W Grudziądzu trwa budowa nowej, wielkiej elektrowni gazowej o mocy 560 MW. Będzie to jedna najnowocześniejszych jednostek tego typu w Europie, gwarantująca dostawy energii dla miliona gospodarstw domowych. Zastosowanie bloku gazowo-parowego o wysokiej elastyczności sprawi, że nowa jednostka będzie skutecznie współpracować z odnawialnymi źródłami energii, tym samym przyczyniając się do ograniczenia emisji CO2 bez ryzyka zakłóceń w dostawach prądu dla odbiorców. Wartość tej inwestycji to prawie 2 miliardy złotych.
Wykonawcy bloku w Grudziądzu w najbliższych miesiącach dostarczą na teren budowy główne urządzenia elektrowni, czyli jej turbozespół. Będzie to miało miejsce w pierwszej połowie bieżącego roku. Tymczasem kontynuowane są prace budowlane i konstrukcyjne, które umożliwią ich montaż. Żeby osiągnąć ten etap, pracownicy generalnego wykonawcy elektrowni poświęcili dotąd ponad 320 tys. roboczogodzin pracy, która odbyła się bez żadnych wypadków.
Całkowite zaawansowanie inwestycji (prace projektowe, budowlane, zakupy i dostawy) przekroczyło wraz z końcem 2023 roku 64%.
Elektrownia w Grudziądzu będzie jedną z największych oraz najnowocześniejszych tego typu inwestycji realizowanych w Polsce. Stanowi ona istotny element rozbudowy segmentu energetycznego, opartego o energetykę odnawialną oraz stabilne źródła niskoemisyjne, zgodnego ze strategią Grupy ORLEN do 2030 roku.
Do końca bieżącej dekady koncern chce zwiększyć moc zainstalowaną w jednostkach gazowych z 1,7 GW do 4 GW. Elektrownia w Grudziądzu oraz powstający równolegle blok gazowo-parowy w Ostrołęce posiadać będą łącznie 1,3 GW mocy.
Generalnym wykonawcą bloku jest konsorcjum firm: Siemens Energy Global GmbH & Co KG, Siemens Energy Sp. z.o.o. oraz Mytilineos S.A.
Przebieg prac, jakie wykonano na terenie budowy w okresie 2023 roku, można obejrzeć na poniższym timelapse’ie:
Bezpieczeństwo krajowego systemu energetycznego
Blok energetyczny w Grudziądzu to jedna z kluczowych inwestycji Energi z Grupy ORLEN w niskoemisyjne źródła bilansujące Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE). Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.
Technologia gazowo-parowa, w oparciu o którą realizowana jest inwestycja w Grudziądzu, zapewnia krótkie czasy rozruchu i wysoką elastyczność pracy – jej parametry będą pod tym względem wyraźnie lepsze, niż wyniki osiągalne dotychczas przez konwencjonalne źródła wytwórcze. Tak duża elastyczność pracy w powiązaniu z wysoką dostępnością nowego źródła wytwórczego pozwoli na sprawne równoważenie pracy KSE. W związku z coraz większą rolą dynamicznie rozwijających się źródeł odnawialnych, uzależnionych w dużej mierze od warunków pogodowych, budowa niskoemisyjnych źródeł bilansujących istotnie zmniejszy ryzyko występowania ewentualnych deficytów mocy.
Inwestycja w blok gazowo-parowy w Grudziądzu będzie wspierać strategiczne cele transformacji energetycznej zarówno Polski, jak też samej Grupy ORLEN. Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40 proc. na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.
Źródło: Energa