Wrocław: Zabytkową wieżę ciśnień na Kuźnikach czeka rewitalizacja. Powstaną mieszkania i usługiźródło: UM Wrocławia

Wrocław: Zabytkową wieżę ciśnień na Kuźnikach czeka rewitalizacja. Powstaną mieszkania i usługi

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Miasto sprzedało budynek położony przy ulicy Elbląskiej trzy lata temu, przy piątej próbie. Nowy właściciel zapłacił prawie 400 tysięcy złotych. Może stworzyć m.in. galerię sztuki.
Prywatny inwestor złożył 26 sierpnia wniosek o pozwolenie na przebudowę wieży ciśnień przy ul. Elbląskiej na Kuźnikach na funkcję mieszkalno-usługową. W listopadzie 2017 roku uzyskał już (po miesiącu) zgodę na rozbiórkę wewnętrznego zbiornika wody. Projekt przygotowuje SHI pracownia projektowa Eliza Suder-Tobiasz z Wrocławia. Inwestor nie odpowiada na nasze pytania dotyczące swoich planów.
UM Wrocławia

Mieszkania, pracownia i galeria sztuki

Dawna kolejowa wieża ciśnień jest wpisana od lutego 2015 roku do rejestru zabytków. Jej powierzchnia zabudowy wynosi około 83 mkw., kubatura ok. 2 285 metrów sześciennych, a wysokość – 27 m. Stoi na działkach nr 70/1, 71/5 oraz 71/9, o łącznej pow. 443 mkw.
UM Wrocławia
Miasto chciało sprzedać ją już we wrześniu cztery lata temu, za co najmniej 400 tys. zł (zwolnione z podatku VAT). Ogłosiło jeszcze dwa przetargi z taką ceną wywoławczą, bez skutku. W czerwcu 2016 roku obniżyło ją do 360 tys. zł, ale wciąż nie było chętnych. Znalazł się przy piątym postępowaniu, które odbyło się po czterech miesiącach. Osoba fizyczna zaoferowała 380 tys. zł (kwota za sam budynek, stanowiący 28,66% osiągniętej ceny, została obniżona o 30%).
Teren nie jest objęty planem miejscowym, dlatego nowy właściciel wystąpił w marcu 2017 roku o ustalenie warunków zabudowy. Uzyskał je pięć miesięcy później. Dopuszczona inwestycja zakłada tylko adaptację wnętrza wieży na część mieszkalną oraz usługową (pracownia architektoniczna i galeria sztuki). Zewnętrzna forma budynku się nie zmieni. Inwestor musi zapewnić co najmniej dwa miejsca postojowe na swoim terenie.
UM Wrocławia

Osiedli też przybędzie

REKLAMA
Na Kuźnikach pojawią się także nowe osiedla. Blue Forest Development Sp. z o.o. buduje od majaZatokę Pucką. Wydzieli w domach 26 lokali cztero- i pięciopokojowych, o metrażach 105-160 mkw. Są dostępne cztery typy budynków, m.in. z garażem i miejscem postojowym lub dwoma miejscami postojowymi. Skończy prace w grudniu 2020 roku. Nieruchomość o powierzchni blisko 8 tys. mkw. wylicytował na miejskim przetargu w styczniu ubiegłego roku. Zapłacił ponad 2 mln zł netto. Wizualizacje są dostępne w galerii.
materiały inwestora
W tej części Wrocławia powstaną też lokale w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. W sąsiedztwie zabytkowej parowozowni zbuduje się w dwóch etapach przeszło 600 mieszkań w zabudowie wielorodzinnej. O wytycznych pisaliśmy w październiku zeszłego roku. Miesiąc później przedstawialiśmy zwycięską koncepcję.
BGK Nieruchomości
S.A.M.I. Architekci

Nowe życia wrocławskich wież

W stolicy Dolnego Śląska jest więcej zabytkowych wież ciśnień czekających na zagospodarowanie, jak ta przy ul. Berenta na Karłowicach. Wrocławskie Centrum Inwestycyjne Sp. z o.o. S.K.A. odkupiło ją od miasta. Miało już kończyć rewitalizację, a zdążyło tylko uzyskać warunki zabudowy. O szczegółach donosiliśmy miesiąc temu.
fot. Jakub Zazula
W prywatnych rękach jest też wieża na Borku, zlokalizowana przy ul. Sudeckiej/al. Wiśniowej. Powstała w latach 1904-1905. Dwa lata temu zakupiła ją grupa Adamietz Sp. z o.o. Jak informowaliśmy w sierpniu, poszukuje najciekawszej koncepcji wykorzystania budynku.
Investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA