Wrocław: Miasto przebuduje na archiwum magazyn przy swoim zielonym biurowcu na Hubachźródło: Materiały inwestora

Wrocław: Miasto przebuduje na archiwum magazyn przy swoim zielonym biurowcu na Hubach

REKLAMA
Oddanie nowej, ekologicznej siedziby urzędu miasta przy ulicy Hubskiej, wartej niespełna 18,5 mln zł, może nastąpić już we wrześniu. W tym roku magistrat zmodernizuje także istniejący na działce magazyn.

Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. ogłosiły 24 sierpnia przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj" na przebudowę magazynu przy ul. Hubskiej 8-16 na potrzeby archiwum. Termin składania ofert minie 10 września. Zwycięzca będzie miał czas na realizację zadania do 14 grudnia.
Parterowy budynek, o powierzchni użytkowej 490 mkw., znajduje się we wschodniej części działki. Wykonawca zajmie się m.in. wymianą ścian działowych oraz wewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej (zakres rozbiórki może się zwiększyć, jeśli zajdzie taka konieczność). Ponadto wyposaży obiekt w niezbędny sprzęt, taki jak regały do archiwizacji, stoły, czy fotele.

Energooszczędne budynki mają być wizytówką magistratu

Przy ul. Hubskiej 8-16 trwa, najprawdopodobniej do września, wyposażanie siedziby urzędu miasta, która, jak podkreślają w magistracie, ma być wizytówką obrazującą "działania proekologiczne w dziedzinie inwestycji budowlanych". Wartość przedsięwzięcia wynosi niespełna 18,5 mln zł. O jego szczegółach pisaliśmy w czerwcu ubiegłego roku.
Głównym celem inwestycji jest zwiększenie efektywności energetycznej obiektu użyteczności publicznej, w wyniku czego nastąpi redukcja zużycia energii, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co w konsekwencji przyczyni się do poprawy stanu środowiska, poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. 
Poprawa efektywności energetycznej – jak zapewniają urzędnicy – będzie możliwa dzięki głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej, polegającej na termomodernizacji obiektu, wymianie i rozbudowie wszystkich instalacji zewnętrznych i wewnętrznych sanitarnych i elektrycznych na nowoczesne systemy przyjazne środowisku.
Materiały inwestora
W magistracie dodają, że inwestycja będzie przykładem obiektu zaopatrzonego w efektywne energetycznie systemy grzewcze, wentylacyjne, odzysku ciepła, oświetleniowe oraz gruntowy powietrzny wymiennik ciepła, system pomp ciepła z wymiennikami pionowymi gruntowymi, wspierający i dopełniający instalację wentylacji mechanicznej, BMS i zbiornik dla systemu zagospodarowania wód opadowych z wykorzystaniem jej do nawadniania terenów zielonych oraz naturalnej retencji w ogrodach deszczowych.
Materiały inwestora
Obiekt wyposażony będzie też w dwa rodzaje instalacji solarnej (z kolektorami termicznymi i fotowoltaicznymi), a także system ograniczenia zużycia wody poprzez zastosowanie nisko-przepływowej i oszczędnej armatury.
Jak mówią urzędnicy, inwestycja przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 i innych zanieczyszczeń powietrza oraz do znacznego zwiększenia oszczędności energii.
Materiały inwestora

Zieleń i ekologia

Znaczącą rolę ma też odgrywać zieleń – na budynku A planowane są zielone dachy i zielone ściany, nie zabraknie też nasadzeń przy inwestycji.
Materiały inwestora
Energooszczędne budynki oprócz funkcji administracyjnej mają też pełnić funkcję edukacyjną i promować ekologiczny styl życia. Dlatego zaplanowano ułatwienia dla osób przyjeżdżających na rowerach (wiaty, szatnia z natryskami), miejsca postojowe dla samochodów nisko- i zero-emisyjnych (z możliwością ładowania) oraz dla samochodowych przyjazdów grupowych "carpooling", a także zorganizowane miejsca do segregacji odpadów. Wszystkie części obiektu będą też dostępne dla osób niepełnosprawnych. 
Do zmodernizowanych budynków ma przenieść się wydział środowiska i rolnictwa wrocławskiego magistratu, oddział ochrony środowiska straży miejskiej oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...