PTB Nickel wybuduje w Pile nowoczesny Ośrodek Radioterapii

PTB Nickel wybuduje w Pile nowoczesny Ośrodek Radioterapii

wielkopolskie
REKLAMA
Firma budowlana PTB Nickel została generalnym wykonawcą najnowszej inwestycji Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Na początku lutego spółka wygrała przetarg nieograniczony na budowę Ośrodka Radioterapii w Pile. Ofertą w wysokości 20,7 mln zł brutto pokonała pozostałych 14 konkurentów. Nowoczesny obiekt medyczny o powierzchni całkowitej 3,6 tys. m² ma zostać oddany do użytkowania w lutym 2018 r. Projekt budynku przygotowała Spółka Projektowania Architektonicznego Sadowski Sadowska z Poznania.
Budowa pilskiego Ośrodka Radioterapii, który ma służyć przede wszystkim mieszkańcom północnej Wielkopolski, jest możliwa dzięki porozumieniu pomiędzy Województwem Wielkopolskim, Powiatem Pilskim, Szpitalem Specjalistycznym w Pile, Wielkopolskim Centrum Onkologii oraz Gminą Piła. Nowoczesny, dwukondygnacyjny obiekt powstanie na działce wydzielonej z istniejącego przy ul. Rydygiera kompleksu szpitalnego. Zgodnie z podpisaną 15 lutego br. umową, PTB Nickel odpowiada za wybudowanie w okresie 24 miesięcy dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni netto ponad 2800 m2, niezbędnej infrastruktury technicznej oraz dróg wewnętrznych i parkingu z 43 miejscami postojowymi, przebudowę istniejącej stacji transformatorowej oraz zagospodarowanie terenu.
Ośrodek Radioterapii w Pile to jedna z najciekawszych inwestycji dla branży medycznej w naszym portfolio. W przeszłości z sukcesem zmodernizowaliśmy technologicznie skomplikowane obiekty w ruchu, w tym m.in. poznański zakład kapsułek miękkich koncernu GlaxoSmithKline oraz Centrum Medyczne HCP. W Złotnikach wybudowaliśmy w systemie „zaprojektuj i wybuduj” wyposażone w specjalistyczne laboratoria oraz clean roomy Nickel BioCentrum. Jednak w przypadku obiektu w Pile, w którym mają być prowadzone m.in. zabiegi teleradioterapii, po raz pierwszy będziemy współpracowali z Państwową Agencją Atomistyki. W budynku Ośrodka ze specjalnego, tzw. „ciężkiego” betonu wykonamy dwa bunkry, których grubość ścian będzie dochodziła do 2 m – mówi Michał Nickel, prezes PTB Nickel.  
Najnowszą inwestycję Wielkopolskiego Centrum Onkologii zaprojektowała Spółka Projektowania Architektonicznego Sadowski Sadowska. Architekci działającego od ponad 26 lat w Poznaniu biura projektowego opracowali do tej pory ponad 100 projektów, w większości związanych z branżą medyczną. Spod ich ręki wyszły m.in. nowe budynki klinik i szpitali w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Toruniu, Żaganiu, Świnoujściu, Obornikach, Ciechocinku, Białymstoku czy Bydgoszczy.
REKLAMA
Budynek pilskiego Ośrodka Radioterapii zaprojektowaliśmy w układzie ortogonalnym. Naszym celem było stworzenie neutralnej bryły, czytelnej i prostej w odbiorze, wpisującej się w charakter istniejących już obiektów. Prosta, jednoznaczna forma została podkreślona poprzez zastosowany na elewacjach materiał – jasny tynk i cegłę, oraz przeszklone wycofania w bryle, które akcentują wejścia. Część techniczną i główne pomieszczenia higieniczno-sanitarne personelu zlokalizowaliśmy na poziomie piwnicy. Na parterze umieściliśmy m.in. dwa bunkry dla akceleratorów wysokoenergetycznych, pomieszczenia symulatora i tomografu komputerowego, hol główny z recepcją i szatnią, poczekalnie i przebieralnie dla pacjentów, gabinety lekarskie i zabiegowe oraz salę dydaktyczną i telekonferencyjną. I piętro zajęły przede wszystkim poradnie i pracownie diagnostyczne oraz poczekalnie. Nad bunkrami akceleratorów zaprojektowaliśmy dach zielony, widoczny z okien wyższego budynku istniejącego szpitala. Część bunkrową z istniejącym kompleksem szpitala połączyliśmy łącznikiem – wyjaśnia architekt Grzegorz Sadowski, projektant pilskiego ośrodka.
Cały obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. W projekcie ośrodka przewidziano także połączony z częścią bunkrową i diagnostyczną nowoczesny hostel dla pacjentów i gości, z osobnym wejściem w północnej części budynku. Poza 10 dwuosobowymi pokojami z własnymi łazienkami, w hostelu zaprojektowano tzw. dzienną strefę wspólną z aneksem kuchennym, pokojem pielęgniarki oraz pomieszczeniami klubowymi i sanitarnymi.
Budowa Ośrodka Radioterapii w Pile jest drugim – po ośrodku w Kaliszu – etapem realizacji programu „Poprawa dostępności i jakości świadczeń w zakresie radioterapii i onkologii w Województwie Wielkopolskim”, uchwalonego przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Obiekt ma realizować procedury radioterapii onkologicznej, prowadzić poradnictwo onkologiczne oraz szeroko rozumianą profilaktykę nowotworów złośliwych, obsługując dziennie ok. 120-160 pacjentów. Dalsze plany przewidują utworzenie w Szpitalu Specjalistycznym w Pile oddziału onkologii na 22 łóżka, połączonego z Ośrodkiem zamkniętym łącznikiem.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA