Wrocław: JW Construction miał tu postawić hotel. Sprzedał grunt, a spółka właściciela Epi na razie burzy

Wrocław: JW Construction miał tu postawić hotel. Sprzedał grunt, a spółka właściciela Epi na razie burzy

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Jeden z największych polskich deweloperów chciał dekadę temu zbudować przy ulicy Powstańców Śląskich zbudować wielofunkcyjny kompleks. Jego powierzchnia użytkowa wyniosłaby prawie 30 tysięcy metrów kwadratowych. Plan jednak nie doszedł do skutku z racji nieporozumienia się z partnerem biznesowym. Teren przy zabytkowej willi należącej dawniej do PWST trafił w ręce firmy związanej z właścicielem sąsiedniego marketu.
Spółka BMK Invest Sp. z o.o. Sp. k. (jej wspólnikiem jest Michał Kosela, właściciel Epi) uzyskała 8 kwietnia pozwolenie na rozbiórkę budynków, muru i wiaty stalowej o łącznej kubaturze 18,8 tys. metrów sześciennych. Są zlokalizowane na działkach nr 12/2, 12/3 oraz 30, o łącznej powierzchni 3 621 mkw. Częściowo mieszczą się pod adresem Komandorska 29-35, choć adres wskazany w dokumentacji to ul. Powstańców Śląskich 20. Zgodnie z tablicą informacyjną wyburzanie rozpoczęło się 24 czerwca, a zakończy 30 września 2020 roku. BMK Invest pozostawia nasze pytania bez odpowiedzi, a prezes Epi nie chce udzielać żadnych informacji.
UM Wrocławia

Skomplikowane transakcje

Użytkownikiem wieczystym wspomnianego terenu była spółka Develo. Jak mówił dla "Pulsu Biznesu" Eugeniusz Jasikowski, jej prezes, nie byli w stanie podjąć się realizacji inwestycji szacowanej na 200 mln zł. Do pełnego wykorzystania potencjału nieruchomości była potrzebna jeszcze sąsiednia działka nr 14, o powierzchni 1 331 mkw. Znajduje się na niej (przy ul. Powstańców Śląskich 22) wpisana do rejestru zabytków willa, wówczas należąca do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.
W 2009 roku Develo porozumiało się więc z J.W. Construction Holding S.A. Podpisali, jak tłumaczył tygodnikowi "Wprost" Józef Wojciechowski (przewodniczący rady nadzorczej JWCH), dość skomplikowaną umowę. Zakładała zakup obu nieruchomości łącznie, z tym że Develo wpierw musiało odkupić grunt od PWST. Na całym obszarze miał powstać obiekt biurowo-hotelowo-mieszkalny o pow. użytkowej około 27 tys. mkw.
materiały inwestora
materiały inwestora
Prace rozpoczęła wskazana przez Develo Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. Zasugerowała wymianę części posesji z właścicielem sąsiedniego marketu Epi. W 2010 roku doszło do zawarcia nowej umowy. Zgodnie z nią JWCH nabył teren spółki Develo i miał odkupić od niej następnie działkę z zabytkową willą. Musiał jednak wyłożyć partnerowi 11 mln zł na wykupienie terenu PWST.
fot. Jan Augustynowski

Fiasko współpracy

W kolejnych miesiącach JWCH miał już gotowy projekt budowlany (współpracował z zagranicznymi pracowniami). Okazało się jednak, że do zamiany działek nie dojdzie, a Develo nie przeniosło na JWCH własności parceli przy ul. Powstańców Śląskich 22. Nie zamierzało też odzyskać sprzedanego już za 10 mln zł gruntu, obciążonego przez zaciągnięte kredyty hipotekami na ok. 25 mln zł. Sprawa trafiła do sądu. Choć wygrał ją JWCH, to odzyskał jedynie promil zainwestowanych pieniędzy. Nabytą nieruchomość (na której jest prowadzona rozbiórka) sprzedał za milion złotych spółce BMK Invest.
Nie mieliśmy wyjścia – nikt inny nie kupiłby działki z obciążoną hipoteką przewyższającą jej wartość, na której nie można nic sensownego zrealizować – wyjaśniał Józef Wojciechowski.
Teren z zabytkiem przy ul. Powstańców Śląskich 22 trafił w czerwcu 2012 roku za 4,4 mln zł do katowickiej spółki NKS. Obecnie to własność firmy Matterhorn Investment International Polska Sp. z o.o. Jej wspólnikiem jest Matterhorn Investment International S.A. z siedzibą w Chexbres w Szwajcarii.
fot. Jan Augustynowski

Powstanie 150-metrowy wieżowiec?

Ten rejon jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym w lipcu 2010 roku. Dopuszcza zabudowę o wysokości maksymalnie 55 m, z dominantą do 100 m. W lipcu rok temu radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany MPZP, zgodnie z którą umożliwiono by postawienie nawet 150-metrowej wieży.
Mieszkańcy mogli składać wnioski do 16 listopada. Wpłynęło ich 352. Dotyczyły m.in. obniżenia maksymalnego wskaźnika powierzchni zabudowy i wysokości budowli, podwyższenia minimalnego wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej oraz skomunikowania nowej zabudowy.
Nie zostały podjęte decyzje dotyczące sposobu rozpatrzenia złożonych wniosków – informuje nas Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego magistratu. – Rozstrzygnięcia związane ze sposobem rozpatrzenia wniosków będą rzutowały na dalszy przebieg procedury planistycznej.
Urzędnicy nie są w stanie podać terminów kolejnych etapów prac nad zmianą MPZP, w tym uchwalenia projektu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Warszawa: Ligia – spółdzielnia mieszkaniowa rozbudowuje osiedle w Ursusie [WIZUALIZACJE]
Warszawski deweloper rozpoczął realizację drugiego etapu inwestycji w rejonie ulic Kolorowej i Tomci...
Pierwszy ekologiczny magazyn powstaje w 7R Park w Sosnowcu
Trwa budowa pierwszego magazynu według nowej eko koncepcji 7R Green. Obiekt powstaje w formule BTS d...
Wrocław: Coraz bliżej sprzedaży rzędu kamienic przy Dworcu Głównym. W grę wchodzi kilkanaście milionów
Zabytkowe budynki mieszkalne przy zbiegu ulic Małachowskiego i Pułaskiego miały zostać zburzone pod...
Wrocław: Ruszy budowa Alei Stabłowickiej. Znamy wykonawcę wielomilionowej inwestycji [WIZUALIZACJE]
Oferta firm Kobylarnia i Tormel, sięgająca prawie 190 milionów złotych, jako jedyna mieściła się w b...
Warszawa: Biurowiec Cube na Mokotowie jednak nie powstanie. Eiffage zmienia plany
Przy zbiegu ulic Cybernetyki i Postępu, obok Hiltona, miał w ubiegłym roku powstać budynek o powierz...
Wrocław: Państwowe działki usługowe na Nowym Dworze czeka sprzedaż
Na licytację trafią dwie parcele przy zbiegu ulic Rogowskiej i Zemskiej. Ich łączna wartość wynosi p...
Wrocław: Będzie więcej gminnych mieszkań. Miasto porozumiało się z KZN
Wrocławski samorząd będzie działał wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości przy realizacji wspólny...
Kraków: Skrzyneckiego 15-17 – w pobliżu ronda Matecznego powstaje apartamentowiec [WIZUALIZACJE]
Krakowski deweloper Spiridon realizuje inwestycję w miejsce zburzonego w tym roku obiektu przy alei...
Wrocław: PSG zbuduje niedaleko lotniska siedzibę dla oddziału
Największa spółka grupy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zbuduje biurowiec dla Gazowni Wrocła...
Warszawa: Essentiel – Bouygues Immobilier zapowiada budowę nowego osiedla na Białołęce [WIZUALIZACJE]
Polski oddział francuskiego dewelopera znów stawia na prawobrzeżną część stolicy. Zrealizuje blisko...