W Gdańsku trwa budowa wielkiej fabryki morskich wież wiatrowych. Rocznie powstawać tam będzie nawet 150 konstrukcji. Dzięki realizacji tego projektu powstanie około 500 miejsc pracy dla wysokiej klasy specjalistów. Inwestycja, która ma wspierać rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW) w Polsce i Europie, powstaje na terenie Stoczni Gdańskiej. Nowa fabryka wież offshore zlokalizowana w Gdańsku, z bezpośrednim dostępem do nabrzeża, jest kluczową inwestycją dla polskiego sektora energetyki odnawialnej.
Budowa fabryki wież offshore jest realizowana przez spółkę Baltic Towers Sp. z o.o., która powstała w wyniku współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz hiszpańskiej spółki GRI Renewable Industries, S.L. Uruchomienie zakładu jest zaplanowane na drugi kwartał 2025 roku.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Erbud S.A. Umowa o wartości 358,4 miliona złotych obejmuje projekt i budowę obiektów produkcyjnych wież dla energetyki wiatrowej na morzu na Wyspie Ostrów w Gdańsku.
Dzięki realizacji tej wielkiej inwestycji, w Gdańsku powstanie ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy.
W piątek 20 września zakończono montaż największych słupów sprężonych o wymiarach 2,8x0,6x33 m i masie montażowej ponad 85 ton. Wykonawcą jest Grupa Pekabex.
Nowa fabryka morskich wież wiatrowych Baltic Towers stanie się nowoczesnym i innowacyjnym centrum produkcji, zajmującym kluczową pozycję w budowie Polskiego łańcucha dostaw dla offshore wind, co znacząco wpłynie na dalszy rozwój potencjału gospodarki morskiej w naszym regionie.
Na cały proces produkcyjny będzie składało się wiele działań wykonywanych w fabryce tj. cięcie, spawanie i ukosowanie blach wielkoformatowych, zwijanie i spawanie, konserwacja, malowanie i składanie poszczególnych komponentów w gotowy produkt oraz montaż skomplikowanego wyposażenia wewnątrz wieży wiatrowej, będzie spełniał najwyższe standardy techniczne, jakościowe oraz środowiskowe, stawiane przez kluczowych klientów rynku MEW. Innowacyjne rozwiązania zastosowane już na etapie projektowym sprawią, że fabryka będzie przyjazna zarówno dla pracowników, jak i otoczenia, tworząc ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy.
Efekty tej inwestycji będą widoczne na poziomie lokalnym, wspierając rozwój lokalnego łańcucha dostaw dla budowanego zakładu i przyczyniając się do tworzenia nowych kierunków rozwoju dla społeczności Gdańska oraz okolic.
Wmurowanie kamienia węgielnego jest dowodem na to, że budowa fabryki wież offshore nabiera tempa i posuwa się do przodu zgodnie z harmonogramem.
To kolejny krok ku osiągnięciu ambitnych celów związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Europie.