Włoska firma Brembo rozbuduje fabrykę automotive w Dąbrowie GórniczejUM Dąbrowa Górnicza / Foto: Dariusz Nowak

Włoska firma Brembo rozbuduje fabrykę automotive w Dąbrowie Górniczej

Orzech
Orzech
REKLAMA

Firma Brembo, działająca w mieście od 2003 r., rozbuduje swój zakład. Na działce o powierzchni niemal 17 ha postawi odlewnię żeliwa. Przedstawiciele koncernu podkreślają, że odlewnia będzie innowacyjnym zakładem, korzystającym z nowoczesnej technologii produkcyjnej. Rozpoczęcie działalności planowane jest na pierwsze półrocze 2025 r.

– Dziękuję przedstawicielom włoskiego koncernu, że postanowili jeszcze mocniej związać swą przyszłość z Dąbrową Górniczą. W mojej ocenie to kolejny dowód na to, że nasza polityka gospodarcza przynosi efekty – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Brembo posiada już zakład przy ul. Roździeńskiego. Za nową działkę – o powierzchni niemal 17 ha – znajdującą się w strefie inwestycyjnej "Tucznawa", spółka zaoferowała ponad 21,7 mln zł.

Brembo to firma włoska. Z taśm produkcyjnych jej dąbrowskiej fabryki zjeżdżają tarcze hamulcowe, które trafiają do aut znanych marek na całym świecie. Układy hamulcowe z elementami, które powstały w Dąbrowie Górniczej znaleźć można m.in. w Porsche, Audi, Mercedesach czy popularnych samochodach z Włoch czy Czech.

Strefa dużych inwestycji

W strefie inwestycyjnej "Tucznawa" jest osiem dużych podmiotów. Pod koniec kwietnia oficjalnie działalność rozpoczął zakład JassBoard, w którym powstaje tektura falista. W październiku 2021 r. SK hi-tech battery materials Poland, spółka należąca do koreańskiego koncernu SK Innovation, uruchomiła fabrykę separatorów do baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w akumulatorach aut elektrycznych. Firma rozbudowuje swój zakład, a wraz ze zwiększeniem produkcji, która ma sięgnąć 860 mln m2 separatorów rocznie, będzie to wiodący zakład SK Innovation.

Od 2017 r. działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Działki inwestycyjne posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Instanta (produkcja kawy) i Press Glass (produkcja szyb zespolonych).

Cały obszar inwestycyjny obejmuje 256 ha, z czego 211 ha to działki, na których można prowadzić działalność gospodarczą, a pozostała część przeznaczona jest dla niezbędnej infrastruktury, którą przygotowało miasto, m.in. dróg, chodników, sieci energetycznych, sieci wodno-kanalizacyjnych czy zbiorników retencyjnych.

REKLAMA

Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.

UM Dąbrowa Górnicza / Foto: Dariusz Nowak

O inwestorze:

Brembo to znany na całym świecie producent systemów hamulcowych, głównie do samochodów i motocykli sportowych. Przedsiębiorstwo założone zostało w Bergamo we Włoszech w 1961 roku przez Emilia Bombassei, a rozwinięte przez jego syna Alberto Bombassei.

Firma sprzedaje zaawansowane części układów hamulcowych na rynku motoryzacyjnym, m.in. zaciski, bębny, tarcze oraz przewody hamulcowe. Brembo prowadzi również badania dotyczące poprawy produktów i udoskonalania ich. Posiadają oni swoje odlewnie, które zaopatrują filie firmy w materiały produkcyjne. Metody produkcji firmy zostały docenione i przyznane zostały im certyfikaty QS9000 oraz ISO 9001.

Obecnie Brembo zaopatruje takie marki jak: Aston Martin, Audi, Ferrari, Lamborghini, Maserati, Mercedes-Benz, Honda, Pagani i Porsche. Poza tym marki które oferują hamulce Brembo za dopłatą to: Acura, Alfa Romeo, Buick, BMW, Chrysler, Fiat, Holden, Hyundai, Jaguar, Land Rover, Lexus, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Infiniti, Pontiac, Renault, SEAT, Subaru, Vauxhall, Volkswagen, Volvo i Jeep.

Dodatkowo firma zaopatruje w swoje produkty takich producentów motocykli jak: Aprilia, Bimota, BMW Motorrad, Ducati, Harley-Davidson, Husqvarna, IMZ-Ural, KTM, Moto Guzzi, MV Agusta, Suzuki, Triumph, Victory, Yamaha i Voxan. A także producentów pojazdów ciężarowych i dostawczych oraz naczep takich jak: Man, Scania, Iveco, Schmitz Cargobull oraz Knorr-Bremse.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA