O cztery nowe sale operacyjne wzbogacił się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, który mieści się we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego. W poniedziałek uroczystego otwarcia bloku dokona marszałek Rafał Jurkowlaniec wraz z dyrektorem szpitala prof. dr hab. Wojciechem Witkiewiczem. Dodatkowo, w trakcie konferencji "Innowacyjność, nauka, praktyka" otwarta zostanie nowoczesna Pracowania Rezonansu Magnetycznego oraz Ośrodek Chirurgii Robotowej.
Remont Bloku Operacyjnego był możliwy dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Projekt zrealizowano w ramach Priorytetu VIII RPO WD na lata 2007-2013 ''Modernizacja infrastruktury ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku'' Całkowita wartość projektu to 11 392 525,65 zł. Wkład Unii Europejskiej wyniósł 7 933 198,42 zł. Cztery nowe sale wyposażone są w sprzęt medyczny najwyższej jakości m.in. aparaty do znieczulania wraz z komputerami rejestrującymi i archiwizującymi parametry życiowe chorego. Obiekty są w pełni zinformatyzowane, posiadają śluzy dla personelu wraz z węzłami sanitarnymi oraz pomieszczenia magazynowe.
Co roku wykonywanych jest tu ok. 4,5 tysiąca operacji. Są to głównie zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, naczyniowej, transplantacyjne, urazowo-ortopedyczne, onkologiczne, endokrynologiczne oraz zabiegi laparoskopowe z ginekologii, urologii, chirurgii ogólnej, onkologii i neurologii. Od dwóch lat na Bloku Operacyjnym pracuje robot chirurgiczny da Vinci Si. Dzięki modernizacji obiektu możliwa będzie poprawa warunków, poziomu i jakości świadczonych usług medycznych oraz polepszenie warunków pracy personelu.
Pracownię Rezonansu Magnetycznego współfinansowało Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Rezonans magnetyczny zakupiony przez szpital jest urządzeniem najwyższej klasy. Obecnie są tylko trzy takie aparaty w Polsce (Wrocław, Gdańsk, Gliwice) i jest to jedyne wyspecjalizowane oprogramowanie pozwalające diagnozować choroby cywilizacyjne, w tym nowotworowe i kardiologiczne w sposób zgodny z najlepszymi standardami światowymi.
Ośrodek Chirurgii Robotowej powstał na bazie zakupionego w 2010 r., pierwszego w Polsce, robota chirurgicznego da Vinci Si. Robot stwarza możliwość leczenia chorych w naszym kraju z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć chirurgii małoinwazyjnej, jakie mogą być stosowane w poprawie leczenia chorób nowotworowych, tj. nowotworu odbytnicy, jelita grubego, prostaty, macicy z przydatkami, czy też nerek. Trzy zespoły chirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego są przeszkolone do wykonywania operacji za pomocą robota. Dotychczas w WSS we Wrocławiu przeprowadzono 97 operacji z jego zastosowaniem.