fot. Jakub Zazula

Wrocław: Nowe osiedle przy Odrze na Kleczkowie. Zbuduje je Budimex

Mariusz Bartodziej
Warszawski deweloper musiał wpierw uzyskać zgodę na wyburzenie warsztatów przy ulicy Reymonta, w bezpośrednim sąsiedztwie śluzy Miejskiej. Teraz stara się o niezbędne pozwolenia na postawienie nowych budowli. Zabudowę mieszkaniową uzupełnią usługi i część hotelowa.
Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. rozpoczął w tym roku ekspansję Dolnego Śląska. W maju donosiliśmy o powstającym w miejsce fabryki Fadroma Nowym Grabiszynie. Przygotowuje już kolejny projekt – tym razem nad Odrą na Kleczkowie.
Złożył 25 listopada wniosek o pozwolenie na budowę przy ul. Reymonta 12 zespołu budynków wielorodzinnych z usługami w parterze i częścią hotelową. Powstaną na działkach nr 5/7, 7/1 oraz 7/8, o łącznej powierzchni 1,4 ha. Za projekt odpowiada wrocławska pracownia AP Szczepaniak Sp. z o.o. Sp. k. Deweloper nie udziela jeszcze szczegółowych informacji z racji trwających przygotowań i uzgodnień.
UM Wrocławia

Dopuszczona 35-metrowa wieża

We wskazanej lokalizacji funkcjonowały firmy z branży motoryzacyjnej. W czerwcu donosiliśmy, że Budimex stara się o zgodę na rozbiórkę portierni pawilonu handlowego. Dostał ją 5 sierpnia.
Teren jest w większości przeznaczony pod osiedle wielorodzinne, obiekty hotelowe, biura lub usługi (m.in. handel detaliczny małopowierzchniowy, drobna produkcja, gastronomia i rozrywka). W zachodniej części obszaru plan miejscowy wyklucza zabudowę wielorodzinną oraz usługową (za wyjątkiem drobnej produkcji) – dopuszczone pozostają więc głównie biura i obiekty hotelowe. Wysokość budynków nie może być mniejsza niż 8 m i większa niż 17 m, jednak na maksymalnie połowie obszaru zabudowanego jest możliwa do 25 m. Za to dominanta planowana tuż przy ul. Reymonta może sięgnąć 25-35 m.
fot. Jakub Zazula

Do tego akademik

Na Kleczków postawił też, ponownie, inny duży deweloper – Archicom S.A. W listopadzie informowaliśmy, że planuje budowę domu studenckiego z lokalami usługowymi i garażem podziemnym przy ul. Rychtalskiej, gdzie mieściła się spawalnia zlikwidowanych już Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Zgodę na wyburzenia już uzyskał.
fot. Jakub Zazula