DTŚ wychodzi na prostą

DTŚ wychodzi na prostą

śląskie
graviteo
REKLAMA

Kończy się problem z bieżącym finansowaniem gliwickiego odcinka DTŚ. Odblokowano transzę kredytu z EBI.

 

Przygotowując finansowanie odcinków Zabrzu i Gliwicach, wstępnie oszacowano ich łączny koszt na 1 mld 371,5 mln zł. Jednak z roku na rok szacunkowy koszt wzrastał, aż do 1 mld 926,6 mln zł. Lukę udało się pokryć tylko częściowo. Efektem tego było zablokowanie finansowania - zablokowano kolejną transzę kredytu z EBI (32,5 mln euro). Problem pojawił się także z pieniędzmi z tegorocznych środków z rezerwy subwencji ogólnej (80 mln zł). Wypłatę przesunięto z maja na sierpień.

REKLAMA

 

Teraz jednak odblokowanie finansowania jest możliwe. Stało się to dzięki podpisaniu przez spółkę DTŚ SA i Bank Gospodarstwa Krajowego listu intencyjnego, który pozwala na ewentualne uruchomienie linii kredytowej na 400 mln zł. Spłata tej linii kredytowej miałaby być zapewniona w kolejnych latach środkami z rezerwy subwencji ogólnej, którą otrzymają samorządy Gliwic i Zabrza. Dodatkowo samorząd województwa śląskiego zwiększył pulę finansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego o 50 mln zł.

Na tym jednak nie koniec. Zarówno samorząd województwa, jak i samorządy Gliwic i Zabrza szukają alternatywnych sposobów finansowania. Jednym z nich są środki unijne pochodzące z krajowych programów infrastrukturalnych. Gdyby ten wariant finansowania udało się zrealizować, oznaczałoby to, że nie byłoby potrzeby uruchamiania linii kredytowej w BGK.


źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA