DODAJ

Więcej przestrzeni dla badań i pod Aleję Wielkiej Wyspy. Miasto wymienia się działkami z Politechniką Wrocławską

Wrocław
Więcej przestrzeni dla badań
Mariusz Bartodziej
2018-10-25 16:59:35
Magistrat może już myśleć o rozbudowie przedszkola przy ulicy Kazimierza Bartla. Przejął także teren pod drogi w rejonie ul. Chełmońskiego i Braci Gierymskich. Wrocławska uczelnia planuje natomiast dzięki transakcji rozbudowę kampusu badawczego wzdłuż ul. Na Grobli.

Prezydent Wrocławia i rektor Politechniki Wrocławskiej podpisali dzisiaj, 25 października, akt notarialny umowy zamiany nieruchomości pomiędzy miastem a uczelnią. Magistrat zapewnia, że wartość terenów należących do każdej ze stron była identyczna.

Gmina pozyskała działki w trzech lokalizacjach. Pierwsza, przeznaczona pod ulicę, znajduje się w rejonie ul. Braci Gierymskich. Przez drugą, w pobliżu ul. Chełmońskiego, będzie przebiegać Aleja Wielkiej Wyspy.

Największym gruntem jeszcze do pozyskania był ten o powierzchni około dwóch hektarów należący do politechniki. Zyskujemy przez to swobodniejsze wejście w budowę inwestycji, przy której rozpoczęły się już prace projektowe – wyjaśnia Marek Szempliński, rzecznik Wrocławskich Inwestycji Sp. z o.o.

UM Wrocławia


UM Wrocławia


Będzie większe przedszkole na Wielkiej Wyspie

Miasto pozyskało również nieruchomość przy ul. Kazimierza Bartla 3 o powierzchni około 4 tys. mkw. W zabytkowej willi mieści się Przedszkole Publiczne nr 48 dla 100 dzieci, które magistrat dzierżawił. Nie mógł przez to go odpowiednio wyremontować.

Teraz możemy myśleć o ogłoszeniu konkursu architektonicznego i rozbudowie. Będziemy dopiero analizować o ile miejsc. Szczęśliwie w tamtym rejonie nie ma obecnie dużego zapotrzebowania na nowe miejsca przedszkole, ale chcemy powiększyć bazę – tłumaczy Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji.

UM Wrocławia


Rozwój dydaktyki politechniki dzięki rozwojowi badań

PWr może dzięki zamianie rozbudowywać się dalej w centrum, zamiast wychodzić poza miasto. Planuje poszerzenie swojego kampusu przy ul. Na Grobli. Ma pełnić przede wszystkim rolę badawczą.

Jeśli rozwijamy badania, to rozwijamy poziom dydaktyki. Poza tym zawsze przy prowadzeniu badań istnieje potrzeba zatrudniania studentów, powstają koła naukowe. To dla nich jednoznaczna korzyść – stwierdza Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Senat uczelni już dziś mógł przekazać środki na zadania projektowe przy pierwszej z planowanych inwestycji – pracowni nanofotoniki.

Biorąc pod uwagę przygotowanie dokumentacji i rozstrzygnięcie przetargów, myślę, że w przyszłym roku o tej porze być może rozpoczniemy pierwsze budowy. A za dwa lata oddamy do eksploatacji pierwsze obiekty – zapowiada Cezary Madryas.

UM Wrocławia


Ponadto politechnika otrzymała od miasta działki przy ul. Hoene-Wrońskiego i Wybrzeże Wyspiańskiego. Planuje na nich rozbudowę infrastruktury.

UM Wrocławia


UM Wrocławia