Nowa trasa tramwajowa połączy Kępę Mieszczańską z zachodem Wrocławia

Nowa trasa tramwajowa połączy Kępę Mieszczańską z zachodem Wrocławia

Wrocław
REKLAMA

W ciągu kilku najbliższych lat we Wrocławiu powstanie nowa trasa tramwajowa, biegnąca od Kępy Mieszczańskiej przez ulicę Długą i Popowicką. To świetna wiadomość dla obecnych i przyszłych mieszkańców tej położonej w sercu miasta odrzańskiej wyspy, którzy zyskają komfortowe połączenie z zachodnią częścią stolicy Dolnego Śląska.


O budowie trasy tramwajowej wzdłuż ulicy Długiej mówi się we Wrocławiu od wielu lat. Pod koniec 2012 roku miasto mogło nawet dostać prawie 100 mln złotych na budowę linii Tramwaju Plus na Popowice – wówczas urzędnicy zrezygnowali jednak z dotacji, tłumacząc, że decyzja o dofinansowaniu zapadła za późno.


Magistrat wrócił do tego pomysłu przy okazji nowego rozdania środków unijnych na latach 2014-2020.


– Jeśli tylko uda się uzyskać unijne dofinansowanie, a wszystko wskazuje na to, że się uda, to w pierwszej kolejności puścimy tramwaj wzdłuż ulicy Długiej – zapowiadał w zeszłym roku prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.


Z Kępy Mieszczańskiej na zachód Wrocławia

Tramwaj zostanie poprowadzony wzdłuż całej ulicy Popowickiej i Długiej – te ulice zostaną rozbudowane i powstanie tam wydzielone torowisko. Trwa już przebudowa wiaduktu nad ulicą Starogroblową i przebudowa jezdni pod wiaduktem, właśnie po to, by mógł tamtędy pojechać tramwaj.


Rafał Dutkiewicz tłumaczy, że w tej chwili jeśli chodzi o komunikację tramwajową ze wschodu na zachód, we Wrocławiu funkcjonuje jedna ciągła nitka, przebiegająca m.in. przez ul. Kazimierza Wielkiego i Legnicką.


– Chcemy mieć drugą taką nitkę, odsuniętą na północ. Ona jest częściowo zbudowana – chodzi o ciąg ulicy Długiej, a następnie Drobnera i Sienkiewicza. Brakuje odcinka właśnie przez ulicę Długą – spięcie tej nitki jest najpilniejszą inwestycją jeśli chodzi o linie tramwajowe – mówił niedawno Rafał Dutkiewicz.


Te dwie nitki będą się przeplatać, m.in. na wysokości placu Jana Pawła II i ulicy Milenijnej.


Wiadomo już, że w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, Wrocław na rozwój transportu publicznego ma otrzymać łącznie około 370 mln złotych dofinansowania. I z tych pieniędzy zostanie sfinansowana trasa tramwajowa wzdłuż ulicy Długiej.


Urzędnicy wpisali tę inwestycję do założeń polityki społeczno-gospodarczej na 2016 rok. To dokument, na podstawie którego zostanie stworzy przyszłoroczny budżet Wrocławia.


Przedsięwzięcie stanowi element trzeciego etapu projektu Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu.

REKLAMA

Oprócz nowego korytarza tramwajowego, stanowiącego alternatywę dla ciągu ul. Legnickiej, czyli właśnie trasy tramwajowej na ul. Popowickiej, Starogroblowej i Długiej (od ul. Milenijnej do ul. Jagiełły), wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą i stacją prostownikową, miasto chce też przebudować wiadukt kolejowy nad ul. Długą i zbudować zintegrowany węzeł przesiadkowy kolejowo-tramwajowy przy stacji Wrocław Popowice.


Ta inwestycja to świetna wiadomość dla obecnych i przyszłym mieszkańców wrocławskiej Kępy Mieszczańskiej, która już teraz jest świetnie skomunikowana z innymi rejonami miasta, ale dzięki nowej linii tramwajowej zyska znakomite połączenie z zachodnią częścią stolicy Dolnego Śląska.


Mieszkańcy bez problemu będą mogli dostać się choćby na Stadion Miejski, w okolice rozbudowywanego obecnie kompleksu rekreacyjnego przy ulicy Wejherowskiej, gdzie powstaje najnowocześniejszy na Dolnym Śląsku kryty basen, na stację kolejową Wrocław Popowice czy choćby do największego w naszym regionie centrum handlowego Magnolia Park.


Cieszyć mogą się m.in. właściciele mieszkań w inwestycji Wyspa Mieszczańska przy ulicy Dmowskiego, wybudowanej przez Dom-Invest, czyli spółkę ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa, powołaną przez Agencję Mienia Wojskowego.


Nowa trasa tramwajowa będzie przebiegać niemal tuż pod ich oknami, co oznacza, że spacer na przystanek tramwajowy zajmie raptem kilka minut, a później bez przeszkód będzie można dostać się w praktycznie każdy zakątek Wrocławia.


Wyspa Mieszczańska, czyli komfortowe mieszkania w sercu miasta

Wyspa Mieszczańska to sześciokondygnacyjny budynek, w którym znajduje się 108 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni oraz lokal usługowy na parterze.


Są tam lokale o powierzchni od 44 do 62 metrów kwadratowych – popularne mieszkania typu studio, mieszkania dwupokojowe i przestronne, cieszące się dużym zainteresowaniem mieszkania trzypokojowe. Każde z wygodnym pokojem dziennym oraz widną kuchnią w formie aneksu z możliwością całkowitego zamknięcia. Wszystkie mieszkania wyposażone są w balkon.


Tereny wokół budynku starannie zaaranżowano, a osiedle ogrodzono. Deweloper zdecydował się również na nowatorskie rozwiązanie jeśli chodzi o miejsca parkingowe. Na poziomie -1 znajdą się bowiem 82 specjalne platformy, na których kierowcy będą mogli parkować swoje samochody.


Ponadto w garażu naziemnym będzie 16 miejsc parkingowych, pojawiły się też trzy garaże pojedyncze i trzy podwójne, zamykane bramą.


W najbliższej okolicy jest wszystko, czego potrzeba do komfortowego życia – są i szkoły, i przedszkola, i centra handlowe, i lokale usługowe.


To również już teraz miejsce świetnie skomunikowane z resztą miasta – liczne linie autobusowe czy tramwajowe gwarantują szybki i bezproblemowy dojazd w najbardziej nawet odległe zakątki Wrocławia. A po wybudowaniu nowej trasy tramwajowej, będzie jeszcze lepiej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA