[Warszawa] Historia i nowoczesność w wyjątkowym zespole biurowym przy Placu Małachowskiego

[Warszawa] Historia i nowoczesność w wyjątkowym zespole biurowym przy Placu Małachowskiego

REKLAMA
Plac Małachowskiego wróci do dawnej świetności. Hochtief Development Poland uzyskał pozwolenie na budowę unikalnej inwestycji biurowej w centrum Warszawy. Projekt obejmuje odrestaurowanie usytuowanej vis á vis warszawskiej Zachęty zabytkowej, modernistycznej kamienicy hr. Raczyńskiego oraz dobudowanie nowego, wschodniego skrzydła.

Projekt przebudowy został przygotowany w porozumieniu ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków. Zakłada on m.in. odtworzenie historycznej fasady kamienicy od strony placu Małachowskiego i ul. Traugutta, z ogromnymi przeszklonymi witrynami na parterze i pierwszym piętrze, gdzie znajdą się powierzchnie handlowo-usługowe. Pozwoli to budynkowi odzyskać swój wielkomiejski charakter oraz ożywić ten fragment miasta. Renowacja obejmie także wnętrza, które zostaną zaadaptowane według najwyższych standardów obowiązujących we współczesnym budownictwie biurowym. Zachowana zostanie zarówno oryginalna architektura elewacji jak i ozdobne detale wystroju wnętrz. W obiekcie powstaną powierzchnie biurowe klasy A. Projekt został opracowany zgodnie ze specyfikacją systemu budowlanej certyfikacji ekologicznej BREEAM.

 

Kamienica hr. Raczyńskiego posadowiona naprzeciw warszawskiej Zachęty, w unikalnej, historycznej lokalizacji w pobliżu Traktu Królewskiego i Ogrodu Saskiego, zostanie rozbudowana. Po wschodniej stronie budynku powstanie nowe skrzydło z powierzchniami biurowymi klasy A. Jego architektura nie będzie imitacją zabytkowej części, choć autorzy projektu postarali się, by harmonijnie wpisywała się w kontekst urbanistyczny m.in. dzięki podobnej barwie elewacji oraz identycznej stolarce okiennej. Powstanie 6 kondygnacji nadziemnych oraz 2 poziomy pod ziemią, na których znajdą się miejsca parkingowe dla 100 pojazdów. Łączna powierzchnia do wynajęcia w dwóch połączonych ze sobą budynkach wyniesie ok. 14 000 m2.

 

Jesteśmy dumni, że będziemy mogli przywrócić temu pięknemu obiektowi jego historyczne oblicze. Plac Małachowskiego – jak wstępnie nazwaliśmy nasz nowy projekt, który jest wzorcowym przykładem przemyślanego łączenia tradycyjnej, historycznej architektury z najnowocześniejszymi standardami projektowania powierzchni biurowych, stanie się wkrótce jednym z najbardziej prestiżowych adresów w Warszawie,” - mówi Piotr Stark, dyrektor zarządzający Hochtief Development Poland. „Już sam fakt, że wysokość biur w części zabytkowej sięgać będzie 4 m, stanowi o wyjątkowości tego miejsca. Poza tym budynek ma świetną lokalizację w ścisłym centrum miasta. Najwyższej jakości wykończenie powierzchni biurowych, nowoczesne wyposażenie, bliskość warszawskiej dzielnicy biznesu, wreszcie łatwy dojazd środkami transportu publicznego i prywatnego sprawiają, że Plac Małachowskiego będzie atrakcyjną lokalizacją dla nawet najbardziej wymagających najemców.” – dodaje Piotr Stark

 

Charakterystyczna, monumentalna kamienica Krasińskich (zwana również kamienicą Raczyńskiego lub Heurichowską) została wybudowana w latach 1907 – 1910 według projektu Jana Heuricha (syna) we współpracy w Arturem Goebelem. W trakcie budowy obiekt odkupił od rodziny Krasińskich hrabia Edward Raczyński. Architektoniczny styl budynku nosi cechy wczesnego modernizmu, m.in. gładką elewację z dwoma płaskimi ryzalitami (wysuniętymi poza płaszczyznę częściami elewacji od poziomu gruntu po dach) oraz potężny gzyms zwieńczony attyką tralkową. Wyjątkowość architektury podkreślały olbrzymie przeszklone witryny sklepowe znajdujące się na parterze i pierwszym piętrze.

Według pierwotnych zamierzeń wnętrza kamienicy miały być przeznaczone na zbiory biblioteczne i artystyczne rodziny Krasińskich, jednak z planów tych ostatecznie zrezygnowano i na wyższych piętrach budynku znalazły się mieszkania, w przyziemiu zaś i na pierwszym piętrze - przestrzenie handlowe. Wkrótce po oddaniu do użytku gmach uchodził za jeden z symboli wielkomiejskiej elegancji Warszawy. Do wybuchu II wojny światowej budynek służył jako jedna z najbardziej ekskluzywnych warszawskich kamienic dochodowych.

Spalony przez okupantów po upadku powstania warszawskiego, w latach powojennych został odbudowany w zmienionej nieco formie, z przeznaczeniem na siedzibę Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Nowe władze zdecydowały, że istniejące przed wojną ogromne witryny sklepowe zostaną zamienione na zwykłe okna, co spowodowało utratę wielkomiejskiego charakteru gmachu. Monumentalna skala przedwojennej kamienicy Heurichowskiej z witrynami na parterze i pierwszym piętrze zainspirowała projekt architektoniczny części budynków na warszawskim MDM.

 

 ---

Hochtief Development Poland działa na polskim rynku od 1998 r. Realizuje inwestycje biurowe i usługowo-handlowe. Flagowym projektem zrealizowanym przez firmę jest prestiżowy kompleks biurowo-handlowy Rondo 1 w centrum Warszawy. Inną bardzo udaną inwestycją biurową firmy jest Lipowy Office Park w Warszawie, w którym swoje biura zorganizował bank PEKAO S.A.

Hochtief Development Poland specjalizuje się w kompleksowych, dopasowanych do klienta rozwiązaniach, oferując mu wszystkie usługi z jednego źródła: od pomysłu projektu, poprzez uregulowanie stosunków prawnych, zarządzanie i finansowanie projektu, aż po usługi z zakresu property management świadczone już po zamknięciu etapu budowlanego.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...
Rusza drugi etap realizacji wielkiej inwestycji Panattoni pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, ruszył z realizacją II etapu swojej na...
Warszawski Skyliner siedzibą Booksy
Międzynarodowa platforma rezerwacji wizyt dla branży health & beauty – Booksy, wynajęła 1,5 tys...
Jula otwiera w Bielanach Wrocławskich swój pierwszy outlet w Polsce
Szwedzka sieć multimarketów Jula wprowadza do Polski swój koncept outletów. Pierwszy z nich zostanie...
Trwają prace na budowie kolejnego etapu Ocean Office Park w Krakowie [FILM]
Cavatina Holding, największy polski deweloper biurowy, prowadzi aktualnie prace na drugim etapie kom...