Mieszkańcy czekają na tę inwestycję co najmniej od dwóch lat, gdy projekt zwyciężył we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Wskazywali, że brak świateł wieczorami ogranicza możliwość uprawiania sportu i stwarza zagrożenie. Zakład Robót Teletechnicznych "Telfa" wykona prace do końca maja za ponad 700 tysięcy złotych.
Zarząd Zieleni Miejskiej rozstrzygnął 14 stycznia przetarg na oświetlenie parku Klecińskiego. Listę ofert poznaliśmy tydzień wcześniej. Zgłosiło się pięciu chętnych. Ceny wahały się od 716 do 905 tys. zł brutto. Miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel maksymalnie 740 tys. zł. Wybrało najkorzystniejszą pod względem ogólnej punktacji (w tym ceny) propozycję, złożoną przez Zakład Robót Teletechnicznych "Telfa".
Zwycięzca przygotuje instalację, zamontuje 87 latarni, a na koniec odtworzy trawniki i ścieżki. Wykona prace do 31 maja. Udzielił pięcioletniej gwarancji.
Oświetlenie przyciągnie więcej mieszkańców
Projekt rejonowy oświetlenia parku Klecińskiego zwyciężył w WBO 2017 (budżet do 750 tys. zł). Otrzymał 1140 głosów.
– Brak oświetlenia alejek jest dużą przeszkodą dla uprawiania sportów w godzinach wieczornych i nocnych. Dodatkowo duża część mieszkańców dojeżdżających komunikacją zbiorową przechodzi parkiem na pętlę tramwajową oraz przystanek autobusowy i z powrotem – wyjaśnia lider projektu.
Zwraca uwagę, że jest to dość niebezpieczne. Ponadto jego zdaniem światła w godzinach wieczornych przyciągną większą liczbę osób chcących aktywnie spędzić czas, z uwagi na tradycyjnie późne godziny kończenia pracy.
Park będzie większy i powstanie w nim siłownia
Oświetlenie nie jest jedynym zwycięskim projektem w WBO, dotyczącym parku Klecińskiego. W grudniu ubiegłego roku donosiliśmy, że ZZM wyłonił wykonawcę siłowni zewnętrznej wraz z elementami małej architektury. Tego mieszkańcy oczekiwali także w 2017 roku.
Ponadto rok później zgłosili w WBO 2018 projekt powiększenia parku (do 750 tys. zł). 1881 głosów wystarczyło, by wygrać.
– Od kilku lat obserwuje się bardzo szybki wzrost inwestycji mieszkaniowych w obrębie osiedli Klecina i Krzyki-Partynice, czemu nie towarzyszy rozwijanie obszarów zielonych służących rekreacji mieszkańców. Jedynym zagospodarowanym miejscem są tereny parku Klecińskiego, który w sezonie jest mocno zatłoczony – zwraca uwagę Joanna Zakrzewska, liderka projektu.
Inwestycja zakłada oczyszczenie i wyrównanie terenu po drugiej stronie rzeki Ślęzy, pomiędzy al. Karkonoską a ul. Wałbrzyską. Joanna Zakrzewska wskazuje, że obecnie mieszkańcy tworzą tam nielegalne wysypisko śmieci
Zdjęcie: pixabay.com