Zbliża się rewitalizacja całego śródmiejskiego kwartału. Aż 6 firm chce się podjąć się przebudowy 2,5 hektara ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody. To kluczowy i największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.
Przebudowa ma objąć ulice: Złotą, Zgoda, Sienkiewicza i Jasną oraz przestrzenie pomiędzy nimi. Pozwoli to na połączenie poszczególnych „wysp aktywności”, czyli placu Pięciu Rogów i ulicy Chmielnej, przebudowywanego właśnie placu Powstańców Warszawy oraz placu Centralnego, który powstaje w sąsiedztwie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Duże zainteresowanie
Realizacją inwestycji zainteresowanych jest 6 firm: Skanska, Budimex, WPM Mosty, konsorcjum Balzola i Lantania, Strabag oraz Wod-Kan-Bruk. Oferty, które przejdą teraz analizę formalną, znajdują się w przedziale kwotowym od 49,1 mln zł do 76 mln zł. Najkorzystniejszą z nich złożyła firma Skanska S.A.
Wybrany wykonawca będzie miał 24 miesiące na przeprowadzenie robót. Aby zapewnić m.in. dojazd do całego kwartału budynków, niezbędne będzie prowadzenie prac etapami.
W planach jest uruchomienie strony informacyjnej na temat projektu oraz ustawienie w pobliżu budowy specjalnych punktów informacyjnych.
Złota dla wszystkich
Celem całej inwestycji jest stworzenie atrakcyjnej i wielofunkcyjnej przestrzeni w centrum miasta. Przybędzie mnóstwo zieleni, pojawi się wysokiej jakości mała architektura, nowe miejskie place, będzie też więcej przestrzeni dla pieszych, a parkowanie zostanie w dużej mierze przeniesione pod ziemię – do, będącego na ukończeniu, parkingu pod placem Powstańców Warszawy.
Projekt przebudowy rejonu ulic Złotej i Zgody powstaje według koncepcji autorstwa warszawskiej pracowni RS Architektura Krajobrazu, która wygrała w otwartym konkursie.
WIZUALZIACJE:
Co nowego w Nowym Centrum
Realizacja projektu Nowego Centrum Warszawy jest w dynamicznym rozwoju. W marcu tego roku został oddany most pieszo-rowerowy przez Wisłę. Równolegle trwa przebudowa ulic Chmielnej i Brackiej. Sadzone są tam drzewa oraz remontowana nawierzchnia. Na nowej przestrzeni będzie dużo miejsca na wygodne rozstawienie ogródków gastronomicznych.
W ramach Nowego Centrum trwa również budowa placu Centralnego przed Pałacem Kultury i Nauki. Aktualnie zakończyły się szerokie badania archeologiczne, końca dobiega również budowa ekologicznych zbiorników retencyjnych, które pozwolą odzyskiwać wodę deszczową. W środkowej części obecnego placu Defilad pojawiły się już pierwsze próbki docelowej nawierzchni.
Źródło: UM Warszawa