Wrocław: Miasto przebuduje na archiwum magazyn przy swoim zielonym biurowcu na Hubach

Wrocław: Miasto przebuduje na archiwum magazyn przy swoim zielonym biurowcu na Hubach

REKLAMA
Oddanie nowej, ekologicznej siedziby urzędu miasta przy ulicy Hubskiej, wartej niespełna 18,5 mln zł, może nastąpić już we wrześniu. W tym roku magistrat zmodernizuje także istniejący na działce magazyn.

Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. ogłosiły 24 sierpnia przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj" na przebudowę magazynu przy ul. Hubskiej 8-16 na potrzeby archiwum. Termin składania ofert minie 10 września. Zwycięzca będzie miał czas na realizację zadania do 14 grudnia.
Parterowy budynek, o powierzchni użytkowej 490 mkw., znajduje się we wschodniej części działki. Wykonawca zajmie się m.in. wymianą ścian działowych oraz wewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej (zakres rozbiórki może się zwiększyć, jeśli zajdzie taka konieczność). Ponadto wyposaży obiekt w niezbędny sprzęt, taki jak regały do archiwizacji, stoły, czy fotele.

Energooszczędne budynki mają być wizytówką magistratu

Przy ul. Hubskiej 8-16 trwa, najprawdopodobniej do września, wyposażanie siedziby urzędu miasta, która, jak podkreślają w magistracie, ma być wizytówką obrazującą "działania proekologiczne w dziedzinie inwestycji budowlanych". Wartość przedsięwzięcia wynosi niespełna 18,5 mln zł. O jego szczegółach pisaliśmy w czerwcu ubiegłego roku.
Głównym celem inwestycji jest zwiększenie efektywności energetycznej obiektu użyteczności publicznej, w wyniku czego nastąpi redukcja zużycia energii, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co w konsekwencji przyczyni się do poprawy stanu środowiska, poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. 
Poprawa efektywności energetycznej – jak zapewniają urzędnicy – będzie możliwa dzięki głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej, polegającej na termomodernizacji obiektu, wymianie i rozbudowie wszystkich instalacji zewnętrznych i wewnętrznych sanitarnych i elektrycznych na nowoczesne systemy przyjazne środowisku.
Materiały inwestora
W magistracie dodają, że inwestycja będzie przykładem obiektu zaopatrzonego w efektywne energetycznie systemy grzewcze, wentylacyjne, odzysku ciepła, oświetleniowe oraz gruntowy powietrzny wymiennik ciepła, system pomp ciepła z wymiennikami pionowymi gruntowymi, wspierający i dopełniający instalację wentylacji mechanicznej, BMS i zbiornik dla systemu zagospodarowania wód opadowych z wykorzystaniem jej do nawadniania terenów zielonych oraz naturalnej retencji w ogrodach deszczowych.
Materiały inwestora
Obiekt wyposażony będzie też w dwa rodzaje instalacji solarnej (z kolektorami termicznymi i fotowoltaicznymi), a także system ograniczenia zużycia wody poprzez zastosowanie nisko-przepływowej i oszczędnej armatury.
Jak mówią urzędnicy, inwestycja przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 i innych zanieczyszczeń powietrza oraz do znacznego zwiększenia oszczędności energii.
Materiały inwestora

Zieleń i ekologia

Znaczącą rolę ma też odgrywać zieleń – na budynku A planowane są zielone dachy i zielone ściany, nie zabraknie też nasadzeń przy inwestycji.
Materiały inwestora
Energooszczędne budynki oprócz funkcji administracyjnej mają też pełnić funkcję edukacyjną i promować ekologiczny styl życia. Dlatego zaplanowano ułatwienia dla osób przyjeżdżających na rowerach (wiaty, szatnia z natryskami), miejsca postojowe dla samochodów nisko- i zero-emisyjnych (z możliwością ładowania) oraz dla samochodowych przyjazdów grupowych "carpooling", a także zorganizowane miejsca do segregacji odpadów. Wszystkie części obiektu będą też dostępne dla osób niepełnosprawnych. 
Do zmodernizowanych budynków ma przenieść się wydział środowiska i rolnictwa wrocławskiego magistratu, oddział ochrony środowiska straży miejskiej oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: Po konsultacjach czas na projektowanie parku Henrykowskiego. Jest konkurs
Miasto szuka architektów, którzy przedstawią swoją wizję kolejowego terenu na Tarnogaju – zgodną z w...
Poznań: Górczyńska – Nest Development stawia na Górczyn. Zbuduje kilkadziesiąt mieszkań [WIZUALIZACJE]
Nowa inwestycja powstanie w pobliżu zbiegu ulic Głogowskiej i Górczyńskiej. Poznański deweloper ofer...
Wrocław: Biurowiec Centrum Orląt sprzedany. Czeka go przemiana
Grupa Credit Agricole postanowiła zbyć nieruchomość przy Dworcu Świebodzkim w związku z przeniesieni...
[Zielona Góra] Osiedle Silesia w Zielonej Górze rośnie bez zakłóceń
Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace przy budowie osiedla Silesia w Zielonej Górze. Firma Agrob...
Łódź: Manu Park – Real Development uzupełni pierzeję w Śródmieściu [WIZUALIZACJE]
W pobliżu Manufaktury szykuje się kolejna inwestycja. Łódzki deweloper zbuduje przy zbiegu ulic Nowo...
Wrocław: City One sprzedany. Archicom dostał kilkadziesiąt milionów euro
Biurowiec jest częścią kompleksu City Forum tuż przy placu Wróblewskiego. Powierzchnia sześciopiętro...
W Poznaniu wartość inwestycji wzrosła o rekordowe 55% w ciągu roku
W 2019 roku całkowita wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Poznaniu przekroczyła pół mili...
Wrocław: Archicom przygotowuje budowę setek mieszkań na Księżu Wielkim
Nowe osiedle obejmujące około 300 lokali ma powstać przy ulicy Blizanowickiej, w sąsiedztwie ogródkó...
[zachodniopomorskie] Drugi apartamentowiec Wyspy Solnej w Kołobrzegu pnie się w górę
Trwają prace budowlane na terenie drugiego etapu (budynek "E") osiedla apartamentowego Wyspa Solna z...
Wrocław: Państwo sprzedaje na Poświętnem tereny pod domy i mieszkania
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oczekuje za obie nieruchomości przy ulicy Krzyżanowickiej ponad p...