źródło: pixabay.com

Warszawski rynek powierzchni biurowych korzysta na rozwoju branży IT

Orzech
Stolica Polski jest cały czas obecna w czołówce miast w Europie Środkowo-Wschodniej, w których międzynarodowe firmy IT najchętniej otwierają swoje biura – wskazuje najnowszy raport CBRE "Sektor IT na warszawskim rynku biurowym". Tylko w pierwszej połowie br. spółki z branży informatycznej wynajęły łącznie ponad 17 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. 
To więcej niż np. w Bratysławie czy Wiedniu. Eksperci CBRE podkreślają, że wymuszona przez pandemię informatyzacja europejskich firm napędza również rozwój branży IT. Nawet wbrew pozorom upowszechnienie w ostatnich miesiącach pracy zdalnej nie zahamowało inwestycji firm z sektora informatycznego w nowe biura, co przełoży się na rozwój Warszawy i regionu
pixabay.com
- Sektor IT jest jednym z tych, na które pandemia wywarła relatywnie najmniejszy negatywny wpływ. Usługi informatyczne dobrze się rozwijają, ograniczenie kontaktów twarzą w twarz wymusza większą informatyzację. Widzimy, że coraz więcej firm IT rozważa lub decyduje się na relokację centrów do naszego regionu, w tym do Warszawy. To pozwala im usprawnić łańcuch dostaw i zmniejszyć koszty, przy zachowaniu wysokiej jakości działalności. Przewidujemy, że ten trend będzie rósł, zwłaszcza wśród firm outsourcingowych, zajmujących się IT w ramach centrów usług wspólnych – mówi Rafał Wdowczyk, dyrektor w Dziale Powierzchni Biurowych, CBRE. 
pixabay.com
W ostatnich kilkunastu latach Warszawa ugruntowała swoją mocną pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem wynajmu biur przez firmy z sektora IT. W pierwszej połowie br. podpisały one umowy na 17 tys. mkw. biur, a w całym 2019 roku wynajęły w stolicy 55 tys. mkw. Od 2016 roku Warszawa znajduje się w czołówce miast w CEE, razem z Pragą, Bukaresztem i Budapesztem. Aktualnie na lidera regionu pod względem popytu na biura wśród firm z sektora IT wyrasta stolica Rumunii - Bukareszt, w którym w pierwszej połowie br. firmy z branży informatycznej wynajęły ponad 23 tys. mkw. 
pixabay.com

Firmy informatyczne poszukują coraz droższych lokalizacji w Warszawie

Jeszcze kilka lat temu firmy IT poszukiwały w Warszawie tańszych lokalizacji, głównie poza centrum i tam umieszczały wsparcie dla swoich centrali ulokowanych w miastach zachodniej Europy. Z czasem jednak zaczęły intensywniej poszukiwać bardziej prestiżowych biur w centrum miasta, co było też związane z ekspansją tych firm na polskim rynku.
Aktualnie branża IT jest silnym motorem napędowym rynku powierzchni biurowych w Warszawie. Oprócz dużego odsetka umów zawieranych przez ten sektor w istniejących i funkcjonujących już biurowcach, wyróżniają się również umowy przednajmu, podpisywane już na etapie projektu lub budowy budynku. W 2019 roku tego typu umowy odpowiadały za 15 proc. całej wartości transakcji branży informatycznej.
- Rosnące zainteresowanie biurami wśród firm informatycznych widzimy już od 2005 roku, z niewielkimi spadkami popytu w odstępach 3-4-letnich. Nawet podczas kryzysu w 2009 roku branża potrzebowała tylko roku, żeby odrobić straty z nawiązką. Wszystko wskazuje na to, że obecne zawirowania gospodarcze nie wpłyną na sektor komputerowy, który obroni się i uzyska lepsze wyniki niż pozostałe branże – mówi Rafał Wdowczyk z CBRE.