DODAJ

Wrocław: Miasto przebuduje na archiwum magazyn przy swoim zielonym biurowcu na Hubach

Budynki użyteczności publicznej / Wrocław
Wrocław: Miasto przebuduje na
Mariusz Bartodziej
2018-08-27 15:39:43
Oddanie nowej, ekologicznej siedziby urzędu miasta przy ulicy Hubskiej, wartej niespełna 18,5 mln zł, może nastąpić już we wrześniu. W tym roku magistrat zmodernizuje także istniejący na działce magazyn.

Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. ogłosiły 24 sierpnia przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj" na przebudowę magazynu przy ul. Hubskiej 8-16 na potrzeby archiwum. Termin składania ofert minie 10 września. Zwycięzca będzie miał czas na realizację zadania do 14 grudnia.

Parterowy budynek, o powierzchni użytkowej 490 mkw., znajduje się we wschodniej części działki. Wykonawca zajmie się m.in. wymianą ścian działowych oraz wewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej (zakres rozbiórki może się zwiększyć, jeśli zajdzie taka konieczność). Ponadto wyposaży obiekt w niezbędny sprzęt, taki jak regały do archiwizacji, stoły, czy fotele.

Energooszczędne budynki mają być wizytówką magistratu

Przy ul. Hubskiej 8-16 trwa, najprawdopodobniej do września, wyposażanie siedziby urzędu miasta, która, jak podkreślają w magistracie, ma być wizytówką obrazującą "działania proekologiczne w dziedzinie inwestycji budowlanych". Wartość przedsięwzięcia wynosi niespełna 18,5 mln zł. O jego szczegółach pisaliśmy w czerwcu ubiegłego roku.

Głównym celem inwestycji jest zwiększenie efektywności energetycznej obiektu użyteczności publicznej, w wyniku czego nastąpi redukcja zużycia energii, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co w konsekwencji przyczyni się do poprawy stanu środowiska, poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. 

Poprawa efektywności energetycznej – jak zapewniają urzędnicy – będzie możliwa dzięki głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej, polegającej na termomodernizacji obiektu, wymianie i rozbudowie wszystkich instalacji zewnętrznych i wewnętrznych sanitarnych i elektrycznych na nowoczesne systemy przyjazne środowisku.

Materiały inwestora


W magistracie dodają, że inwestycja będzie przykładem obiektu zaopatrzonego w efektywne energetycznie systemy grzewcze, wentylacyjne, odzysku ciepła, oświetleniowe oraz gruntowy powietrzny wymiennik ciepła, system pomp ciepła z wymiennikami pionowymi gruntowymi, wspierający i dopełniający instalację wentylacji mechanicznej, BMS i zbiornik dla systemu zagospodarowania wód opadowych z wykorzystaniem jej do nawadniania terenów zielonych oraz naturalnej retencji w ogrodach deszczowych.

Materiały inwestora


Obiekt wyposażony będzie też w dwa rodzaje instalacji solarnej (z kolektorami termicznymi i fotowoltaicznymi), a także system ograniczenia zużycia wody poprzez zastosowanie nisko-przepływowej i oszczędnej armatury.

Jak mówią urzędnicy, inwestycja przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 i innych zanieczyszczeń powietrza oraz do znacznego zwiększenia oszczędności energii.

Materiały inwestora


Zieleń i ekologia

Znaczącą rolę ma też odgrywać zieleń – na budynku A planowane są zielone dachy i zielone ściany, nie zabraknie też nasadzeń przy inwestycji.

Materiały inwestora


Energooszczędne budynki oprócz funkcji administracyjnej mają też pełnić funkcję edukacyjną i promować ekologiczny styl życia. Dlatego zaplanowano ułatwienia dla osób przyjeżdżających na rowerach (wiaty, szatnia z natryskami), miejsca postojowe dla samochodów nisko- i zero-emisyjnych (z możliwością ładowania) oraz dla samochodowych przyjazdów grupowych "carpooling", a także zorganizowane miejsca do segregacji odpadów. Wszystkie części obiektu będą też dostępne dla osób niepełnosprawnych. 

Do zmodernizowanych budynków ma przenieść się wydział środowiska i rolnictwa wrocławskiego magistratu, oddział ochrony środowiska straży miejskiej oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Materiały inwestora