Wrocław: Na Maślicach powstanie wyczekiwane Centrum Aktywności Lokalnej źródło: materiały inwestora

Wrocław: Na Maślicach powstanie wyczekiwane Centrum Aktywności Lokalnej

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Prawie siedmiometrowy budynek powstanie w sąsiedztwie zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy Suwalskiej. Będzie służył jako siedziba rady osiedla, klub seniora i miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych. Radni zabiegali o tę inwestycję od trzech lat.
Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił 28 kwietnia przetarg na budowę Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) Maślice przy ul. Suwalskiej 11. Zainteresowani mogą składać oferty do 15 maja. O wyborze najkorzystniejszej zadecyduje w 60% cena, w 20% doświadczenie kierownika budowy, a po 10% okres gwarancji i rękojmi oraz zatrudnienie osób młodocianych lub niepełnosprawnych albo bezrobotnych. Zwycięzca będzie miał na realizację zadania 14 miesięcy od dnia podpisania umowy. Następnie zajmie się trzyletnią pielęgnacją zieleni (obecnej i nowej).
Zamówienie dotyczy m.in. rozbiórki istniejących nawierzchni i ogrodzeń, utworzenia chodników, zjazdu, parkingów oraz dróg wewnętrznych, nasadzenia zieleni, a także budowę CAL (z kompletnymi instalacjami i wyposażeniem). Inwestycja obejmuje teren o powierzchni około 2 193 mkw. Kubatura budynku wysokiego na 6,6 m wyniesie ok. 2 494 metrów sześciennych, powierzchnia zabudowy 515,36 mkw., a pow. netto (użytkowa i pomocnicza) 450,6 mkw. Znajdzie się w nim miejsce na siedzibę Rady Osiedla Maślice, klub seniora i bibliotekę miejską oraz przestrzeń pod organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych dla lokalnej społeczności. Projekt w lipcu ubiegłego roku przygotowała wrocławska pracownia Arch_it.
materiały inwestora

O CAL zabiegali od lat

Sławomir Czerwiński, przewodniczący zarządu osiedla, cieszy się, że w czasie epidemii koronawirusa udaje się dopiąć kolejny projekt ważny dla okolicznych mieszkańców. Propozycja jego realizacji wyszła od rady osiedla (wówczas nowo wybranej) już w 2017 roku, podczas pierwszego spotkania z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem. Temat podjął ówczesny dyrektor w magistracie, a dziś prezydent miasta Jacek Sutryk.
REKLAMA
Jak wyjaśnia Sławomir Czerwiński, to ważna inwestycja z dwóch powodów. Pierwszym jest potrzeba odciążenia ZSP nr 12 (funkcjonuje w nim biblioteka, siedziba RO i osiedlowa świetlica), a drugim stale rosnąca liczba osób zaangażowanych w lokalną działalność.
Obiekt szkolny jest bardzo mocno obłożony zajęciami szkolnymi, pozalekcyjnymi, czy społecznymi. Ponadto w ostatnich dwóch latach powstały na osiedlu trzy stowarzyszenia i kilka grup nieformalnych, a do tego wiele organizacji pozarządowych ogólnowrocławskich zagląda na Maślice. Zatem nowa przestrzeń dająca upust i realizowanie się ogromnemu potencjałowi społecznemu jest potrzebna – przekonuje Czerwiński. – CAL Maślice to też odrodzenie domu kultury, który w przeszłości z powodzeniem funkcjonował przy ulicy Maślickiej.

Przyjazne miejsce i twórcza sprzyjająca twórczości

Więcej o społecznym i twórczym potencjale Maślic opowiada Renata Cierniak, przewodnicząca RO Maślice oraz bibliotekarka. Wylicza, że funkcjonują cztery lokalne stowarzyszenia: Kolektyw Pomysłów, Nasze Maślice, Wrock&Roll i Klub Sportowy Maślice. Do tego dochodzi prężnie działający Klub Seniora oraz bogata oferta wydarzeń organizowanych przez RO i filię Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Niezbędna zatem jest swobodna i ogólnodostępna przestrzeń do realizacji tych działań, czyli budowa zaplecza, które zaspokoi potrzeby przede wszystkim mieszkańców i mieszkanek osiedla. Dzięki temu uzyskają zróżnicowaną i interesującą ofertę blisko miejsca zamieszkania – stwierdza Renata Cierniak. – Mamy nadzieję, że maślickie CAL będzie miejscem przyjaznym dla wszystkich i twórczą przestrzenią do integracji społeczności lokalnej.
Więcej wizualizacji w galerii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA