Szybką koleją pojedziemy ze stolicy Podkarpacia do lotniska w JasionceMateriały prasowe

Szybką koleją pojedziemy ze stolicy Podkarpacia do lotniska w Jasionce

Wojciech.Jenda
REKLAMA

Podróżni zyskują coraz lepsze możliwości podróżowania w województwie podkarpackim, oferowane przez kolej. Od października rusza połączenie kolejowe z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce. Nowe przystanki zwiększają dostępność komunikacyjną mieszkańców. To efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., realizowanych w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz Rządowego Programu przystankowego.

PLK S.A. konsekwentnie podnoszą rangę i znaczenie kolei, dzięki inwestycjom realizowanym w całej Polsce, w tym na Podkarpaciu – przy wsparciu środków unijnych i programów rządowych. Połączenie kolejowe do lotniska i nowe przystanki, to istotne efekty prowadzonych działań.

Polska kolej rozwija się, staje się coraz bardziej nowoczesna, komfortowa i bezpieczna. Dzięki efektywnemu wykorzystywaniu środków unijnych i krajowych, m.in. z rządowych programów, przybywa więcej zmodernizowanych i nowych tras kolejowych oraz dodatkowych przystanków i obiektów. Zwiększa się dostępność komunikacyjna, pasażerowie otrzymują lepsze warunki podróżowania, co korzystnie przekłada się na jakość życia – powiedział Rafał Weber, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.

Nowa trasa kolejowa do lotniska oznacza dla mieszkańców większe możliwości korzystania z ekologicznego i wygodnego środka transportu, jakim jest pojazd szynowy. Efekty prac PLK S.A. takie m.in., jak dostępność, komfort i bezpieczeństwo wpływają na wzrost zainteresowania koleją. Podróżni chętniej wybierają pociąg. A to przekłada się na zmniejszenie zatłoczenia na drogach i zanieczyszczenia środowiska – powiedział Mirosław Skubiszyński, wiceprezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Już od niedzieli, 1 października pasażerowie dojadą pociągiem z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce. Dzięki przedsięwzięciu PLK S.A., kolejne miasto wojewódzkie w Polsce i europejskie zyska szybki, komfortowy i niezawodny dojazd z centrum do lotniska.

Podróż koleją z centrum miasta do lotniska w Jasionce – np. z przystanku Rzeszów Staromieście, zajmie 13 minut, to krócej niż autobusem, czy samochodem. Z Rzeszowa Zachodniego dojedziemy w kwadrans, a ze stacji Rzeszów Główny w ciągu 18 minut.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły budowę blisko 5 km odcinka linii kolejowej, stanowiącej połączenie Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce. Nowa linia rozpoczyna swój bieg w miejscowości Zaczernie, by połączyć się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Łączna długość nowego połączenia od stacji Rzeszów Główny do stacji Jasionka Lotnisko wynosi blisko 12 km. Stacje i przystanki na trasie to: Rzeszów Główny, Rzeszów Zachodni, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Miłocin, Zaczernie oraz na budowanej linii: nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy i nowa stacja Jasionka Lotnisko.

Szybkie i wygodne połączenia aglomeracyjne, zapewnia przedsięwzięcie PLK S.A., realizowane w ramach budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Oprócz nowej linii do lotniska, inwestycja obejmuje także budowę 14 komfortowych przystanków, zwiększających dostępność komunikacyjną wszystkim podróżnym. Pasażerowie korzystają już z 11 dodatkowych miejsc zatrzymywania się pociągów na trasach, łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Niebawem zyskają kolejne, na budowanej linii do lotniska – Głogów Małopolski Południowy i Jasionka Lotnisko, a w listopadzie przystanek Lutoryż, na trasie w stronę Strzyżowa.

REKLAMA

Inwestycja PLK S.A., realizowana w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej”, to budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, za 338 621 411,54 zł netto. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi nieco ponad 196 mln zł.

Dodatkowe przystanki na Podkarpaciu, zwiększające dostępność do kolei – są także efektem inwestycji PLK S.A., realizowanych z Rządowego Programu Przystankowego. Od września funkcjonuje już Przemyśl Wschodni na linii nr 91 Kraków – Medyka, Strzyżów Zachodni na l. nr 106 Rzeszów Główny – Jasło oraz dwa przystanki Mielec Południowy i Chorzelów Południowy na l. nr 25 Łódź Kaliska – Dębica. Podróżni zyskali również bezkolizyjne przejście pod torami w Żurawicy, ułatwiające dostęp do pociągów.

Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA