Najemcy warszawskich biur coraz częściej rozważają renegocjacje umowy najmufot. Jan Augustynowski

Najemcy warszawskich biur coraz częściej rozważają renegocjacje umowy najmu

Warszawa
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Według raportu międzynarodowej firmy doradczej Cresa "Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie w I połowie 2018 r.", wolumen transakcji najmu powierzchni biurowej przekroczył 58% średniej rocznej z ostatnich 5 lat. Duża aktywność najemców w stolicy generowana jest głównie przez sektor usług profesjonalnych i IT.
Coraz liczniejsza grupa obecnych na rynku większych najemców rozważa renegocjacje umowy jako alternatywę dla procesu relokacji. Taka sytuacja wynika z niskiej dostępności wolnej powierzchni oraz rosnących oczekiwań finansowych właścicieli budynków – w szczególności tych położonych bliżej centrum. Na zmianę tego stanu będzie można liczyć dopiero pod koniec 2019 r., kiedy to na rynek trafi kolejna fala nowej podaży. Mniejsze firmy wciąż mają szansę na znalezienie nowego biura w atrakcyjnej lokalizacji i to zarówno w formule tradycyjnego najmu, jak i coworkingowej – mówi Artur Sutor, partner, dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych w firmie Cresa Polska.
Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wzrosły rok do roku o prawie 5% i aktualnie wynoszą 5,41 mln mkw. Od początku roku do użytku oddano 15 projektów, m.in.: Equator IV (19 200 mkw., Karimpol), CEDET (14 300 mkw., Immobel), Centrum Marszałkowska (13 100 mkw., BBI Development / WSS Społem), a aktywność deweloperska koncentrowała się w strefach centralnych. W drugiej połowie roku nie spodziewamy się oddania do użytku większych obiektów biurowych.
Suma transakcji wyniosła w pierwszej połowie 2018 roku ponad 420 000 mkw. Zdecydowaną większość stanowiły nowe umowy (66,1%), w następnej kolejności były to renegocjacje (24,0%) i ekspansje (9,9%). Największymi transakcjami na rynku były następujące umowy na wynajem powierzchni biurowej: wynajęcie 14 800 mkw. w budynku Piękna 2.0 (poufny najemca), wynajęcie 13 500 mkw. przez Cambridge Innovation Center w Varso II i renegocjacja umowy przez LOT w biurowcu PLL LOT (11 800 mkw.).
REKLAMA
Wysokość czynszów wywoławczych różni się w zależności od dzielnicy: 10,5-14 euro/mkw./miesiąc na Służewcu, 13-19 euro/mkw./miesiąc na Nowej Woli i 16-23,5 euro/mkw./miesiąc w centrum.
Wskaźnik pustostanów na koniec czerwca wyniósł 11,1% i był niższy o 2,7 p.p. niż przed rokiem. Najwięcej niewynajętej powierzchni znajdowało się na Mokotowie (213 900 mkw.) i w okolicach centrum (102 400 mkw.). Absorpcja w pierwszej połowie 2018 r. wyniosła 168 000 mkw. i była wyższa o ponad 25% w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku.
Ze względu na nierównowagę popytowo-podażową w najbliższych dwóch kwartałach stopa pustostanów pozostanie pod presją spadkową. Ograniczeniu może jednak ulec absorpcja wskutek znacznie mniejszej ilości powierzchni planowanej do oddania w tym okresie. Na aktualnej sytuacji korzystają niektórzy wynajmujący, podnosząc efektywne stawki czynszowe – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA