W Poznaniu trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Placówka pomieści przestrzenie ekspozycyjne poświęcone pamięci o patriotycznym zrywie oraz zwycięstwie Wielkopolan. Za projektem stoi znana polska pracownia architektoniczna WXCA. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Adamietz Sp. z o.o.
Architekci WXCA zwyciężyli konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną poznańskiej placówki w 2019 r., a ich koncepcja wybrana została spośród 56 zgłoszonych prac. Jury doceniło projekt WXCA m.in. za propozycję włączenia w siedzibę Muzeum publicznej przestrzeni dla mieszkańców Poznania oraz wrażliwości na historyczny kontekst przestrzenny.
Siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1919-1919 zaplanowana została w bezpośredniej bliskości Wzgórza Świętego Wojciecha oraz ponad 800-letniej świątyni pod wezwaniem patrona.
Planowo Muzeum przyjmie pierwszych gości w 2026 r.
Jak będzie wyglądało muzeum?
W zaproponowanej koncepcji najbardziej charakterystycznym elementem jest nieoczywiste podejście do architektonicznej bryły Muzeum, a mianowicie rozbicie jej na cztery pozornie oddzielne różnokształtne elementy skupione wokół centralnego, okrągłego placu. Projektantom zależało na uchwyceniu wielkopolskiego ducha współpracy, spotkań, budowania relacji społecznych. Wielkim atutem projektu jest właśnie owa przestrzeń, która pełnić może rozmaite funkcje przez cały rok, jako miejsce organizowania imprez, koncertów, pokazów czy też zwykłych spotkań towarzyskich w ogólnodostępnym parku na malowniczych stokach Wzgórza Św. Wojciecha. Rozproszenie budynków nawiązywać ma do pierwszych osad i grodów, zaś ich kamienne elewacje – do pewnej stabilności, siły, solidności. Kameralne wizualnie budynki łączą się w kondygnacjach podziemnych, co z pewnością stanowić będzie zaskoczenie dla zwiedzających, oczom których ukażą się rozległe przestrzenie nowego Muzeum. Może to kolejne odniesienie do ducha Wielkopolan – z pozoru skromnych, nie rzucających się w oczy, a w istocie silnych jednością celu do którego dążyli.
Fundamentem dla koncepcji urbanistyczno-architektonicznej pracowni WXCA jest głębokie przekonanie, że współczesne muzeum powinno być nie tylko miejscem opowiadania o historii, ale też przestrzenią aktywnego dialogu – polem dla zachodzenia nowych interakcji i relacji społecznych. Dlatego też jako centralny element całego założenia architekci zaproponowali publiczny plac, wokół którego koncentrują się cztery zróżnicowanej wielkości pawilony muzealne.
Formę muzeum z okrągłym, otwartym placem w jego centralnej części pomyślano więc zarówno jako przestrzeń pamięci o wiekopomnym zwycięstwie Wielkopolan – źródłem którego było właśnie współdziałanie – jak i miejsce demokratycznej wymiany idei i opinii dla współczesnej społeczności mieszkańców Poznania.
WIZUALIZACJE:
Wielofunkcyjny ośrodek kultury
Wewnątrz bloków funkcjonalnych oraz w podziemnej części Muzeum pomieszczą się przestrzenie wystawy stałej, wystaw czasowych, sala audytoryjna, biblioteka, pomieszczenia do konserwacji muzealiów, pomieszczenia techniczne oraz miejsca pracy dla pracowników instytucji.
Formuła centralnego placu miejskiego otwartego na otaczające go przestrzenie publiczne pozwala na aranżację różnych aktywności. Na co dzień może być on miejscem wypoczynku dla gości i pracowników placówki jako przedłużenie holu głównego z foyer sali konferencyjnej z przestrzenią gastronomiczną czy też foyer wystawy czasowej. Funkcję wypoczynkową ma wspierać centralna instalacja w postaci mgły wodnej tworząca „obraz wodny”.
Plac jest naturalnym miejscem do organizacji wykładów, koncertów, spotkań, a jego okrągły kształt umożliwia zgromadzenie publiczności wokół sceny. Również zimą przestrzeń może zapewnić dużo atrakcji, poprzez możliwość organizacji lodowiska. Jest to zresztą długa tradycja tego miejsca, które od 50 lat funkcjonuje w świadomości mieszkańców właśnie w tej formie. Koncepcja przewiduje również utworzenie ogólnodostępnego parku dla mieszkańców z zachowaniem jak największej liczby drzew na terenie.
– Jak zwykle w tego typu skomplikowanych projektach obiektów użyteczności publicznej musieliśmy połączyć różne funkcje oraz potrzeby, a w tym wszystkim pamiętać o kontekście miejsca i głównej misji muzeum – podsumowuje architekt Szczepan Wroński z WXCA.
Zespół WXCA:
Szczepan Wroński, Marta Sękulska-Wrońska, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Aleksandra Adamczyk, Paweł Grodzicki, Adam Mierzwa, Piotr Łosek, Agnieszka Radziszewska, Angelika Drozd, Elżbieta Leoniewska, Zuzanna Wodowska, Maria Mainardi, Izabela Rendzner.