Miasto sprzedaje kamienicę, która dwa lata temu groziła zawaleniem

Miasto sprzedaje kamienicę, która dwa lata temu groziła zawaleniem

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Miasto wystawiło na sprzedaż budynek usytuowany u zbiegu ulic Drobnera i Dubois we Wrocławiu. Od dwóch lat jest niezamieszkały, bo z powodu zagrożenia katastrofą budowlaną wykwaterowano stamtąd mieszkańców.

 

W czerwcu 2010 roku z kamienicy pod adresem Drobnera 10 ewakuowano około 30 rodzin. W budynku popękały ściany, zwłaszcza na górnych kondygnacjach pojawiły się szczeliny o szerokości nawet 2,5 centymetra. Wszystko przez głęboki podkop pod powstający obok apartamentowiec. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o wykwaterowaniu mieszkańców i nakazał deweloperowi zabezpieczenie konstrukcji budynku.

Przez kilka miesięcy podejmowane zabiegi wzmacniające konstrukcję kamienicy nie przynosiły rezultatu. Dopiero powtórne palikowanie fundamentów pod budynkiem dało efekt i proces pękania zatrzymał się. Nadzór budowlany zabronił jednak zasiedlenia kamienicy bez wykonania w niej gruntownego remontu.

REKLAMA


Choć do prac modernizacyjnych jeszcze nie doszło, magistrat już zdecydował o pozbyciu się kamienicy i wystawił ją na sprzedaż. – Nowy właściciel będzie zobligowany do przeprowadzenia remontu – mówi Arkadiusz Filipowski z biura prasowego urzędu miejskiego.

Chyba, że kamienica w najbliższym czasie nie znajdzie nowego nabywcy. Wtedy to miasto podejmie się remontu budynku. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nakazał bowiem wykonanie modernizacji kamienicy do końca 2013 roku.

– Mamy obowiązek do zastosowania się do zaleceń nadzoru budowlanego, w tym celu powołaliśmy niezależnego projektanta, który wykona kosztorys niezbędnych prac naprawczych i oszacuje ile pieniędzy potrzeba na remont – zaznacza Urszula Hamkało, rzeczniczka Zarządu Zasobu Komunalnego.

Możliwe obecnie są więc dwa rozwiązania. Miasto samo remontuje kamienicę i sprzedaje ją, odzyskując pieniądze od dewelopera, który budując sąsiedni apartamentowiec doprowadził do naruszenia konstrukcji kamienicy przy Drobnera 10 lub sprzedaje taniej budynek, a nowy właściciel sam pokrywa koszty remontu.

Niewykluczone, że w budynku będą mieścić się też biura. Nowi lokatorzy mogliby wprowadzić się najwcześniej na początku 2014 roku.

Autor: Jarosław Garbacz

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA