Umicore otwiera pod Nysą pierwszą w Europie gigafabrykę materiałów akumulatorowych. Kosztowała około 660 mln euroUmicore

Umicore otwiera pod Nysą pierwszą w Europie gigafabrykę materiałów akumulatorowych. Kosztowała około 660 mln euro

Orzech
Orzech
REKLAMA

Uruchomienie nowoczesnego zakładu jest ważnym krokiem w realizacji strategii oraz ambicji rozwojowych globalnej firmy zajmującej się technologią materiałową i recyklingiem. Inwestycja przyniesie korzyści dla regionu i rozwoju elektromobilności w kraju. W fabryce zatrudnienie znajdzie około 400 osób.

Otwarcie zakładu w Radzikowicach czyni Umicore pierwszą firmą w Europie posiadającą kompletny łańcuch dostaw oraz zamknięty obieg materiałów akumulatorowych, w duchu gospodarki zrównoważonej i cyrkularnej. Gigafabryka będzie dostarczać materiały akumulatorowe europejskim klientom Umicore z branży motoryzacyjnej.

Zakład składa się z kilkunastu budynków - w tym obiektów biurowych, laboratorium, magazynów oraz budynków produkcyjnych. Budowa inwestycji dla belgijskiej firmy Umicore rozpoczęła się w 2019 roku, a wstępna produkcja została zainagurowana w lipcu tego roku. Wartość powstałej infrastruktury szacuje się na około 660 mln euro. Przedsięwzięcie określane mianem gigafabryki oddano do użytku na terenie nyskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Dzięki temu zakładowi Umicore jest liderem w dziedzinie materiałów akumulatorowych w Europie i oferuje kluczowe składniki odpowiedzialnego oraz zrównoważonego łańcucha wartości dla transportu elektrycznego. Najnowocześniejsze technologie produktów i procesów są dopełnieniem zakładu rafinacji metali oraz produkcji prekursorów materiałów katodowych w Finlandii, a także światowej klasy centrum badawczo-rozwojowego oraz pionierskich działań w zakresie recyklingu baterii w Belgii. Wszystkie te elementy podkreślają pozycję partnera transformacyjnego dla naszych klientów – powiedział Mathias Miedreich, CEO Umicore.

REKLAMA
Umicore
Umicore

Zakład w Radzikowicach jest zasilany w 100% zieloną energią z farmy wiatrowej zlokalizowanej w Pągowie. Budowa zakładu rozpoczęła się w 2019 roku, a produkcja została uruchomiona w lipcu tego roku. Roczna zdolność produkcyjna zakładu ma osiągać 20 GWh do końca 2023 roku i 40 GWh w 2024 roku, z potencjałem wzrostu nawet do ponad 200 GWh, czyli 3 mln aut elektrycznych, w drugiej połowie dekady.

Ta trajektoria wzrostu wpisuje się w ambicję Umicore, aby do 2030 roku osiągnąć światową zdolność produkcyjną ponad 400 GWh. A ponadto łączy się z ogólną strategią tworzenia w pełni zintegrowanych regionalnych łańcuchów wartości materiałów akumulatorowych na trzech kontynentach. W tym celu Umicore planuje budowę zakładu produkcji prekursorów i aktywnych materiałów katodowych w Kanadzie oraz zwiększenie istniejących mocy produkcyjnych w Azji.

Umicore, globalna firma z branży technologii materiałowej i recyklingu działa w Polsce od sześciu lat. W Nowej Rudzie w województwie dolnośląskim, produkuje katalizatory obniżające emisję spalin samochodowych. Teraz – już oficjalnie – do firmowej infrastruktury dołączył nowy obiekt w województwie opolskim.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA