Hutmen wyprowadzi się z Wrocławia?

Hutmen wyprowadzi się z Wrocławia?

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Władze Hutmenu - przedsiębiorstwa działającego we Wrocławiu od kilkudziesięciu lat przeniosły się już do warszawskiej siedziby Impexmetalu, głównego akcjonariusza wrocławskiej spółki. Prawdopodobnie za jakiś czas ze stolicy Dolnego Śląska zniknie cały zakład produkcyjny, a teren przy ul. Grabiszyńskiej zostanie wystawiony na sprzedaż.

Hutmen jest jednym z największych producentów wyrobów z metali nieżelaznych w Polsce. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się we Wrocławiu przetwórstwem miedzi i jej stopów. Jego tradycja sięga 1918 roku. Wtedy to, na powierzchni 4000 m2 powstał zakład hutniczy "Schaefer & Schael", wytwarzający stopy łożyskowe, spoiwa cynowo-ołowiowe, stopy drukarskie i brązy.

W czasie II Wojny Światowej zakład uległ zniszczeniu, po wojnie udało się go jednak odbudować, wpisać do rejestru przedsiębiorstw, a także rozszerzyć działalność o nowe wydziały produkcyjne. W 1963 r. firma zaczęła działać pod szyldem Zakłady Hutniczo-Przetwórcze Metali Niezależnych „Hutmen” – ta nazwa przetrwała aż do 1992 r.

Na przestrzeni tych lat zakład wielokrotnie był modernizowany, restrukturyzowany i rozbudowywany. 2 marca 1992 r. przedsiębiorstwo państwowe przekształciło się jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.


5 listopada 1997 r. spółka Hutmen S.A. zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Większość akcji w Hutmenie (62,5 proc.) posiada obecnie Impexmetal S.A. – i to właśnie do siedziby głównego akcjonariusza przeniesiono władze wrocławskiego przedsiębiorstwa. Właścicielem Impexmetalu jest z kolei Grupa Boryszew, która kontroluje ponad 50 proc. akcji spółki (łącznie Grupa Boryszew i jej większościowy akcjonariusz Roman Karkosik mają 54,3 proc. akcji).

Na oficjalnej stronie internetowej Hutmenu widnieje już nowy adres siedziby spółki: ul. Łucka 7/9 w Warszawie. Ale adresem do korespondencji wciąż pozostaje ul. Grabiszyńska. Także wszystkie numery kontaktowe do pracowników nadal kierują do stolicy Dolnego Śląska.

Czy przeniesienie siedziby spółki oznacza, że z Wrocławia zniknie cały zakład Hutmenu, a teren przy ul. Grabiszyńskiej zostanie wystawiony na sprzedaż? Mimo prób nie udało nam się skontaktować z rzecznikiem prasowym Hutmenu i potwierdzić tych informacji.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA