Stacja Magurka już pracuje w Bielsku-Białej

Stacja Magurka już pracuje w Bielsku-Białej

śląskie
RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA

Tauron Dystrybucja zakończył budowę nowej stacji transformatorowej Magurka w Bielsku-Białej. Dzięki temu możliwe jest przyłączenie do sieci nowego bloku energetycznego o mocy 50 megawatów powstającego w bielskiej elektrociepłowni.

 

Jak informuje Tauron, uruchomienie Głównego Punktu Zasilania Magurka ma poprawić niezawodność dostaw energii elektrycznej z sieci wysokiego i średniego napięcia w Bielsku-Białej. To szczególnie istotne z tego powodu, że nowa stacja transformatorowa 110/15/6 kV zasila ponad 35 tys. mieszkańców trzech dużych osiedli i zlokalizowane w pobliżu zakłady przemysłowe. Jednym z nich jest bielska elektrociepłownia, która dzięki nowej stacji może rozpocząć próby techniczne przed podłączeniem do normalnej pracy nowego bloku energetycznego o mocy 50 megawatów.

 

REKLAMA

Ze względu na brak wolnego terenu pod budowę stacji, wokół zlokalizowanej w centrum miasta elektrociepłowni, zdecydowano o tym, że rozdzielnie wysokiego i średniego napięcia oraz transformatory zostaną umieszczone wewnątrz budynku stacji. Dodatkowo takie rozwiązanie nie wymagało przebudowy linii wysokiego napięcia. W budynku przewidziano również możliwość zamontowania kolejnej rozdzielni średniego napięcia, gdyby w przyszłości zaistniała taka potrzeba.

 

Co ciekawe, do ogrzewania pomieszczeń budynku stacji wykorzystywane jest ciepło powstające ze strat w transformatorach mocy. Taki sposób ogrzewania zastosowano w bielskim oddziale po raz drugi. Od 2010 roku w ten sposób ogrzewany jest budynek GPZ Aleksandrowice. Dodatkowo w GPZ Magurka zastosowano automatyczny system wykrywania i gaszenia pożaru.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA