W Gdyni rozpoczyna się budowa nowoczesnego Centrum Elektroniki Militarnej. To kluczowy element programu WISŁA, który ma dostarczyć Polsce 48 wyrzutni Patriot M903 i podzespoły do 12 radarów LTAMDS. Centrum Elektroniki Militarnej (CEM) będzie odgrywać kluczową rolę w transferze nowoczesnych technologii. Posłuży do produkcji elementów elektronicznych, opracowywania narzędzi, dokumentacji technicznej i wsparcia technicznego. Inwestycja ta wynika z umowy offsetowej, podpisanej w sierpniu 2023 roku w ramach II fazy programu WISŁA.
• W środę, 21 maja 2025 roku, w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni odbyła się ceremonia rozpoczęcia budowy Centrum Elektroniki Militarnej (CEM)
• Nowy ośrodek jest ważnym elementem II fazy programu WISŁA
• Celem tego programu jest wzmocnienie polskiej obrony powietrznej poprzez pozyskanie systemów średniego zasięgu
• W II fazie programu spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej realizują umowy w ramach których wyprodukowanych zostanie 48 wyrzutni Patriot M903 oraz podzespoły do 12 radarów – LTAMDS
W trakcie uroczystości pod budowę Centrum wmurowano kapsułę czasu. W środku znalazły się pamiątkowe monety przygotowane przez PGZ S.A., firmę Raytheon i OBR CTM S.A., egzemplarz dzisiejszego wydania Dziennika Bałtyckego i symboliczna jednogroszówka.
W kapsule umieszczono również piny spółek współpracujących z CTM oraz list do potomnych, opisujący intencje, jakie przyświecały utworzeniu Centrum Elektroniki Militarnej. Otworzyć ją będzie można w 2082 roku, w setną rocznicę założenia firmy OBR CTM S.A.
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM S.A.) w Gdyni to kluczowy podmiot polskiego przemysłu obronnego, specjalizujący się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu techniki morskiej i obronności.
Główne obszary działalności CTM Gdynia obejmują:
• Systemy dowodzenia i kierowania: tworzenie zaawansowanych systemów wspierających procesy decyzyjne i zarządzanie działaniami na morzu;
• Systemy walki minowej: projektowanie i produkcja sprzętu oraz oprogramowania do wykrywania, klasyfikacji i niszczenia min morskich, w tym systemów dla niszczycieli min;
• Systemy hydroakustyczne: rozwój technologii sonarowych i innych rozwiązań opartych na akustyce podwodnej, wykorzystywanych m.in. do nawigacji, obserwacji i wykrywania obiektów;
• Bezpieczeństwo cybernetyczne: zapewnianie cyberbezpieczeństwa systemów i sieci wykorzystywanych w technice morskiej, co jest kluczowe w kontekście współczesnych zagrożeń;
• Badania i rozwój: prowadzenie szeroko zakrojonych prac badawczo-rozwojowych w celu tworzenia nowych technologii i ulepszania istniejących rozwiązań dla Marynarki Wojennej RP oraz innych odbiorców.

CTM Gdynia odgrywa strategiczną rolę w modernizacji polskiej floty i wzmacnianiu bezpieczeństwa morskiego kraju, dostarczając produkty i usługi oparte na własnych, zaawansowanych technologiach.
LTAMDS to trójścianowy, nieruchomy radar zapewniający pokrycie obserwacji w zakresie 360 stopni. Wykorzystuje aktywną antenę ze skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array) w technologii azotku galu (GaN).
Dzięki temu systemowi możliwa jest znacznie skuteczniejsza ochrona przed szeroką gamą zagrożeń – od samolotów załogowych i bezzałogowych, po pociski manewrujące, balistyczne i hipersoniczne. W projekcie uczestniczą: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni, Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. w Zielonce, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. w Grudziądzu oraz amerykańska firma RTX (w skład której wchodzi spółka Raytheon).
Centrum Elektroniki Militarnej (CEM) będzie odgrywać kluczową rolę w transferze nowoczesnych technologii. Posłuży do produkcji elementów elektronicznych, opracowywania narzędzi, dokumentacji technicznej i wsparcia technicznego. Inwestycja ta wynika z umowy offsetowej, podpisanej w sierpniu 2023 roku w ramach II fazy programu WISŁA.
Dzięki CEM polski przemysł obronny zyska zdolności do produkcji, testowania i naprawy obwodów drukowanych dla radaru LTAMDS. Docelowo Centrum będzie wspierać również inne programy obrony powietrznej, takie jak: system WISŁA (średni zasięg), NAREW (krótki zasięg) i PILICA + (bardzo krótki zasięg), a także inne projekty związane z bezpieczeństwem państwa i sojuszy. Rozpoczęcie budowy Centrum Elektroniki Militarnej to ważny krok w budowaniu nowoczesnych zdolności obronnych Polski.

Centrum powstaje w ramach II fazy programu WISŁA związanego z budową przeciwlotniczego i przeciwrakietowego systemu średniego zasięgu opartego na amerykańskim systemie Patriot.
W uroczystości wzięli udział m. in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Konrad Gołota, Szef Biura Współpracy Obronnej (Office of Defense Cooperation) Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce płk Richard Bush, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia płk Robert Frommholz, członkowie Zarządu PGZ S.A. – Lidera Konsorcjum PGZ-WISŁA – Adam Leszkiewicz oraz Jan Grabowski, Dyrektor Wykonawczy Programów LTAMDS/GhostEye w firmie Raytheon Mike Mills wraz członkami Zarządu Raytheon Polska S.A., przedstawiciele Wojska Polskiego, władz wojewódzkich i samorządowych.
W trakcie uroczystości Prezes Zarządu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni Marcin Wiśniewski i p.o. Prezes Zarządu – Dyrektor Naczelny Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w Zielonce Damian Gorzelany podpisali list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji części zamówienia komercyjnego dla firmy Raytheon. W jego ramach OBR CTM S.A. na zlecenie WZE S.A. będzie produkować płytki drukowane (CCA) do modułu magazynowania energii radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor). Następnie, w miejscu w którym powstanie budynek Centrum Elektroniki Militarnej wmurowano kapsułę czasu. Umieszczono w niej wyjątkowe pamiątki, w tym m. in. okolicznościowe coiny specjalnie przygotowane przez PGZ S.A., firmę Raytheon i OBR CTM S.A. z myślą o realizacji programu WISŁA. Otwarcie kapsuły czasu planowane jest w rocznicę 100-lecia firmy OBR CTM S.A. przypadającą na rok 2082 r., a więc za 57 lat.
– Nie zatrzymujemy się! Dzisiejszy dzień to także otwarcie nowego etapu. Rozpoczynamy budowę Centrum Elektroniki Militarnej – ale równie ważne jest to, że otwieramy się na rozwój nowych kompetencji i partnerstw. CTM już teraz funkcjonuje w modelu, w którym szukamy współpracy zarówno w Polsce, jak i w Europie czy na świecie – również tu, z naszymi przyjaciółmi ze Stanów Zjednoczonych. Ta inwestycja to coś więcej niż tylko budynek. To także impuls do rozwoju biznesowego – takiego, który przyniesie korzyści nie tylko dla nas, ale również dla polskich Sił Zbrojnych i całej naszej Grupy – powiedział Prezes Zarządu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni Marcin Wiśniewski.

Powstające Centrum Elektroniki Militarnej posłuży do transferu technologii w formie sprzętu specjalistycznego do produkcji elektroniki, urządzeń testowych i narzędzi, dokumentacji technicznej oraz wsparcie – zgodnie z umową offsetową wykonawczą (faza II programu WISŁA) z sierpnia 2023 r. Powstanie CEM umożliwi osiągnięcie przez polski przemysł obronny zdolności do produkcji, testowania oraz napraw obwodów drukowanych do radaru dolnej warstwy obrony przeciwlotniczej LTAMDS oraz osiągnięcie zdolności do produkcji, testowania oraz napraw najnowszej generacji płytek PCB (Printed Circuit Board) na potrzeby projektów obrony powietrznej WISŁA (system średniego zasięgu), NAREW (system krótkiego zasięgu), PILICA+ (system bardzo krótkiego zasięgu) oraz programów dotyczących bezpieczeństwa i obronności państwa oraz programów sojuszniczych.
– To modelowy przykład współpracy offsetowej polskiego i amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, w tym konkretnym przypadku naszego konsorcjum PGZ-WISŁA i firmy Raytheon – powiedział Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adam Leszkiewicz. – Dzięki współpracy z amerykańskim partnerem nowe kompetencje produkcyjne, technologiczne i organizacyjne zyskują nie tylko gdyński Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., ale też inne nasze spółki wchodzące w skład konsorcjum PGZ-WISŁA czyli warszawski PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki, zegrzyńskie Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A., grudziądzkie Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Huta Stalowa Wola S.A. i Zakłady Mechaniczne Tarnów – dodał Prezes Zarządu Adam Leszkiewicz. – Polska Grupa Zbrojeniowa jest kluczowym partnerem zarówno Agencji Uzbrojenia, jak i strony amerykańskiej w budowie jednego z najważniejszych projektów modernizacyjnych Wojska Polskiego czyli wielowarstwowego, kompleksowego i nowoczesnego systemu obrony powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślił Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adam Leszkiewicz.
• W II fazie programu WISŁA spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej realizują umowy w ramach których wyprodukowanych zostanie 48 wyrzutni Patriot M903 oraz podzespoły do 12 radarów – LTAMDS.
• We współpracę z firmą Raytheon są zaangażowane następujące spółki Konsorcjum PGZ-WISŁA: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Huta Stalowa Wola S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.
