą rolę w kształtowaniu potencjału IT Krakowa, przyczyniając się do rozwoju i zdobywania unikalnych umiejętności przez zatrudnionych w nich specjalistów".
Andrew Hallam, Sekretarz Generalny ASPIRE, również podkreślił rolę Krakowa jako znaczącego hubu technologicznego w Europie oraz rolę firm z sektora usług biznesowych w kształtowaniu rynku IT w Krakowie, stwierdzając: – "Branża usług biznesowych zatrudnia w Krakowie ponad 120 000 osób i jest siłą napędową rynku IT w Krakowie". Andrew Hallam dodaje: – "W tym roku w Krakowie doszło do dwóch głośnych zwolnień w sektorze technologii i usług biznesowych, a mimo to oczekuje się, że ogólny wzrost zatrudnienia w 2024 r. przekroczy 6%".
Pula talentów IT w Krakowie zwiększyła się do 60 000 specjalistów IT, a w skali kraju sięga 400 000.
Odzwierciedla to stały trend wzrostowy, który umożliwia skalowanie istniejących firm i wejście na rynek nowym graczom. Trend ten jest częściowo napędzany przez rosnący udział studentów kierunków informatycznych w Krakowie, przekraczający obecnie 10% ogółu studentów. Ponad 2 600 studentów kierunków informatycznych kończy każdego roku krakowskie uczelnie. Krakowską pulę specjalistów IT charakteryzuje także dojrzałość – 63% specjalistów IT w Krakowie posiada ponad pięcioletnie doświadczenie, a 83% z nich pracowało w międzynarodowych firmach.
Dzięki niższym kosztom operacyjnym niż w USA i Europie Zachodniej, wyjątkowej puli talentów IT oraz bliskości kulturowej i geograficznej, która ułatwia efektywną współpracę, Kraków jest doskonałym wyborem dla zagranicznych firm, które chcą stworzyć lub rozszerzyć swoje funkcje IT.
Raport MOTIFE i ASPIRE podkreśla kluczową rolę lokalizacji, ludzi, ekosystemu oraz koncentracji szkół i firm w zapewnianiu ciągłego wzrostu i sukcesu w sektorze IT. Umacnia status Krakowa jako głównego hubu IT, który nadal przyciąga różnorodne firmy, inwestorów i utalentowanych specjalistów.