[śląskie] Podpisano umowę na budowę zbiornika Racibórz Dolny

graviteo

W Ministerstwie Środowiska podpisano wczoraj umowę na budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny.

W uroczystości wzięli udział Igor Śmietański, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Andrzej Szczeponek, wicedyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.


Gospodarzem uroczystości był Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, współgospodarzami byli: Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i Janusz Zaleski, dyrektor w Biurze Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. Umowę podpisali: w imieniu inwestora - Tomasz Cywiński, p.o. dyrektora RZGW Gliwice, a w imieniu wykonawcy - Adreas Gonzales Lopez, dyrektor regionalny Dragados SA Oddział w Polsce.


Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny to kluczowa inwestycja w bezpieczeństwo przeciwpowodziowe południowo - zachodniej Polski. Inwestycja ta wraz z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego to największe przedsięwzięcia budowlane rządowego ,,Programu dla Odry 2006", którego głównym elementem jest projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry (POPDO). Zbiornik ma powstać do roku 2017. Z terenów zalewowych przesiedlanych jest ponad 700 osób.


Budowa zbiornika Racibórz Dolny będzie realizowana z budżetu państwa, kredytu Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju i kredytu Banku Rozwoju Rady Europy oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Zdaniem ekspertów zbiornik Racibórz Dolny radykalnie poprawi bezpieczeństwo ponad 2 milionów ludzi, mieszkających w dorzeczu Odry. Przewiduje się, że realizacja Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry będzie kosztowała ok. 2,5 mld zł. Straty zaś, po powodzi z 1997 roku tylko w tej części kraju, oszacowano na około 3,5 mld złotych. 


Zbiornik w Raciborzu będzie suchym polderem, wykorzystywanym do magazynowania nadmiaru wód powodziowych. To pozwoli w ekstremalnych sytuacjach spowolnić i spłaszczyć napór niszczycielskiej fali i uchronić przed przelaniem Odry za wały.


źródło: ŚUW