CNEEC: Decyzja Tauronu w sprawie Jaworzna niezgodna z prawem

CNEEC: Decyzja Tauronu w sprawie Jaworzna niezgodna z prawem

śląskie
RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA
- Jesteśmy głęboko rozczarowani decyzją Tauronu, tym bardziej, że nie opierała się ona ani na ocenie merytorycznej ani biznesowej złożonych ofert i w związku z tym nie rozumiemy uwarunkowań rozstrzygnięcia przetargu – pisze w oświadczeniu w sprawie przetargu na wykonanie bloku energetycznego Jaworzno Sun Shuyu, project manager China National Electric Engineering Co.
- Nasza firma złożyła nie tylko najlepszą ofertę cenową, ale również całkowicie odpowiadającą wymaganiom zamawiającego. Maksymalna moc bloku wymagana przez Tauron wynosiła 840 MW i właśnie tyle CNEEC zaproponowała. Dodatkowo sprawność netto na poziomie 46,07 proc. okazała się najwyższa spośród ofert, które wypłynęły do zmawiającego. Pragnę przypomnieć, że przy wyborze najkorzystniejszej oferty miały być brane pod uwagę kryteria: wskaźniki techniczne (26 proc.) i cena (74 proc.). W tym drugim wskaźniku nasza oferta okazała się najbardziej korzystna, gdyż zaoferowaliśmy 4,902 mld zł brutto – przypomina w oświadczeniu CNEEC.

- Jest to nieco więcej niż Turon przeznaczył na inwestycję (około 4,305 mld zł brutto), ale po pierwsze ofera CNEEC była dobrze oszacowana, a po drugie proszę zwrócić uwagę na istotnie różnice między ofertą CNEEC a ofertami pozostałych uczestników przetargu. Druga oferta złożona w tym przetargu przekracza budżet Tauronu o ponad miliard i jest wyższa o pond 500 mln zł niż wynosi nasza propozycja. W kontekście zapowiadanego przez Grupę Tauron programu poprawy efektywności kosztów operacyjnych i obniżenie kosztów o około 860 mln zł ta kwota wydaje się dość dużą sumą – podkreśla Sun Shuyu, project manager China National Electric Engineering Co.

 

- Wobec naszej oferty wysunięto zarzut, że nie całkowicie odpowiadała wymaganiom formalnym i nasza oferta kotła wysokiej wydajności zagraża lub może naruszać interesy firmy Alstom Power Inc. Uważamy, że decyzja Tauronu nie jest zgodna z prawem. Przede wszystkim nie zgadzamy się z opinią Tauronu na temat technologii kotła, której zamierzaliśmy użyć i pominięciem naszych wyjaśnień w tej sprawie. Po drugie uważamy, że odrzucenie przez Tauron naszej oferty z powodu błędów formalnych i technicznych nie jest uzasadnione – czytamy w oświadczeniu.

 

REKLAMA

CNEEC zapowiada również podjęcie kroków prawnych i zapowiada odwołanie od decyzji Tauronu do Krajowej Izby Odwoławczej, w ustawowym terminie, czyli do 4 lutego 2013 roku. - A jeśli to nie poskutkuje, sprawę skierujemy do sądu – zaznacza w piśmie Sun Shuyu.

 

Przypomnijmy, że zarząd Tauron Polska Energia dokonał wyboru oferty na budowę bloku o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III. Generalnym wykonawcą zostało konsorcjum Rafako (lider konsorcjum) – Mostostal Warszawa.

 

Wartość oferty konsorcjum Rafako (lider konsorcjum) – Mostostal Warszawa wynosi 4 399 mln zł netto (5 411 mln zł brutto). Oferty złożone przez China National Electric Engineering, Alstom Power i SNC-Lavalin Polska zostały odrzucone, jako niespełniające wymogów Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.

 

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA