Następna znana i duża zagraniczna firma zdecydowała się po raz kolejny zwiększyć zatrudnienie w Polsce. Tym razem jest to szwedzki koncern Ericsson AB. Ta globalna firma planuje powiększyć swoje polskie centra badań i rozwoju w Polsce, które znajdują się w Krakowie i Łodzi.
W ciągu najbliższego roku powstanie w nich 350 nowych miejsc pracy. Aktualnie w obu centrach R&D firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi zatrudnionych jest blisko 1700 osób.
– Jesteśmy zlokalizowani w Polsce, ale pracujemy globalnie, tworząc zespoły projektowe ze specjalistami z 20 kolejnych centrów R&D firmy Ericsson na świecie. W naszym Centrum R&D w Łodzi i w Krakowie zatrudnimy osoby z doświadczeniem w sektorze telekomunikacyjnym. W naszych projektach wykorzystujemy rozwiązania oparte o technologie C++, Java, .Net, Erlang oraz Python, a także Golang, Groovy, czy też technologię Cloud. Do zespołów pracujących nad rozwojem sieci od 2G do 6G przyjmujemy kolejnych programistów i testerów – mówi Stefan Znarowski, nowy szef centrum R&D firmy Ericsson.
– Do zespołów pracujących nad rozwojem sieci od 2G do 6G przyjmujemy kolejnych programistów, testerów, system architektów, a także osoby koordynujące pracę takie jak Scrum Master czy kierownik liniowy. Swoje miejsce w zespole znajdą również trenerzy oraz liderzy techniczni, którzy będą pomagać w projektowaniu innowacyjnych rozwiązań. Ericsson mocno inwestuje w badania i rozwój, w zeszłym roku na ten cel przeznaczono 17 proc. obrotów – dodaje.
Ericsson wyszkoli także i przygotuje do pracy w centrach R&D grupę programistek. W ten sposób wzmocni pozycję kobiet w zespołach IT.
Projekt kierowany jest do kobiet, które będą gotowe podjąć pracę w jednej z lokalizacji Ericsson R&D w Krakowie lub Łodzi. Kandydatki powinny być pasjonatkami nowych technologii lub mieć już za sobą pierwsze kroki w kierunku rozwoju w branży IT.
W ciągu sześciu miesięcy, uczestniczki zdobędą podstawy niezbędne do tworzenia oprogramowania dla systemów telekomunikacyjnych. Po pomyślnym ukończeniu kursu, 20 z nich otrzyma pracę na stanowisku software developera w centrum R&D firmy Ericsson.
Inżynierowe z polskiego ośrodka R&D firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi zajmują się tworzeniem oprogramowania do komunikacji mobilnej na świecie. Rozwijają również nowe funkcje sieci 5G, zapewniając odpowiednią stabilność i przepustowość łączy. To dzięki pracy programistów zgłaszane są nowe patenty dotyczące łączności mobilnej. Tworzone w polskim centrum rozwiązania wyznaczają standardy i stają się obowiązującymi regulacjami technicznymi dla branży telekomunikacyjnej w ramach wprowadzanych norm 3GPP oraz innych organizacji standaryzacyjnych.
– W branży IT doświadczenie postrzegane jest w lekko odmienny sposób. Przykładowo, po roku lub dwóch, pracownicy są traktowani już jako ci doświadczeni, podczas gdy np. w handlu po takim okresie stażu dalej uważamy pracownika za początkującego. W rezultacie specjaliści IT już od początku swojej drogi zawodowej są zasypywani ofertami pracy – tłumaczy Krzysztof Waśniowski menadżer w krakowskim centrum R&D firmy Ericsson.
Dzięki popularyzacji pracy zdalnej na świecie firmy nie ograniczają się do poszukiwania zatrudnienia na lokalnym rynku.
– Krakowskie firmy z branży IT nie tylko muszą konkurować o najlepszych pracowników z innymi podmiotami w regionie, ale również na przykład z gigantami z Doliny Krzemowej. Tym samym elementem wyróżniającym pracodawcę, nie są przysłowiowe owocowe czwartki czy karnety na siłownię, ale projekty i ich waga na rynku międzynarodowym, to w jaki sposób oddziałują na środowisko, czy jak przyczyniają się do społecznego rozwoju – mówi Krzysztof Waśniowski.
Polska wnosi duży wkład w budowę sieci piątej generacji nie tylko dzięki inżynierom R&D Ericssona w Krakowie i Łodzi, ale również dzięki produkcji urządzeń 5G w Tczewie. Jak podkreśla firma, 5G w Europie może być budowana na bazie komponentów i rozwiązań "Made in Poland".
Ericsson w Polsce współpracuje ze środowiskiem akademickim, start-upami, przedsiębiorstwami i operatorami telekomunikacyjnymi, aby umożliwić pierwszym branżom w Polsce wdrożenie nowych produktów i usług opartych na technologii 5G.
Ericsson posiada aktualnie 170 komercyjnych umów 5G, z których 108 to aktywne sieci działające w 48 krajach.
Ericsson to dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych działający w ponad 180 krajach i zatrudniający przeszło 110 000 pracowników. Ericsson AB został założony w 1876 roku. Centrala firmy ulokowana jest w Sztokholmie. W 2016 roku firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 222,8 mld SEK. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.