W Częstochowie powstanie nowa fabryka automotiveFot. Pixabay

W Częstochowie powstanie nowa fabryka automotive

Orzech
Orzech
REKLAMA

Firma Panattoni Europe planuje wybudować przy ul. Bojemskiego halę przemysłowo-magazynowo-usługową dla sektora motoryzacyjnego. Rocznie ma powstawać w niej 10 mln tarcz hamulcowych. Zatrudnienie powinno tam znaleźć 60 osób.

• Spółka Panattoni Europe uzyskała już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Przedsięwzięcie ma być zlokalizowane na działce (nr ewid. 35, obręb 302) przeznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę produkcyjną

• Inwestycja polega na budowie hali przemysłowo-magazynowo-usługowej z instalacjami umożliwiającymi produkcję różnego typu tarcz hamulcowych dla samochodów osobowych i ciężarowych

W ramach projektowanej inwestycji zakłada się realizację: hali z infrastrukturą towarzyszącą o powierzchni zabudowy około 0,98 ha, terenów utwardzonych o powierzchni około 0,55 ha, w skład których wejdą drogi wewnętrzne, chodniki, parkingi, place manewrowe, doki, zbiornik retencyjny, terenów zieleni o powierzchni około 0,27 ha, zbiornika wody ppoż. i pompowni, wartowni i wiat, w tym na rowery, agregatów prądotwórczych, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, wodociągu, gazociągu, instalacji elektrycznych i teletechnicznych.

Na terenie inwestycji wydzielona będzie część magazynowa surowców i magazynowania gotowego produktu, część produkcyjna oraz pomieszczenia socjalno-biurowe i techniczne.

Wewnątrz hali powstać ma zespół instalacji przeznaczonych do produkcji tarcz hamulcowych dla samochodów osobowych i ciężarowych. Zaplanowano dwie linie tokarskie z wysokosprawnymi separatorami filtracyjnymi oraz dwie linie technologiczne do powlekania metalicznego (coating line) – nanoszenia warstwy metalicznej laserowo. Odlewy tarcz będą dostarczane spoza Częstochowy, a na miejscu odbywać się będzie ich obróbka, powlekanie i pakowanie.

Decyzja środowiskowa została wydana w oparciu o przedłożony raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, a także po uzgodnieniu warunków realizacji planowanego przedsięwzięcia przez Marszałka Województwa Śląskiego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wód Polskich w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Częstochowie. W decyzji zostały określone warunki realizacji inwestycji zapewniające ochronę środowiska.

REKLAMA

Przewidywana wielkość rocznej produkcji ma kształtować się na poziomie ok. 10 mln szt.

W nowej hali produkcyjnej branży automotive ma zostać zatrudnionych 60 pracowników.

Miasto Częstochowa i firma Panattoni nie zdradzają, dla którego producenta przygotowywana jest inwestycja. W Częstochowie działają już dwaj znaczący gracze w produkcji tarcz hamulcowych – włoskie Brembo oraz miejscowa spółka ATM Mikoda.

Brembo to globalna marka powstała w 1961 roku we Włoszech, która pierwszą polską fabrykę otworzyła właśnie w Częstochowie w 1995 r., a w 2003 r. uruchomiła kolejny zakład w Dąbrowie Górniczej. ATM Mikoda z kolei specjalizuje się w tarczach i bębnach hamulcowych dla szerokiej gamy pojazdów osobowych i dostawczych.

Panattoni Europe jest jednym z największych deweloperów powierzchni przemysłowych w regionie

Specjalizuje się w projektach typu BTS (build-to-suit), realizowanych na zamówienie klientów. W Częstochowie spółka ma już na koncie budowę kompleksu Panattoni Park Częstochowa przy ul. Legionów, obejmującego dwa nowoczesne magazyny o łącznej powierzchni ponad 30 tys. mkw.

Zdjęcie główne w artykule: zdjęcie ilustracyjne.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA