Belgijski deweloper Ghelamco szykuje kolejną, bardzo ambitną inwestycję w stolicy. W sąsiedztwie Warsaw Spire, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstanie Bellona Tower. Obiekt ma liczyć 43 kondygnacje.
Informacje o planowanej inwestycji znalazły się w prospekcie emisyjnym Ghelamco Poland na 2020 rok. Bellona Tower (to nazwa robocza projektu) ma być projektem biurowym zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie Warsaw Spire i placu Europejskiego, który – jak podkreśla inwestor – stanowi unikalną, ogólnodostępną przestrzeń publiczną zamkniętą dla samochodów.
Inwestycję realizuje spółka projektowa Ghelamco GP 9 Sp. z o.o. Isola S.K.A. Projekt obejmuje około 39 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej oraz powierzchni usługowej na niższych piętrach wraz z miejscami parkingowymi w garażu podziemnym.
Inwestycję realizuje spółka projektowa Ghelamco GP 9 Sp. z o.o. Isola S.K.A. Projekt obejmuje około 39 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej oraz powierzchni usługowej na niższych piętrach wraz z miejscami parkingowymi w garażu podziemnym.
– Wartością dodaną dla najemców będą liczne usługi, udogodnienia dla rowerzystów oraz zielone tarasy – zapowiadają przedstawiciele Ghelamco.
Dodają, że projekt będzie architektonicznie wkomponowany w sąsiednie budynki biurowe.
– Bellona Tower zostanie zintegrowany z istniejącym budynkiem Bellona. Połączenie utworzy interesującą powierzchnią wspólną, która będzie wartością dodaną dla obydwu projektów – czytamy w prospekcie emisyjnym.
Inwestor podkreśla, że rondo Daszyńskiego, znajdujące się w pobliżu projektu, w ostatnich latach stało się nowym centrum biznesowym Warszawy.
Budynek nieco niższy od Warsaw Spire
O inwestycji mówił też w wywiadzie dla "Eurobuild Central & Eastern Europe" Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.
– Planujemy wieżowiec w sąsiedztwie Warsaw Spire. Czekamy na pozwolenie na budowę biurowca. To będzie bardzo ciekawy projekt, ale nieco niższy niż Warsaw Spire, poniżej 180 metrów – zapowiadał Jeroen van der Toolen.
Przedstawiciel Ghelamco zapewniał, że firma nie będzie burzyć żadnego budynku.
– Zostawiamy gmach Bellony, zostanie on jednak odnowiony. Plan miejscowy zakłada obok niego dominantę i zmieścimy się z nią bez burzenia – podkreślał.
Trwa proces administracyjny dla tej inwestycji. W grudniu 2019 roku złożono wniosek o pozwolenie na budowę zespołu zabudowy, obejmującego budowę budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym, przebudowę budynku biurowo-usługowego (Bellona) i przebudowę oraz nadbudowę kamienicy mieszkalnej z usługami w parterze przy ul. Grzybowskiej 73 wraz z elementami zagospodarowania terenu.
Z kolei w lutym bieżącego roku inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę podziemnej ściany zabezpieczającej wykop na potrzeby projektowanego budynku o 43 kondygnacjach.
– Z uwagi na fazę przygotowawczą realizacji procesu inwestycyjnego proces komercjalizacji nie został jeszcze rozpoczęty. Na dzień prospektu, projekt jest finansowany ze środków własnych oraz ze środków pozyskanych z emisji obligacji – czytamy w prospekcie emisyjnym.
"Najbardziej nowoczesny projekt w historii Ghelamco"
Ghelamco obecnie realizuje w Warszawie dwa kompleksy biurowe: The Warsaw HUB i Warsaw UNIT.
Pierwszy z nich to najnowszy i największy z dotychczasowych projektów Ghelamco Poland, znany wcześniej jako Sienna Towers. Kompleks trzech wieżowców, który powstaje w dynamicznie rozwijającej się części Warszawy – u zbiegu ulic Towarowej i Prostej, zaoferuje około 113 tys. mkw. wielofunkcyjnej przestrzeni.
– The Warsaw HUB to najbardziej nowoczesny z dotychczasowych projektów Ghelamco. Inwestycja wyjdzie daleko poza ramy zwykłego kompleksu biurowców – będzie sercem sieci i centralnym punktem, w którym zbiegają się i łączą wszystkie potrzeby nowoczesnych, kreatywnych oraz innowacyjnych firm – mówił Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.
Jak zapowiadał Zagórki, kompleks stworzy nową, nieznaną do tej pory jakość, a jednocześnie wartościową tkankę miejską w samym sercu Warszawy. Projekt inwestycji powstał w renomowanej pracowni architektonicznej Andrzeja M. Chołdzyńskiego – autora m.in. stacji centralnego odcinka II linii metra czy siedziby Giełdy Warszawskiej.
– Osadzone na wspólnej, liczącej blisko 100 metrów podstawie wieżowce (dwa 130-metrowe i jeden 85-metrowy) stworzą spójną, wielkomiejską pierzeję wzdłuż ulicy Towarowej i widoczną z wielu miejsc stolicy dominantę ronda Daszyńskiego. Wzdłuż kompleksu, zarówno od strony ulicy Towarowej, jak i od jego zaplecza, powstanie atrakcyjnie zaprojektowana przestrzeń publiczna w postaci miejskich pasaży. Podobnie jak w przypadku pobliskiego placu Europejskiego, zlokalizowane tu zostaną kawiarnie, restauracje i punkty usługowe – wyliczali przedstawiciele inwestora.
Multifunkcyjność i innowacyjność
Zgodnie z zapowiedziami Ghelamco, The Warsaw HUB to zaawansowany technologicznie kompleks, łączący w sobie wszystkie funkcje niezbędne do działania nowoczesnych korporacji oraz startupów. Na powierzchni 113 tys. mkw. znajdą się najwyższej klasy przestrzenie biurowe, a także centrum konferencyjne oraz 3- i 4-gwiazdkowy hotel.
W The Warsaw HUB znajdzie się także MeetDistrict – koncept sprawdzony i skutecznie funkcjonujący w belgijskich inwestycjach Ghelamco. Będzie to unikalna przestrzeń coworkingowa, dzięki której nawet najmniejsze firmy będą mogły znaleźć miejsce w nowoczesnym biurowcu.
Swoją docelową siedzibę będzie miał tam również The Heart Warsaw – centrum współpracy korporacji i startupów. Opierać się będzie na klubach, programach tematycznych i scoutingu, a to wszystko ma prowadzić do rozwoju ekosystemu i wzrostu znaczenia Polski w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
– Wszystkie te rozwiązania zapewnią elastyczność rozwijającym się firmom, zwłaszcza start-up'om i scale up'om. Całość dopełni przestrzeń usługowo-handlowa (licząca ok. 6 tys. mkw.), centrum konferencyjne i sportowe, zapewniając najemcom kompleksową infrastrukturę – zaznacza inwestor.
Kompleks zaoferuje przyszłym najemcom najwyższej klasy biura, wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Przykładowo, dostęp do budynku będzie możliwy dzięki smartfonom, a parking zostanie wyposażony w system rozpoznawania samochodów, myjnię i stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Kompleks będzie zasilany z trzech niezależnych źródeł energii, ale najemcy będą mogli zainstalować w nim również swoje własne generatory. Ponadto, w ramach The Heart Warsaw opracowywane są projekty związane z ideami smart cities i smart office, które później będą mogły znaleźć zastosowanie w The Warsaw HUB.
"Projekt o unikalnej architekturze"
Z kolei Warsaw UNIT powstaje przy samym rondzie Daszyńskiego, w narożniku ulic Prostej i Pańskiej. Jak zapowiada inwestor, budynek będzie nowoczesnym biurowcem i zaoferuje około 57 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej na 45 piętrach.
– Nazwa budynku, Warsaw UNIT, odwołuje się do unikalnej architektury wieżowca, jej modernistycznych korzeni oraz indywidualizmu projektu, w którym najważniejsza jest jednostka: człowiek. Nawiązuje też do pozostałych realizacji Ghelamco wokół ronda Daszyńskiego: Warsaw Spire i The Warsaw HUB, podkreślając warszawski charakter flagowych inwestycji dewelopera – wyjaśnia inwestor.
Za architekturę kompleksu odpowiada Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury, która jest również współautorem wieżowca Warsaw Spire.
– Jednym z najciekawszych elementów architektury Warsaw UNIT będzie zastosowanie w części obiektu elewacji typu Dragon Skin, czyli fasady kinetycznej, złożonej z kilku tysięcy ruchomych płytek. To rozwiązanie zostanie zastosowane w Polsce po raz pierwszy – podkreślają przedstawiciele Ghelamco.
W parterze budynku przewidziano miejsce na lokale usługowe i gastronomiczne, dostępne dla wszystkich z poziomu ulicy. Obiekt będzie wyposażony w parking mieszczący ponad 400 samochodów, który zajmie 3 poziomy pod ziemią i 8 w części naziemnej, zlokalizowanej w podium wieżowca.
Ukończenie inwestycji zaplanowano na początek 2021 roku.