fot. Mariusz Bartodziej

Wrocław: Miasto wraca do rewitalizacji bulwaru na Nadodrzu. Szuka wykonawcy

Mariusz Bartodziej
Mieszkańcy mieli doczekać się przebudowy terenu w sąsiedztwie Wyspy Bielarskiej już w zeszłym roku. Nie było jednak chętnych, a urzędnicy odroczyli ponowienie postępowania do wiosny. Remont ścieżki rowerowej i chodnika oraz nowe nasadzenia mają pochłonąć prawie 2 miliony złotych.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił 9 maja przetarg na przebudowę chodnika i trasy rowerowej na bulwarze Słonecznym (wzdłuż ulicy Drobnera, na odcinku od placu Bema do skrzyżowania z ul. Probusa) wraz z małą architekturą i zielenią. Chętni mogą zgłaszać się do 24 maja. O wyborze zwycięzcy zadecyduje w 60% cena, a w 40% okres gwarancji (z wyłączeniem tej na zieleń i jej pielęgnację). Na realizację zadania będzie miał trzy miesiące od dnia podpisania umowy. Inwestycja ma kosztować około 1,7 mln zł.
fot. Mariusz Bartodziej

Większy komfort ruchu, nowa zieleń i upamiętnienie zdobycia przez kobiety praw wyborczych

Celem opracowania jest poprawa komfortu ruchu pieszego i rowerowej wzdłuż południowej strony ul. Drobnera, poprzez remont nawierzchni i wyróżnienie trasy rowerowej od ciągu pieszego oraz nadanie przestrzeni oprawy architektonicznej związanej z historią praw wyborczych kobiet na świecie i jubileuszem stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce – wyliczają autorzy projektu z Pracowni Projektowej Myczkowscy.
Trasa rowerowa z betonu asfaltowego będzie mieć 2,5 m szerokości i zajmie około 910 mkw. powierzchni. Ponadto wykonawca wybuduje chodniki o szerokości 3 m z płyt betonowych (40x40 cm i 40x60 cm) i poprowadzi dalej pieszy trakt z kostki i płyt granitowych. Zajmie się także montażem 162 płyt z nazwą państwa i rokiem otrzymania w nim przez kobiety praw wyborczych oraz, w centralnej części, płyty o średnicy ok. 1,5 m upamiętniającej 100-lecie wywalczenia tego przez Polki (stało się to w 1918 roku).
Materiały prasowe
Inwestycja zakłada jeszcze utworzenie 18 betonowych siedzisk, 4 ławek i 3 koszy na śmieci oraz nowe nasadzenia. Przybędzie 55 drzew (29 lip srebrzystych, 6 brzóz brodawkowatych, 11 brzóz pożytecznych i 9 grusz drobnoowocowych), 1157 krzewów, rabata bylinowa ujęta w ekobordy (o pow. 80 mkw.) oraz 1500 mkw. trawnika.
Materiały prasowe

Blisko rok opóźnienia

Prace na bulwarze Słonecznym miały się planowo skończyć do 31 października. Miasto unieważniło jednak we wrześniu pierwszy przetarg, ponieważ nie zgłosił się żaden chętny. Niemniej powodem nie była ani cena, ani zakres robót.
Wiemy o tym, gdyż prowadziliśmy rozmowy z wieloma firmami po fiasku postępowania przetargowego. Przyczyną jest brak rąk do pracy i inne zobowiązania kontraktowe, które uniemożliwiały wykonanie zadania w bieżącym roku – wyjaśniała nam wówczas Ewa Mazur, rzecznik prasowy ZDiUM.
Materiały prasowe