We Wrocławiu ma powstać wielki kompleks wielofunkcyjny City Port BCM Architekci

We Wrocławiu ma powstać wielki kompleks wielofunkcyjny City Port

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

W stolicy Dolnego Śląska planowana jest kolejna wielka inwestycja. Na terenie dawnego Portu Kleczków przy ulicy Kleczkowskiej 52, na powierzchni około 45 hektarów powstać ma wielofunkcyjny kompleks City Port.

Znana wrocławska pracownia projektowa BCM Architekci Sp. z o.o. przygotowała na zlecenie właściciela terenu Master Plan dla tego dużego obszaru poprzemysłowego położonego nad Odrą.

– Na zlecenie właściciela terenu (Fermy Drobiu Woźniak i ATC Development) opracowaliśmy Master Plan dla portu Kleczków. Circa 45 hektarów. Projekt obejmuje wprowadzenie zabudowy mieszkaniowej, biurowej, usługowej na terenie obecnie użytkowanym jako składy, magazyny etc. – informują Investmap.pl architekci Zuzanna Bińczyk i Jacek Miller z pracowni BCM Architekci z Wrocławia.

BCM Architekci
BCM Architekci
BCM Architekci
BCM Architekci

– Oczywiście jest to wizja docelowa uwzględniająca analizy wynikowe obowiązującego studium zagospodarowania. Np. układ komunikacyjny z nowym mostem i łącznikiem do ulicy Długiej. Nowa zabudowa portu przewiduje otwarcie na Odrę, tereny zielone (zieleń miejska na końcu cypla), tereny oświatowe, a przede wszystkim ludzką skalę. Najwyższe budynki są zaprojektowana w części wschodniej bliżej ulicy Reymonta na co Inwestor uzyskał już ostateczną decyzję środowiskową – dodają architekci.

BCM Architekci
BCM Architekci
BCM Architekci
BCM Architekci

– Całość opracowania wpisuje się w uchwałę rady Miasta podjętą przez radnych na ostatniej sesji o przystąpieniu do opracowywania MPZP w granicach pokrywających się z naszym Master Planem – podkreślają Zuzanna Bińczyk i Jacek Miller z pracowni BCM Architekci.

Urząd Miejski we Wrocławiu
Urząd Miejski we Wrocławiu

Koncepcja rewitalizacji Portu Miejskiego we Wrocławiu przygotowana przez pracownię BCM Architekci zakłada wkomponowanie budynków historycznych w tkankę miejską, nadając jej niepowtarzalny charakter. Rozwiązuje potrzeby mieszkańców osiedla, takie jak: zapewnienie dobrej komunikacji publicznej, kołowej oraz wodnej z pozostałymi częściami miasta, otwartość na wodę oraz dostęp do ogólnodostępnych terenów zielonych.

REKLAMA
BCM Architekci
BCM Architekci

Zaprojektowana przestrzeń daje mieszkańcom dostęp do nowej, atrakcyjnej infrastruktury wodnej, rozszerza sieć dróg rowerowych i zapewnia placówkę szkolno-przedszkolną oraz nowe tereny zielone.

Pozwala na przywrócenie do życia cennego obszaru poprzemysłowego, znajdującego się w sercu miasta, poprzez zmianę jego funkcji i znajduje dla niego nowe zastosowanie, w postaci osiedla mieszkalnego samowystarczającego, z dostępem do usług, edukacji i terenów rekreacyjnych.

BCM Architekci
BCM Architekci
BCM Architekci
BCM Architekci
BCM Architekci
BCM Architekci

Stan aktualny:

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

BCM Architekci Sp. z o.o. jako pracownia projektowa powstała w lutym 2015 roku. Jednakże założyciele firmy są związani z projektowaniem architektonicznym nie od dziś.

Firma BCM Architekci wywodzi się z Kancelarii Dorota Miller i Partnerzy, która prężnie działa na rynku wrocławskim i nie tylko, od wielu lat.

Komentarze (6)

Napisz komentarz
Plac Grunwaldzki chyba nie w tym miejscu na mapie(gość)
Ewa
Vis(gość)
Chciałbym aby rewitalizacje starych magazynów były realizowane z takim rozmachem... Ale znamy rzeczywistość - najlepsze pomysły zapewne pozostaną jedynie na wizualizacji. Intrygują mnie jednak 3 pytania: 1. Co z hałdą węgla z której korzysta(ło?) Fortum? Czy składowisko węgla stamtąd zniknie? Jak Fortum logistycznie to rozwiązuje? 2. Na masterplanie postulowany jest nowy most drogowy w stronę Grobli Kozanowskiej? Miód na moje serce, każdy most jest cenny - but that ain't gonna happen... xD 3. Widzę na wizualizacji cześć mariny ulokowaną w czynnym nurcie rzeki. To jest w ogóle możliwe?
Va(gość)
Wizja wizją, tylko szkoda, że w większości nią zostanie. Koncepcja ogólnie fajna, do poprawy układ komunikacyjny j tak mogłoby to wyglądać. Ale dostaniemy pewnie zwykle bloczyska.
Lukasz(gość)
Piękny siegacz - ulica Reymonta, już teraz ze słaba przepustowością, stanie się zapewne nieprzejezdna... Szczególnie w godzinach szczytow
smutny pedał(gość)
@
Ian
(gość)
Wszystko piękne, jednak patrząc na realizacje ATC na Kępie Mieszczańskiej, to ostateczna jakość i estetyka może porażać..
Firmy, które dorabiają się majątków na takie inwestycje nie należą do rozrzutnych.
Ian(gość)
Wszystko piękne, jednak patrząc na realizacje ATC na Kępie Mieszczańskiej, to ostateczna jakość i estetyka może porażać..
REKLAMA