Mieszkać ładnie i wygodnie – to oczywiste. Wybierając mieszkanie warto postawić na jego długofalową wartość. Nie mamy wpływu na to, jak będą się kształtowały ceny. Na szczęście na to, jaką pozycję zajmie nasza nieruchomość na tle innych, i czy będzie zbywalna na korzystnych warunkach – już tak. Są obiektywne atuty nieruchomości, które sprawią, że utrzyma ona wartość latami, niezależnie od hossy lub bessy na rynku.
Nieruchomość, kupiona z zaciągnięciem kredytu lub bez, może mieć kilka wymiarów inwestycyjnych. Po pierwsze, jest realizacją osobistych potrzeb, pozwala na planowanie kolejnych życiowych decyzji, rozwój rodziny, czy samodzielność – zależnie od sytuacji życiowej nabywcy. Pod tym kątem rozpatrywany zakup zawsze jest korzyścią. Po drugie, właściwie wybrana nieruchomość powinna być odporna na wahania rynku. Nabywając mieszkanie nie zawsze da się spektakularnie zarobić, ale można zyskać gwarancję stabilnej wartości także w czasach kryzysu, kiedy następuje uśrednienie cen różnych mieszkań o różnym standardzie.
Decydując się na mieszkanie w dobrej lokalizacji, ale nieciekawie zaprojektowanej, trzeba się liczyć z tym, że jego wartość będzie się dewaluowała. Analogicznie, zakup wysokiej jakości architektury w mało atrakcyjnej dzielnicy powoduje, że wartość nieruchomości nie będzie korzystna tak długo, dopóki najbliższa okolica nie nabierze świetności.
Jakie zatem inwestycje mają długofalowe wartości?
Ujmując sprawę wprost – te, które obronią się na rynku w perspektywie lat. Mowa tu przede wszystkim o jakości wykonania inwestycji oraz jej lokalizacji. Najłatwiej prześledzić to zjawisko na kilku wrocławskich przykładach.
W centrum Wrocławia obowiązuje zasada, by nie rezygnować z najważniejszych atutów, ale i za nie nie przepłacać. Serce miasta ma to do siebie, że aspiracje kupujących są tu wyższe niż w pozostałych dzielnicach. Decydując się na najtańszą, skromną w wartości nieruchomość w centrum trzeba liczyć się z tym, że będzie się ona tracić na wartości w czasie, w kontekście pobliskich obiektów w lepszym standardzie.
Jak sąsiedztwo budynków wpływa na wartość naszego mieszkania widać po osiedlu Zielona Wyspa. To kompleks budynków cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem klientów i utrzymujący relatywnie wysokie ceny transakcyjne. Inny przykład z historii projektowej Archicomu – jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziś biurowców w Rynku – Renaissance Business Centre powstały w 2000 roku. Dziś, zarówno pod kątem użytkowym, jak i architektonicznym ciągle z sukcesem spełnia swoją funkcję, co nie jest oczywiste w przypadku obiektów komercyjnych powstałych w okolicy w tym samym czasie.
Dzielnice na przedmieściach – tylko w pełni zagospodarowane.
Rozpatrując wartość mieszkań poza centrum, oprócz bliskości przyrody czy dogodnej komunikacji miejskiej warto zwrócić uwagę na funkcjonalność architektury oraz jej estetykę. Spacer po osiedlu Cztery Pory Roku na Jagodnie jak w soczewce pokaże, że powstająca etapami od 10 lat zabudowa broni się ponadczasowością. Kolorowe elewacje, przestrzenie między budynkami, wysokiej jakości wykonanie i odpowiednio dobrana roślinność sprawiają, że osiedle zyskuje kolejne setki sympatyków. Sprawdziła się przyjęta idea urbanistyczna w postaci niskiej zabudowy, która wpuszcza do mieszkań dużo światła. Przestrzeń porządkują kwartały ulic i domkniętych, przyjaznych podwórek. Budynki dzielą przestrzeń na wspólną i półpubliczną z miejscami do odpoczynku w postaci zielonych dziedzińców. Te rozwiązania zapewniają swobodę i oddech. Wprowadzając się tu można od razu korzystać z wszystkich dobrodziejstw rekreacyjno-sportowych: boisk do koszykówki i siatkówki, klubu osiedlowego, ryneczków z ławkami, monitorowanych placów zabaw. Własne boiska i fitness dają niezależność w spędzaniu czasu na osiedlu. Dostęp do nich mają wszyscy mieszkańcy, co sprzyja integracji sąsiedzkiej.
Najlepsze rozwiązania projektowe, tak ciepło przyjmowane przez mieszkańców Jagodna i sprzyjające stabilności wartości lokalu, zostaną wprowadzone na osiedlu przy ul. Stabłowickiej 118. Na przyszłych lokatorów czekają tam wyłącznie sprawdzone układy mieszkań w estetycznej zabudowie, która uzupełnia istniejącą dzielnicę. To korzystne inwestycyjnie we Wrocławiu miejsce, gdzie mieszkając w nowoczesnym, nowym budownictwie blisko przyrody można mieć jednocześnie dostęp do infrastruktury miejskiej – szkół, przedszkoli, sklepów, parków – co podnosi wartość nieruchomości.
Otoczenie i architektura sprzyjające wypoczynkowi.
Na Olimpii Port cały zespół urbanistyczny również został zaprojektowany tak, by jego mieszkańcy mogli liczyć na coraz wyższą wartość nieruchomości. Architektura i zastosowane materiały nawiązują do wykończeń typowych dla zespołów o funkcjach niegdyś portowych. Właśnie trwa przekazywanie kluczy do pierwszych mieszkań (docelowo 5000). Wraz z nimi nabywcy będą mieć dostęp do własnego klubu osiedlowego z fitnessem, parków i dziedzińców. Wzdłuż głównych ulic i bulwarów powstaną ciągi handlowe ze sklepami i usługami, a miejscem relaksu będzie nadodrzańska, słoneczna marina. Wkrótce mieszkańców zastanie w pełni zagospodarowana dzielnica, wykraczająca ponad standardy przeciętnego osiedla.
Archicom