Galeria-widmo straszy przy al. Śląskiej. Miasto obiecuje: ktoś ją postawi

Galeria-widmo straszy przy al. Śląskiej. Miasto obiecuje: ktoś ją postawi

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Mamy piękny nowy stadion na Pilczycach. A obok równie piękną dziurę w ziemi wypełnioną wodą. Miała tam powstać galeria handlowa, ale póki co budowa nawet się nie zaczęła. Mimo to przedstawiciele magistratu podkreślają, że centrum handlowe na pewno się tam pojawi. Tylko nie wiadomo, kto je wybuduje.

Pod koniec października na stadionie miejskim zaczną grać piłkarze Śląska, a na 11 listopada zaplanowano mecz reprezentacji Polski z Włochami. Kibiców, którzy przyjadą na Pilczyce może zaskoczyć jednak widok, jaki zastaną w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu.

Tam powinna trwać budowa galerii handlowej. Zyski z jej działalności mają docelowo finansować funkcjonowanie piłkarskiego Śląska - tak obiecywał Zygmunt Solorz, gdy stawał się współwłaścicielem wrocławskiego klubu. Póki co jednak się na to nie zanosi - start budowy wciąż się opóźnia i tak naprawdę chyba nikt nie wie, kiedy się rozpocznie.

Pewne jest, że do Euro centrum handlowe na pewno nie powstanie - na wykończenie stanu surowego potrzeba minimum trzynastu miesięcy. A za użytkowanie gruntu, na którym docelowo ma powstać galeria, Śląsk co roku musi płacić miastu prawie 2 mln złotych. Czas zapłaty pierwszej raty minął w marcu br., ale klub poprosił o przedłużenie terminu płatności do końca roku. Następną transzę Śląsk ma zapłacić do końca marca 2012.

Magistrat, który ziemię pod budowę galerii oddał w użytkowanie Śląskowi jest zdeterminowany, by inwestycja ruszyła możliwie szybko. Jak podkreślają urzędnicy, nie ma możliwości by zmieniło się przeznaczenie gruntu i zamiast centrum handlowego pojawiło się tam coś innego.

- Galeria wcześniej czy później na pewno powstanie. Jeśli nie wybuduje jej obecny inwestor, zrobi to ktoś inny. Ale będziemy dążyć do tego, żeby Śląsk Wrocław rozpoczął budowę jak najszybciej - komentuje Michał Janicki, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. Euro 2012.

Budowa galerii handlowej ma kosztować ponad pół miliarda złotych. Ponad jedną czwartą z 200 tys. mkw obiektu zajmą powierzchnie handlowe. W centrum ma znaleźć się market, 150 sklepów, restauracje oraz różnego rodzaju punkty usługowe (parter i pierwsze piętro). W przystadionowej galerii powstaną także: multipleks, centrum rozrywki i kawiarnie. Na zadaszonym parkingu, na poziomie -1, można będzie zostawić około 2500 samochodów.

Przypomnijmy, na początku lipca wrocławscy radni zgodzili się na utworzenie przez Śląsk Wrocław spółki - córki, która zajmie się budową i zarządzaniem galerią handlową. Był to warunek postawiony przez konsorcjum, z którym negocjowano warunki udzielenia kredytu na budowę.

REKLAMA
Autor: tm

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA