Priorytetowa inwestycja Targów Kielce wchodzi w fazę realizacji. W czwartek, 23 stycznia została podpisana umowa z firmą Strabag, która zaprojektuje i wybuduje nową halę wystawienniczą i przebuduje już istniejącą. Połączona przestrzeń obydwu obiektów to w sumie ponad 15 500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej w parterze i 3000 na antresoli.
Nowy obiekt w infrastrukturze ośrodka będzie zatem czterokrotnie większy od obecnie największej hali nr 5. Prace mają ruszyć wiosną po największej wystawie sezonu – targach techniki rolniczej Agrotech.
– Dziś jest historyczna chwila i ogromny krok milowy w rozwoju Targów Kielce. A Targi Kielce to profesjonalizm, firma, która co roku ściga się sama ze sobą i co roku wygrywa. I to, że w nazwie tej firmy jest słowo „Kielce” to dla nas powód do ogromnej dumy i satysfakcji – mówiła podczas uroczystego podpisania umowy Agata Wojda, Prezydentka Kielc. – Nie zazdroszczę wam tej presji, ani zarządowi Targów Kielce, ani firmie Strabag, ale wiem, że jesteście solidnym partnerem – dodała Prezydentka.
Projekt zakłada powstanie hali 8 i przebudowę hali 7. Hale zostaną połączone, a w miejscu łączenia obiektów wybudowane zostaną antresole z dodatkowymi miejscami restauracyjno-kongresowymi i widokami na przestrzeń ekspozycyjną.
Budowla będzie miała 15 metrów wysokości, 73 metry szerokości oraz łącznie ponad 237 metrów długości. Koszt budowy obiektu nie przekroczy 100 milionów złotych.
W sierpniu 2024 roku rozpoczęła się faza wstępna przetargu „zaprojektuj i wybuduj”, jej rozstrzygnięcie nastąpiło w styczniu, a w czwartek, 23 stycznia została podpisana umowa z wykonawcą.
– Żmudna i bardzo skrupulatna procedura pozwoliła dokładnie przyjrzeć się każdej ofercie. W ostatniej fazie prowadziliśmy rozmowy z kilkoma firmami. Jesteśmy przekonani, że wybrany wykonawca rzetelnie wywiąże się z zadania. Przed nami intensywny czas, bo równolegle prowadzimy przecież naszą działalność wystawienniczą – mówi dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce.
Przedsiębiorstwo zaprojektuje nowy obiekt. Może korzystać z projektów, które dla Targów Kielce powstały w 2018 roku, kiedy spółka przygotowywała się do budowy nowej hali. Planów zaniechano wówczas ze względu na pandemię.
Prace budowlane rozpoczną się w marcu 2025 roku, natomiast hala ma być gotowa pod koniec lipca 2026, by mogli z niej jako pierwsi korzystać wystawcy Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego już we wrześniu 2026.
– Mamy nadzieję, że spełnimy oczekiwania i za 17 miesięcy powstanie obiekt, którym będą się mogli państwo chwalić na arenie międzynarodowej – mówiła Joanna Popczyk – Dyrektor Finansowy i Prokurent Strabag.
Rozbudowa infrastruktury targowej konieczna jest ze względu na rosnące zainteresowanie firm udziałem w targach. – Już od 2005 roku budujemy dodatkowe hale tymczasowe na targi techniki rolniczej Agrotech. Ta dodatkowa powierzchnia w halach tymczasowych sięgała nawet 18 tysięcy metrów kwadratowych – wyjaśnia prezes Andrzej Mochoń - W ostatnich latach konieczność budowania hal tymczasowych była także w przypadku targów z grupy Przemysłowej Wiosny, a także Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Rozrastają się kolejne targi, m.in. odnawialnych źródeł energii Enex oraz branży pokryć dachowych Dach-Forum. W przypadku MSPO i Agrotechu jesteśmy zmuszeni ograniczać wynajmowaną powierzchnię, a lista rezerwowa jest długa.
Nowy obiekt stanie w miejscu, który służył jako plac parkingowy. Parking dla samochodów Targi Kielce przygotują na terenie działki znajdującej się przy ulicy Wystawowej. Ten projekt jest już realizowany. Powstanie również hala tymczasowa, która będzie funkcjonowała przez cały czas budowy. Jej powierzchnia to 4000 metrów kwadratowych z pełną infrastrukturą techniczną. Wystawcy nie odczują zatem niedogodności inwestycji.
STRABAG jest częścią europejskiego koncernu budowlanego, lidera w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii. STRABAG należy do czołówki największych firm budowlanych na polskim rynku. Firma realizuje najbardziej zaawansowane technologicznie inwestycje w segmentach budownictwa ogólnego, infrastrukturalnego i inżynieryjnego. Jest generalnym wykonawcą w zakresie infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniskowej, budownictwa kubaturowego, hydrotechnicznego, energetycznego, przemysłowego i ochrony środowiska. Laboratoria STRABAG zapewniają utrzymanie najwyższych standardów jakości wykonywaniach zleceń oraz prowadzą prace badawcze w zakresie rozwoju innowacyjnych technologii. STRABAG posiada rozwiniętą sieć wytwórni mieszanek asfaltowych, własne wytwórnie betonu oraz kopalnie kruszyw. Firma zatrudnia blisko 7 tys. osób, w tym wykwalifikowaną kadrę inżynierów i specjalistów wielu branż. Posiada najnowszej generacji park maszynowy. Wartość zleceń grupy wynosi ponad 9,5 mld PLN.