W Warszawie powstaną nowe mieszkania TBSTBS Warszawa Południe

W Warszawie powstaną nowe mieszkania TBS

REKLAMA

Po odblokowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy Warszawa ma szanse na wsparcie przedsięwzięć o zwiększonej efektywności energetycznej. Ponad 8 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje TBS: przy ul. Derkaczy i ul. Agrestowej. Pierwszy budynek TBS będzie gotowy w 2025 roku, drugi rok później.

– Po nieco ponad dwóch miesiącach pracy nowego rządu zostało odblokowane 137 mld euro dla Polski. Pieniądze te zostaną przeznaczone między innymi na tak ważne, ekologiczne projekty, jak powstające w Wawrze mieszkania. Pierwsze środki już płyną, co nas niezmiernie cieszy – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy

W ramach obu inwestycji powstanie łącznie 106 mieszkań. Całość będzie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W jednym z budynków powstanie Specjalistyczna Poradnia Rodzinna.

W pobliżu inwestycji przy ul. Derkaczy przewidziano reprezentacyjne miejsce spotkań służące lokatorom budynku i mieszkańcom Wawra.

Szacowany koszt inwestycji wyniesie 68 mln zł.

Energooszczędne rozwiązania

W przypadku obu inwestycji zostaną zastosowane energooszczędne rozwiązania, dzięki którym spadną koszty utrzymania mieszkań. Pojawią się instalacje OZE: hybrydowy system pomp ciepła, gruntowych oraz powietrznych, dla zaopatrzenia budynku w ciepłą wodę użytkową oraz w centralne ogrzewanie, a także instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem energii. Będzie funkcjonował system wentylacji mechanicznej. W centrali wentylacyjnej będzie odzyskiwane ciepło z wywiewanego powietrza (zostanie zastosowana rekuperacja).

Zastosowane rozwiązania pozwolą znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne za zużycie energii. Oznacza to, że nawet przez 9 miesięcy w roku przyszli lokatorzy budynków TBS na warszawskim Wawrze nie będą płacić za energię.

REKLAMA
TBS Warszawa Południe, / Agrestowa
TBS Warszawa Południe, / Agrestowa
TBS Warszawa Południe, / Derkaczy
TBS Warszawa Południe, / Derkaczy

Piękna architektura

Oba budynki charakteryzują się ozdobnymi wykuszami czy werandami. Funkcje ozdobne pełnią balkony w konstrukcji stalowej, których balustrady nawiązują do dekoracji architektury świdermajer. Balkony poszczególnych kondygnacji zespolono w całość za pomocą pionowych słupków zlokalizowanych w narożach.

Budynki utrzymano w tonacji subtelnego brązu imitującego drewno.

– Konsekwentnie realizujemy program polityki mieszkaniowej w stolicy. Budowane mieszkania spełniają standardy energooszczędności, jak również dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wiele budynków jest wyposażonych w instalację paneli fotowoltaicznych. Odblokowanie środków europejskich to szansa na szybszą realizację naszych planów – powiedziała zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.

Źródło: UM Warszawa

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Jakub Zazula
Budownictwo społeczne to powinien być priorytet - to ważniejsze niż obwodnice wyludnionych miasteczek.
REKLAMA