Stolica Dolnego Śląska otrzyma pieniądze z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych na budowę linii tramwajowej na Jagodno. Będzie to kwota 65 milionów złotych. Choć miasto nie porzuca planów budowy nowej trasy tramwajowej na to jedno z najszybciej rozbudowujących osiedli we Wrocławiu, na razie zrealizuje rozwiązanie tymczasowe – wybuduje trasę autobusową.
Wrocław starał się o pieniądze z rządowej puli na przebudowę ulic Bardzkiej i Buforowej, a także realizację specjalnego, wydzielonego pasa dla autobusów na ul. Kajdasza, którą w przyszłości ma pojechać tramwaj na Jagodno. Miasto otrzyma 65 mln zł czyli 95% szacowanej przez magistrat wartości inwestycji (prognozy robione były kilkanaście miesięcy temu i nie uwzględniały jeszcze szalejącej inflacji i skutków wojny toczonej na Ukrainie).
Projekt nosi nazwę: "Przebudowa ulic Bardzkiej oraz Buforowej i rozbudowa ul. Kajdasza polegająca na budowie trasy komunikacji zbiorowej na Jagodno we Wrocławiu".
– To jeszcze większa motywacja, żeby pilnować realizacji tego projektu. Pod koniec tego roku będziemy mieli projekt i będziemy mogli ogłosić przetarg na budowę tego korytarza transportowego – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Rozpoczęcie realizacji trasy tramwajowej na Jagodno znalazło się na liście pięciu priorytetów Wrocławskiego Programu Tramwajowego 2.0. Jednak pozyskanie środków finansowych na realizację tej ważnej inwestycji nie oznacza automatycznie jej startu i rozpisania przetargu na jej realizację. Dużą przeszkodą jest brak porozumienia związanego z zaprojektowaniem skrzyżowania planowanej linii tramwajowej z linią kolejową z Wrocławia do Sobótki i Świdnicy.
Dlatego też miasto zdecydowało się na razie na rozwiązanie tymczasowe – na razie zamiast trasy tramwajowej miasto zamierza wybudować trasę autobusową.
"Rekomenduje się wykorzystanie dostępnego korytarza dla trasy tramwajowej dla wprowadzenia przejściowo jezdni autobusowej jednak z elementami przygotowania pod przyszłą trasę tramwajową, aby zmniejszyć do minimum zakres robót straconych przy realizacji w przyszłości torowiska" – informuje wrocławski magistrat.
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. To Program, który jest zbudowany wokół głównych założeń Polskiego Ładu. Program obejmuje ponad 30 obszarów gospodarki, w tym m.in.: inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne tj. żłobki, przedszkola czy ścieżki rowerowe.