DODAJ

Wrocław: Budowa parku na Żernikach musi zaczekać. Zabrakło środków

Sport i rekreacja / Wrocław
Wrocław: Budowa parku na
Mariusz Bartodziej
2019-03-08 16:46:26
Inwestycja realizowana w ramach środków z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego ma pochłonąć blisko 1,7 miliona złotych. Do najtańszej oferty zabrakło ponad 200 tysięcy zł. Prace mają się zakończyć planowo w tym roku. Na mieszkańców czekają m.in. place zabaw, stok saneczkowy i taras widokowy.

Zarząd Zieleni Miejskiej unieważnił 22 lutego przetarg na realizację pierwszego etapu Żernickiego Park Sportu i Rekreacji w rejonie ulic Kardamonowej, Przybyły oraz Rumiankowej. Zgłosiło się pięciu chętnych. Wszyscy zapewnili pięć lat gwarancji. Ceny wahały się od 1 mln 923 tys. zł brutto do 3 mln 152 tys. zł. Miasto planuje wydać 1 mln 690 tys. zł i postanowiło nie dokładać brakujących środków. Wyznaczyło termin realizacji na 30 września.

Ścieżki, leżaki i więcej zieleni

ZZM wybrał wykonawcę projektu parku w styczniu ubiegłego roku. Elektrownie Wodne Zeneris Sp. z o.o. przygotowały dokumentację za blisko 60 tys. zł. Drugi etap inwestycji, nieobjęty zamówieniem, dotyczy budowy ścieżki rowerowej.

Część ujęta w przetargu dotyczy zagospodarowania terenu o powierzchni ponad 1,2 ha. W jego centralnej części powstaną stok saneczkowy wysoki na 3 m oraz dwa place zabaw: dla dzieci w wieku 3-7 lat i 6-14. Na pierwszy (ogrodzony) złożą się karuzela, domek ze zjeżdżalnią, zestaw do zabawy w piasku oraz dwie huśtawki na sprężynie. Drugi utworzą potrójna huśtawka i urządzenie do wspinaczki. Za to w południowej części znajdzie się drewniany taras widokowy o szerokości 6 m. Projektowane ścieżki mają umożliwić dojście do wszystkich atrakcji od ul. Rumiankowej i Kardamonowej.

Inwestycja zakłada również utworzenie chodnika przy ul. Rumiankowej, okrągłego placu i placyków wypoczynkowych (przy ścieżkach i placach zabaw) oraz dostarczenie elementów małej architektury: 16 ławek, 4 leżaków, 2 tablic regulaminów i po 8 śmietników oraz stojaków na rowery.

Do zadań wykonawcy należy też uporządkowanie terenów zielonych. Następnie posadzi 74 drzewa liściaste, 67 krzewów iglastych i 433 liściaste oraz 1651 bylin i traw rabatowych. Ponadto założy 6810 mkw. trawnika. Przez trzy lata zajmie się pielęgnacją zieleni.

Park dla Żernik i sąsiednich osiedli dzięki zwycięstwom w WBO

Żernicki Park Sportu i Rekreacji powstaje dzięki głosom mieszkańców na trzy projekty we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim: nr 368 (WBO 2017), 26 i 92 (WBO 2018). W sumie zainteresowani uzyskali 1 mln 750 tys. zł. Plan poparła Rada Osiedla Żerniki.

Jako mieszkańcy osiedla Żerniki chcielibyśmy świadomie wziąć odpowiedzialność za losy naszego parku i pozyskać środki na stworzenie miejsca, które nie tylko ładnie wygląda, ale też zmobilizuje do aktywności fizycznej, pomoże w edukacji i wychowa kolejne pokolenia Wrocławian – wyjaśniają pomysłodawcy. – Park, który miałby tu powstać, stałby się centrum aktywnego wypoczynku nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla osiedli przyległych.