Setki nowych miejsc pracy we Wrocławiu! Szwedzka AIRA zainwestuje 1,27 miliarda złotychVolvo Buses

Setki nowych miejsc pracy we Wrocławiu! Szwedzka AIRA zainwestuje 1,27 miliarda złotych

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejna wielka zagraniczna inwestycja w stolicy Dolnego Śląska coraz bliżej. Jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie nowej fabryka szwedzkiej firmy Aira, spółki należącej do koncernu Vargas Holding, do którego należy produkujący baterie do elektrycznych aut Northvolt.

We Wrocławiu powstaje wielka fabryka pomp ciepła. Inwestycja uzyskała decyzję o wsparciu przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną "INVEST-PARK". Aira zainwestuje łącznie kwotę w wysokości aż 1,27 miliarda złotych! Będzie to największa inwestycja realizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, której realizacja rozpoczęła się w 2023 roku.

Polski rząd przyznał firmie Aira 15 mln Euro na utworzenie nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Polsce, który obecnie powstaje we Wrocławiu.

Znamy też dokładną ilość miejsc pracy, jakie powstaną w związku z realizacją tej wielkiej inwestycji we Wrocławiu. Inwestor deklaruje zatrudnienie w nowej fabryce pomp ciepła we Wrocławiu minimum 794 osób. To znacznie więcej, niż nieoficjalnie mówiło się wcześniej (400 do 500 miejsc pracy).

Inwestycja realizowana jest na terenie po fabryce autobusów innej szwedzkiej firmy we Wrocławiu Volvo Buses, która wycofuje się z Wrocławia. Istniejące hale przy produkcyjne przy ul. Mydlanej modernizowane i dostosowywane do produkcji nowego inwestora.

Inwestycja ma być wieloetapowa. W miarę zwiększania mocy produkcyjnych będzie także rosło zatrudnienie. Jest spora szansa, że w ciągu kilku najbliższych lat dojdzie do poziomu 1500 pracowników czyli tyle, ilu straci pracę w związku z zamknięciem obecnie funkcjonującej w tym miejscu fabryki Volvo Buses. W liście intencyjnym inwestor wyraził także chęć zatrudnienia części specjalistów z Volvo.

Aira zainwestuje we Wrocławiu minimum 1,27 miliarda złotych

Co prawda Aira nie będzie budować fabryki od zera, tylko wykorzysta gotowe hale produkcyjne po Volvo Buses, jednak duże pieniądze zainwestowane będą w ich wyposażenie w odpowiednie linie produkcyjne.

Wiadomo też, że Vargas Holding zdecydował się na uruchomienie tej fabryki właśnie we Wrocławiu, ze względu na korzystną ofertę przedstawioną przez Volvo Buses oraz możliwość bardzo szybkiego uruchomienia produkcji, co było i jest bardzo ważne dla tego inwestora.

Fabryka Volvo Buses we Wrocławiu. Na części tego terenu powstaje nowa fabryka Aira:

Volvo Buses
Volvo Buses

O firmie Aira:

Aira jest szwedzką firmą założoną w Sztokholmie przez Vargas Holding. Do grona inwestorów Aira należą Vargas, Altor, rodzina Burda, Collaborative Fund, Creades, Kinnevik, Lingotto, Nesta Impact Investments, Statkraft Ventures i Temasek.

Aira dostarcza konsumentom rozwiązania w zakresie czystych technologii energetycznych i ma szansę stać się marką numer jeden w Europie w tej branży. Aira przyspiesza elektryfikację ogrzewania mieszkań w oparciu o inteligentne technologie czystej energii budując bezemisyjną przyszłość, której wszyscy potrzebujemy. Dzięki Aira, konsumenci w całej Europie zyskają dostawcę kompleksowych rozwiązań w zakresie oszczędzania energii w domu opartych o inteligentne pompy ciepła. Aira oferuje unikatowe rozwiązanie oparte na subskrypcyjnym modelu comiesięcznych płatności umożliwiając tym samym najkorzystniejsze rozwiązania dla konsumentów bez konieczności ponoszenia kosztów początkowych.

Aira ogłosiła 16 stycznia zakończenie rundy finansowania serii B o wartości 145 mln Euro

Pierwotnie w tej rundzie spółka chciała pozyskać 85 milionów Euro, jednak kwota została zwiększona ze względu na duże zainteresowanie inwestorów z branży technologii klimatycznych z Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji.

REKLAMA

Wiodącymi inwestorami w tej rundzie zostały fundusze Altor, Kinnevik i Temasek. Pozyskane środki pozwolą firmie Aira jeszcze bardziej przyspieszyć elektryfikację ogrzewania domów i mieszkań, aby umożliwić europejskim gospodarstwom domowym obniżenie rachunków za energię, przyspieszenie dekarbonizacji i zmniejszenie zależności od importu gazu ziemnego.

Oprócz funduszy Altor, Kinnevik i Temasek udziały serii B objęły również rodzina Burda, Collaborative Fund, Creades, Lingotto, Nesta Impact Investments i Statkraft Ventures. Aira została założona przez holding Vargas.

W ramach finansowania serii A, którego wartość sięgnęła 35 milionów Euro, firma pozyskała środki zarówno od założycieli, jak i managerów wyższego szczebla, szerszej grupy zaangażowanych pracowników oraz powiązanych inwestorów indywidualnych.

Pozyskane finansowanie przyspieszy realizację kluczowych działań firmy Aira w zakresie odchodzenia od zależności od gazu w Europie, gdzie wciąż funkcjonuje 130 milionów kotłów opartych o spalanie paliw kopalnych. To sprawia, że ogrzewanie domów i mieszkań jest obecnie trzecim co do wielkości źródłem emisji CO2, stanowiąc 10% całkowitej emisji CO2 na kontynencie. Zmieniając sposób ogrzewania z kotła gazowego na powietrzną pompę ciepła, konsumenci mogą zmniejszyć koszty nawet o 40% i emisję CO2 o 75%, a nawet o 100%, jeśli jako źródło zasilania pompy ciepła wykorzystywana będzie energia nie pozyskana z paliw kopalnych.

Polski rząd przyznał firmie Aira 15 mln Euro na utworzenie nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Polsce, który obecnie powstaje we Wrocławiu. Łącznie Aira pozyskała finansowanie w wysokości 195 mln Euro które pozwoli na zabezpieczenie fundamentów niezbędnych do realizacji ambitnych długoterminowych celów i dalszego rozwoju firmy, które obejmują m.in.:

- Szybką ekspansję we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, wspierającą cel Aira, jakim jest obsługa pięciu milionów europejskich domów za pomocą czystych technologii energetycznych w ciągu następnej dekady,

- Rozwinięcie oferty handlowej Aira poprzez wprowadzenie przystępnego modelu płatności miesięcznych, dzięki czemu rozwiązania energetyczne dla gospodarstw domowych staną się bardziej dostępne dla właścicieli domów w Europie,

- Poszerzenie portfolio Aira w zakresie czystych technologii energetycznych o produkty i usługi, w tym inteligentne pompy ciepła, panele słoneczne, domowe magazyny energii i taryfy za energię elektryczną,

- Zapewnienie nakładów na badania i dalszy rozwój wygodnych i łatwo dostępnych rozwiązań w zakresie czystej energii i technologii,

- Zwiększenie mocy produkcyjnych fabryki Aira we Wrocławiu w celu rozpoczęcia produkcji inteligentnych pomp ciepła w pierwszej połowie 2024 roku.

Martin Lewerth, dyrektor zarządzający Grupy Aira powiedział: "Cieszymy się, że możemy powitać naszych nowych akcjonariuszy. Poza finansowaniem wnoszą oni bezcenną wiedzę strategiczną i specjalistyczne doświadczenie. Wspólnie będziemy mogli napędzać tak potrzebną nam wszystkim rewolucję w ogrzewaniu mieszkań. Zakończenie finansowania serii B sprawia, że dysponujemy kapitałem, który pozwoli na przyspieszenie naszej ogólnoeuropejskiej ekspansji, znacznie zmniejszając zarówno rachunki za ogrzewanie dla gospodarstw domowych, jak i emisję dwutlenku węgla w całej Europie".

To kolejna wielka fabryka pomp ciepła, która powstanie w Polsce

Przypomnijmy, że swoje fabryki realizują lub wkrótce zaczną budować:

- Grupa Daikin Europe w Ksawerowie w powiecie pabianickim pod Łodzią. Zakład będzie specjalizował się w produkcji jednostek zewnętrznych do pomp ciepła nowej generacji. Szacunkowa wartość inwestycji to 300 mln euro. To pierwszy zakład produkcyjny Daikin w Polsce. Nowa fabryka rozpocznie działalność w lipcu 2024 roku. Docelowo znajdzie tam pracę 3000 osób do 2030 roku.

- Viessmann Technika Grzewcza, firma należąca do niemieckiej Grupy Viessmann w Legnicy, w województwie dolnośląskim. Wartość inwestycji szacowana jest na około 200 mln euro. Powstanie docelowo 1700 miejsc pracy.

- Niemiecki Bosch, w Dobromierzu (powiat świdnicki), w województwie dolnośląskim. Prace budowane mają rozpocząć się w 2024 r., a produkcja w nowym zakładzie na Dolnym Śląsku ma ruszyć na przełomie 2025 i 2026 roku. Jak poinformowała Grupa Bosch, w nowej fabryce do 2027 r. ma być zatrudnionych 500 osób. Dodatkowe miejsca pracy powstaną także w "otoczeniu" tej inwestycji. Fabryka w Dobromierzu będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, z przeznaczeniem głównie na rynek europejski.

Komentarze (4)

Napisz komentarz
mrK(gość)
@
Test
(gość)
Nie zesraj się. Kluczem jest dywersyfikacja. Budowanie atomu, nie uniemożliwia rozwijanie tego co opisałeś.
Hydroenergetyka w Polsce... LOL... się dziwie że ludziom chce się pisać pierdoły w necie zamiast sprawdzić temat zanim coś napiszą...
Test(gość)
@
Bres
(gość)
Pinokio wepchnal Polske w atom i wydumane oszczednosci energetyczne zamiast isc sladem Norwegii w hydroenergetyke powiazana z tamami i jazzami na wszystkich polskich rzekach, rzeczkach i strumykach. Budowa 1 elektr. atomowej jest 10-krotnie drozsza niz elektr. wodnej. Spietrzenie wody na wys.1,2 m daje prad z turbiny wodnej o srednicy 1,2 m co zaspokaja potrzeby rolniczego siedliska, mini fabryczki czy warsztatu. Elektr. atom. pracuja max. 65 lat. Elektr. wodne minimum 150 lat i wiecej. Elektr. atom. to same minusy + cel do ataku dla Putina. Elektr. wodne to same plusy( ponad 30) w tym ochrona wody, poprawa klimatu i srodowiska. Wroclaw byl wiofacym polskim producentem turbin wodnych i technik hydroenerget.
Nie zesraj się. Kluczem jest dywersyfikacja. Budowanie atomu, nie uniemożliwia rozwijanie tego co opisałeś.
Bres(gość)
Pinokio wepchnal Polske w atom i wydumane oszczednosci energetyczne zamiast isc sladem Norwegii w hydroenergetyke powiazana z tamami i jazzami na wszystkich polskich rzekach, rzeczkach i strumykach. Budowa 1 elektr. atomowej jest 10-krotnie drozsza niz elektr. wodnej. Spietrzenie wody na wys.1,2 m daje prad z turbiny wodnej o srednicy 1,2 m co zaspokaja potrzeby rolniczego siedliska, mini fabryczki czy warsztatu. Elektr. atom. pracuja max. 65 lat. Elektr. wodne minimum 150 lat i wiecej. Elektr. atom. to same minusy + cel do ataku dla Putina. Elektr. wodne to same plusy( ponad 30) w tym ochrona wody, poprawa klimatu i srodowiska. Wroclaw byl wiofacym polskim producentem turbin wodnych i technik hydroenerget.
Karlain(gość)
No widzę właśnie jakich specjalistów pozatrudniali.
REKLAMA