Magistrat może już myśleć o rozbudowie przedszkola przy ulicy Kazimierza Bartla. Przejął także teren pod drogi w rejonie ul. Chełmońskiego i Braci Gierymskich. Wrocławska uczelnia planuje natomiast dzięki transakcji rozbudowę kampusu badawczego wzdłuż ul. Na Grobli.
Prezydent Wrocławia i rektor Politechniki Wrocławskiej podpisali dzisiaj, 25 października, akt notarialny umowy zamiany nieruchomości pomiędzy miastem a uczelnią. Magistrat zapewnia, że wartość terenów należących do każdej ze stron była identyczna.
Gmina pozyskała działki w trzech lokalizacjach. Pierwsza, przeznaczona pod ulicę, znajduje się w rejonie ul. Braci Gierymskich. Przez drugą, w pobliżu ul. Chełmońskiego, będzie przebiegać Aleja Wielkiej Wyspy.
– Największym gruntem jeszcze do pozyskania był ten o powierzchni około dwóch hektarów należący do politechniki. Zyskujemy przez to swobodniejsze wejście w budowę inwestycji, przy której rozpoczęły się już prace projektowe – wyjaśnia Marek Szempliński, rzecznik Wrocławskich Inwestycji Sp. z o.o.
UM Wrocławia
UM Wrocławia
Będzie większe przedszkole na Wielkiej Wyspie
Miasto pozyskało również nieruchomość przy ul. Kazimierza Bartla 3 o powierzchni około 4 tys. mkw. W zabytkowej willi mieści się Przedszkole Publiczne nr 48 dla 100 dzieci, które magistrat dzierżawił. Nie mógł przez to go odpowiednio wyremontować.
– Teraz możemy myśleć o ogłoszeniu konkursu architektonicznego i rozbudowie. Będziemy dopiero analizować o ile miejsc. Szczęśliwie w tamtym rejonie nie ma obecnie dużego zapotrzebowania na nowe miejsca przedszkole, ale chcemy powiększyć bazę – tłumaczy Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji.
UM Wrocławia
REKLAMA
Rozwój dydaktyki politechniki dzięki rozwojowi badań
PWr może dzięki zamianie rozbudowywać się dalej w centrum, zamiast wychodzić poza miasto. Planuje poszerzenie swojego kampusu przy ul. Na Grobli. Ma pełnić przede wszystkim rolę badawczą.
– Jeśli rozwijamy badania, to rozwijamy poziom dydaktyki. Poza tym zawsze przy prowadzeniu badań istnieje potrzeba zatrudniania studentów, powstają koła naukowe. To dla nich jednoznaczna korzyść – stwierdza Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Senat uczelni już dziś mógł przekazać środki na zadania projektowe przy pierwszej z planowanych inwestycji – pracowni nanofotoniki.
– Biorąc pod uwagę przygotowanie dokumentacji i rozstrzygnięcie przetargów, myślę, że w przyszłym roku o tej porze być może rozpoczniemy pierwsze budowy. A za dwa lata oddamy do eksploatacji pierwsze obiekty – zapowiada Cezary Madryas.
UM Wrocławia
Ponadto politechnika otrzymała od miasta działki przy ul. Hoene-Wrońskiego i Wybrzeże Wyspiańskiego. Planuje na nich rozbudowę infrastruktury.
UM Wrocławia
UM Wrocławia