Wiemy gdzie mogą powstać nowe biurowce w SzczecinieAgencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej

Wiemy gdzie mogą powstać nowe biurowce w Szczecinie

Orzech
Orzech
REKLAMA

Potrzebujemy kolejnych metrów nowoczesnej powierzchni biurowej. Ten sektor biznesu jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju gospodarki naszego miasta – mówili jednym głosem uczestnicy debaty “Czy Szczecin potrzebuje nowoczesnych powierzchni biurowych?”. Podczas dyskusji Miasto zaproponowało trzy lokalizacje, w których mogłyby powstać nowe biurowce.

W ostatnich latach dużo działo się w tym temacie. W Szczecinie jak grzyby po deszczu wyrastały nowe biurowce, np: Oxygen, Lastadia, Baltic Business Park, Piastów Office Center, Brama Portowa I i II czy ostatnio Posejdon i Hanza Tower. Wszystkie one na dobre wpisały się w nowoczesny krajobraz naszego miasta.

Na przestrzeni 12 lat w Szczecinie powstało aż 190 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Dzięki temu wiele firm postanowiło ulokować w Szczecinie swój kapitał i otworzyć tu np. swoje centra outsourcingowe (BPO/SSC) czy przenieść siedzibę firmy. Skutkiem tego były atrakcyjne i dobrze płatne miejsca pracy. Aktualnie w naszym mieście ulokowane są 63 centra usług wspólnych, w których zatrudnionych jest ok. 8 tysięcy pracowników. Ciekawostką jest fakt, że blisko połowa z nich to centra IT. W sektorze IT wyraźnie dominują firmy pracujące dla branży automotive, bankowości i ubezpieczeń.

– Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo dużo aut, które jeżdżą po polskich drogach posiada oprogramowanie stworzone w Szczecinie. Podobnie jest z bankami i firmami ubezpieczeniowymi, które mają nasze rozwiązania informatyczne. Pod tym względem nie mamy sobie równych w kraju – mówi Marcin Kaczmarek z Klastera IT Pomorze Zachodnie.

W ostatnich latach Szczecin stał się jedną z najpopularniejszych lokalizacji w Polsce dla centrów BPO, SSC i ICT.

– Pozytywnym impulsem dla branży był rok 2012 i bardzo wyczekiwana dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej w Szczecinie – mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. – Szybki proces komercjalizacji powstających po sobie biurowców, pokazał, że popyt na nowoczesną powierzchnię biurową w naszym mieście przekracza podaż. Po chwilowym przestoju Szczecin dojrzał już do kolejnych tego typu inwestycji.

REKLAMA

Potwierdzeniem zapotrzebowania na nowoczesne biura jest najniższy poziom pustostanów w Polsce (ok 3,1 proc), jak również wysoki stopień wynajęcia istniejących w Szczecinie biurowców. Co więcej, stawki czynszu w naszym mieście pozostają niezwykle atrakcyjne w porównaniu z innymi miastami (12-14 euro/m2 za miesiąc). To wszystko sprawia, że jest przestrzeń i potencjał do budowy kolejnych biurowców.

Aktualnie w budowie jest 2400 mkw. nowej powierzchni biurowej. Czy powstaną w Szczecinie kolejne? To zależy między innymi od wielu czynników, m.in od koniunktury gospodarczej w kraju i od tego czy deweloperzy mimo kryzysu jaki dotyka także sektor biurowy, będą widzieć opłacalność tego przedsięwzięcia.

Miasto deklaruje szerokie wsparcie dla deweloperów przy realizacji biurowców. Wskazało trzy potencjalne lokalizacje, które mogłyby się nadawać pod tego typu inwestycje i – co ważne – są zgodne z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Pierwsza położona jest przy ul. Kaszubskiej 30 ( w sąsiedztwie pierwszego Urzędu Skarbowego), druga przy ul. Energetyków (w miejscu po tymczasowym namiocie Opery) i trzecia przy Bohaterów Warszawy ( w pobliżu CH Turzyn).

Organizatorem konferencji “Czy Szczecin potrzebuje nowoczesnych powierzchni biurowych?” była Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. W spotkaniu wzięli udział m.in. deweloperzy, właściciele biurowców, przedstawiciele klastra IT, samorządu i firm doradczych.

Źródło: Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA