źródło: Czora&Czora

Wrocław: Budowa nowego gmachu sądu apelacyjnego coraz bliżej. Będzie jednak droższa

Mariusz Bartodziej
Prace przy zbiegu ulicy Piłsudskiego i Zielińskiego mogą ruszyć w przyszłym roku, choć początkowo miały jeszcze w tym. Zmienił się nie tylko planowany czas robót – wartość inwestycji przekroczy jednak pięćdziesiąt milionów złotych.
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu złożył 18 czerwca wniosek o pozwolenie na budowę swojej nowej siedziby przy ul. Zielińskiego. Powstanie na działce nr 21/10, o powierzchni 9235 mkw. Dokumentację projektową przygotowuje Pracownia Architektoniczna Czora i Czora Sp. z o.o.
Jeśli otrzymamy pozwolenie na budowę w 2018 roku, wstępne prace budowlane mogą się rozpocząć w 2019. Budowa potrwa trzy-cztery lata – wyjaśnia nam Małgorzata Lamparska, rzecznik Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu ds. cywilnych.
UM Wrocławia

Budowa droższa niż przewidywane 50 milionów złotych

Budowa nowej siedziby jest spowodowana "brakiem odpowiedniej powierzchni dla prowadzenia działalności statutowej".  Sześciokondygnacyjny gmach (pięć nadziemnych i jedna podziemna) będzie większy od dwóch obecnych budynków sądu – przy ul. Energetycznej 4 oraz Powstańców Śląskich 124. Jego powierzchnia netto wyniesie około 8 tys. mkw. Będzie długi na 90 m, szeroki na 32 m i wysoki na 25 m.
Znajdą się w nim dodatkowe strefy dla rozpraw niejawnych, z których będzie korzystała cała apelacja wrocławska – mówi Małgorzata Lamparska.
Czora&Czora
Inwestor utworzy parking naziemny na 60 miejsc dla pracowników oraz 14 dla petentów, w tym część dla osób niepełnosprawnych (korzystanie z obiektu ułatwią im również podjazdy, windy oraz odpowiednio zaprojektowane toalety). Powstaną także miejsca dla rowerów, a także, w garażu podziemnym, dla konwoju. Na dachu budynku nie będzie jednak zieleni, jak sugerowała jedna z wizualizacji. Za to na niezabudowanym terenie wykonawca posadzi drzewa, krzewy oraz trawę. O tym, że budowa nowej siedziby miała ruszyć jeszcze w tym roku i kosztować około 50 mln zł, pisaliśmy w sierpniu.
Była to wstępna kwota. Ostateczna będzie wyższa, określona zostanie po wykonaniu projektu wykonawczego – informuje Lamparska.
Czora&Czora
Wiadomo już też, jaką funkcję będą pełnić po przeprowadzce obecne budynki sądu.
Zostaną w zarządzie sądu apelacyjnego z przeznaczeniem na ulokowanie w nich niektórych komórek sądu, które obecnie korzystają z powierzchni wynajmowanych – tłumaczy Małgorzata Lamparska.
Zabudowa także innej pustej działki w okolicy
Mieszkańcy mogą spodziewać się w niedalekiej przyszłości także innego pustego terenu w okolicy, przy ulicy Joachima Lelewela. Miasto otrzymało za sprzedaną nieruchomość ponad trzykrotnie więcej, niż oczekiwało. Do przetargu przystąpiło aż czternastu uczestników, o czym informowaliśmy w marcu.