Już ponad 200 uchodźców z Ukrainy znalazło zatrudnienie w stolicy Dolnego Śląska. W punkcie zorganizowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu aktualnie jest ponad trzy tysiące ofert dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy.
Ukraińcy znaleźli zatrudnienie m.in. we wrocławskiej Straży Miejskiej. Dziewięć osób - osiem kobiet i mężczyzna - pracuje tam na stanowiskach cywilnych. Gmina Wrocław oferuje między innymi pracę w MPK Wrocław dla kierowców, motorniczych i mechaników. Nie jest wymagana znajomość języka polskiego.
Wrocławski magistrat oferuje też pracę dla ukraińskich nauczycielek i nauczycieli. Do wrocławskich szkół od wybuchu wojny w Ukrainie zapisano już ponad 3 tys. ukraińskich dzieci. Wrocławscy urzędnicy wskazują, że dyrektorzy szkół i przedszkoli otrzymują zgłoszenia od obywateli Ukrainy, którzy chcą pracować na stanowiskach pedagogicznych. Szacuje się, że w ciągu najbliższych tygodni do przedszkoli, szkół podstawowych i liceów może trafić łącznie kolejne 2-2,5 tys. dzieci i młodzieży z ogarniętej wojną Ukrainy.
Jak powiedział prezydent Sutryk na antenie Radia Wrocław: – To będzie bardzo trudny rok. Proszę zwrócić uwagę, przed wybuchem wojny my mieliśmy w naszych przedszkolach i szkołach 4 tysiące dzieci z Ukrainy. Tych Ukraińców, którzy tutaj do nas przyjeżdżali, zresztą przez lata i my to mogliśmy też rozłożyć w czasie. To co jest cechą tej sytuacji, cechą, która nie pomaga oczywiście, to fakt, że w bardzo krótkim czasie bardzo dużo ludzi przyjechało. Nikt z nas nie był na to przygotowany. Tylko od początku wojny, kiedy zaczęli tutaj przyjeżdżać Ukraińcy, ponad 4 tysiące nowych dzieci zadeklarowało, czy opiekunowi tych dzieci zadeklarowali chęć ich uczestnictwa w zajęciach przedszkolnych, czy szkolnych.
Jak dodaje prezydent: – Teraz już zmieniły się zapisy rozporządzenia ministra edukacji. Zwiększają się limity w oddziałach i szkolnych, i przedszkolnych, z 25 do odpowiednio 28-29. My zwiększamy także liczbę uczniów w klasach przygotowawczych. To są właśnie te klasy dla Ukraińców, przypomnę tych klas mamy prawie 50 we wrocławskich szkołach. Te limity, poprzez zmiany w rozporządzeniu, zmieniają się i to nam pozwoli w jakiś sposób tej sytuacji sprostać. Ale no nie obejdzie się bez zupełnie nowych miejsc, a na zupełnie nowe miejsce trzeba będzie poczekać, bo to oznacza po prostu procesy inwestycyjne i to oznacza pieniądze.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreśla, że stolica Dolnego Śląska chce pomagać uchodźcom jak najszybciej, a przy tym - jak mówił - kompleksowo.
– Pomoc zakłada w pierwszym etapie wyżywienie, opiekę medyczną i podstawowy nocleg. Później oferujemy pomoc w opiece nad dziećmi i w znalezieniu pracy. Wrocław wspólnie z urzędem pracy zorganizował specjalny punkt, gdzie mogą się zgłaszać obywatele Ukrainy i pracodawcy oferujący dla nich pracę – informuje prezydent Jacek Sutryk.
Przed wybuchem wojny w Ukrainie, we Wrocławiu mieszkało ponad 100 tysięcy osób z tego kraju. Od momentu napaści Rosji na Ukrainę w stolicy Dolnego Śląska pozostaje kolejne 100 000 obywatelek i obywateli Ukrainy. Oznacza to, że w tej chwili Wrocław zamieszkuje według różnych szacunków od 850 do ponad 900 tysięcy osób.
Dodatkowo już około 5 000 osób znalazło schronienie na terenie Aglomeracji Wrocławskiej. Na jej terenie jest dostępne ponad 2 tysiące ofert pracy.